IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Паради, знамена и песни: Кампанията на Кремъл, която цели да принуди украинските деца да обичат Русия

Те трябва да знаят химна на Русия и да могат да го пият

Паради, знамена и песни: Кампанията на Кремъл, която цели да принуди украинските деца да обичат Русия

Още съвсем рано децата в окупираните райони на Източна Украйна започват да се учат да обичат Русия. В детска градина в Луганск повече от 70 деца се подреждат, държейки дълго черно-оранжево руско военно знаме във формата на буквата Z - символ на руската инвазия в Украйна.

В другия край на града седем малки момичета скачат нагоре-надолу и жестикулират пред руско знаме под звуците на дръзката песента „Аз съм руснак“, която гръмчи от високоговорителите. Когато музиката спира, те викат заедно: „Аз съм руснак“.

В окупиран град, наречен Антрацит, деца от детска градина са направили окопни свещи и одеяла за руски войници.

Всичко това е част от кампания, която се стреми не само да заличи националната идентичност на Украйна, но и да се настроят младите украинци срещу собствената им страна.

За да направите това с децата, са ви необходими учители. И тъй като много украински учители са избягали, правителството в Москва започна да предлага еднократни суми от 2 милиона рубли (18 500 британски лири) на руски учителски персонал, желаещ да се премести в окупираните части на Украйна.

Най-голямата и най-мощна руска организация, занимаваща се с деца, е Юнармия (Младежката армия). Свързана с руското министерство на отбраната, тя приема членове на възраст от осем години. Действа в цяла Русия и сега има клонове в окупираните райони на Украйна.

„Предоставяме на децата някои основни умения, които ще им бъдат полезни, ако решат да се присъединят към военна служба“, казва Фидаил Бикбулатов, който ръководи секцията на Юнармия в окупираните райони на Запорожката област в югоизточна Украйна.

Бикбулатов е изпратен от руската Башкортостан, където е ръководил подразделението „Младежката гвардия“ на управляващата партия „Единна Русия“.

„Юнармия“ е санкционирана както от Обединеното кралство, така и от ЕС за „промиване на мозъци“ и „милитаризация“ на украински деца.

ЕС санкционира „Юнармия“ и лично Бикбулатов за „милитаризация на украински деца“. „Юнармия“ е обект на санкции от Обединеното кралство и за участие в руската кампания за „промиване на мозъци“ на украински деца.

„Юнармия“ не е сама. Други руски държавно спонсорирани организации, които са се намесили, включват „Движение на първите“ и „Воин“, мрежа от центрове за „военна и спортна подготовка и патриотично възпитание на младите хора“, създадена по заповед на руския президент Владимир Путин.

Тези групи организират състезания като игрите „Зърница“, вкоренени в съветската епоха, където украинските деца трябва да демонстрират „обща военна грамотност, познания за руската държавност и военна история, умения за стрелба с огнестрелно оръжие“.

Докато децата напредват в образователната система, те се обучават на руски език, използвайки руската учебна програма и учебници, които оправдават войната на Русия срещу Украйна. Една такава книга изобразява Украйна като малко повече от западно изобретение, създадено, за да навреди на Русия, и твърди, че човешката цивилизация вероятно би приключила, ако Русия не беше нахлула в Украйна през 2022 г.

Лиза, която е учила в училище в окупирания Донецк, казва, че учениците там са били принуждавани да участват в събития, честващи Русия и СССР.

„Когато подготвяха някакъв парад, аз, целият ми клас и целият ми випуск бяхме принудени да присъстваме всеки уикенд и да тренираме. Трябваше да носим плакати. Не можех да кажа „не“, не беше мой избор. Казаха ми, че трябва да го направя, за да завърша“, казва Лиза. „Всеки път, когато започваха уроците, учителката ни караше да ставаме, да слагаме ръка на сърцето си и да слушаме руския химн, който тя ни караше да учим наизуст.

Сега Лиза живее в САЩ и публикува за преживяванията си в TikTok.

Служащи руски войници също играят роля в кампанията за индоктринация, посещавайки училища, за да дават така наречените „уроци по храброст“. Те възхваляват подвизите си във войната и изобразяват украинските сили като насилствени, непокорни неонацисти.

Павел Тропкин, служител от управляващата партия „Единна Русия“, сега базирана в окупираната част на Херсонска област, казва, че тези уроци се провеждат, „за да могат децата да разберат целите“ на това, което Кремъл нарича „специалната военна операция“ в Украйна.

Извън училище украинските деца са водени да разглеждат специално организирани изложби, прославящи Русия и „специалната военна операция“. Един център, който обслужва такива екскурзии, е домакин на изложби, наречени „Русия - моята история“ и „Герои на специалната военна операция“ в Мелитопол, Запорожка област.

 Пътуванията не спират дотук.

Кремъл също така стартира голяма кампания за водене на украински деца на турнета в Русия като част от усилията за внушаване на проруски настроения.

Руският министър на културата Олга Любимова твърди, че над 20 000 деца от окупирани украински територии са били отведени в Русия само по една програма, наречена „4+85“. Според руската правителствена концертна агенция Росконцерт, която ръководи програмата, тя се стреми да „интегрира новото поколение в единно руско общество“.

Кампанията за „интеграция“ на Русия обаче далеч надхвърля индоктринацията.

Хиляди украински деца, отведени в Русия през трите години на пълномащабната инвазия, не са получили разрешение да се завърнат. Според украинското правителство над 19 000 украински деца са били насилствено депортирани в Русия. Правителството на Обединеното кралство изчислява, че около 6000 украински деца са били преместени в мрежа от „лагери за превъзпитание“ в Русия.

Международното хуманитарно право забранява подобни дейности. Например, Четвъртата Женевска конвенция гласи, че окупационната сила не може да вербува деца „във формирования или организации, подчинени на нея“ и че не може да прилага „никакъв натиск или пропаганда, целящи да осигурят доброволно записване“ на местни жители в окупираните райони във въоръжените или спомагателните ѝ сили.

През 2023 г. Международният наказателен съд издаде заповед за арест на президента Путин, отчасти за незаконното депортиране на деца. Путин и неговото правителство отричат обвиненията.

Водейки войната си срещу Украйна, Русия не се стреми само към територия. Тя се опитва и да остави своя отпечатък върху хората, които живеят там, независимо колко млади са.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Войната в Украйна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата