Преподавателят по Конституционно право проф. Екатерина Михайлова заяви, че внесеното от страна на Радев предложение за референдум щ бъде върнато. То е недопустимо, което означава, че всъщност депутатите “няма да го отхвърлят”. “Просто ще приемат, че няма да разглеждат подобен въпрос”, заяви проф. Михайлова пред Nova news.
"Предстои да разберем какво ще се случи. Има такива моменти в живота на човек, застанал на важни позиции в държавата, когато от него зависят много неща. И за председателя на Народното събрание - както е с по-скоро процедурни правомощия, това решение ще е изключителен тест ", подчерта Михайлова и изрази надежда, е доц. Наталия Киселова ще бъде на “висотата на инситуцията и на интересите на българския народ”.
"Станахме членове на Европейския съюз и НАТО. Това беше интересът ни преди около 20 години. Сега този интерес трябва да се реализира. С присъединяването си към Евроблока България пое ангажимент в момент, в който е готова - да стигне до въвеждането на еврото", припомни преподавателят по Конституционно право.
“Ние веднъж имахме политическо съгласие да станем членове на Европейския съюз. На второ място имахме договор, който беше ратифициран от България и от всички странни членки на Европейския съюз. И на трето място имаме - изпълнение на този договор. Това е ситуацията. И сега въпросът е може ли в момента в който този договор е пред приключваме - да правим референдум?", подчерта Михайлова.
Тя изрази мнение, че предложеният от президента референдум е под въпрос въобще може ли да бъде проведен. И нещо повече - той категорично не е конституционно допустим. Защото в член 5-и в Конституцията е посочено, че международни договори, които са приети, ратифицирани са по съответния ред, влезли са в сила и са обнародвани - имат предимство пред вътрешното право. А членството в ЕС е международен договор, който, за да влезе в сила - е ратифициран от всички страни членки на еврообщността.
Така от една страна "веднъж имаме Конституцията да ни каже, че този договор е с предимство пред националното законодателство" и на второ място, за да станем членове на ЕС, ние изменихме Основния си закон - с което казахме, че участваме в изграждането на ЕС и прехвърлихме правомощия към него. "Една страна, която не изпълнява своите договорни задължения - може да не бъде изключена, но на нея ще бъде гледано като към държава, която не може да бъде сериозен член на тази организация", посочи проф. Михайлова.
Преподавателят по конституционно право добави, че препрочитайки мотивите за референдум на Радев, не е открила нито един аргумент, който да подплати исканото от него. “Има само някакви емоционални неща”, категорична е Михайлова.
Тя коментира и хипотезата, че, ако Киселова откаже да бъде разгледано в НС предложението - президентът всъщност няма да може да сезира Конституционния съд. "Ако няма акт на парламента - няма какво да изпрати в КС. Защото Конституционният съд разглежда само неща, които са описани в Конституцията. Може да се произнесе относно конституционно съобразността на закони, решения и други актове на Народното събрание. Ако няма акт на Народното събрание, няма какво да отнася президентът", обясни проф. Михайлова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.