IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Юристи: Искането за референдум е противоконституционно

Киселова има компетентността да реши казуса

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев.

"Очакваме определението за допустимост. Това, че е образувано дело, само по себе си все още нищо не значи. След това ще чакаме и самия краен акт. Дело, което следя, се проточи една година - от сезирането на КС до произнасянето. Така че моите очаквания не са за много скорошно произнасяне", каза адвокат Петър Славов.

В студиото на "Денят ON AIR" адвокатът Димитър Марковски заяви, че председателят на парламента доц. Наталия Киселова има компетентността да реши казуса, който е пред нея.

"Въпросите ми изглеждат добре формулирани, за разлика от това, което прочетохме като мотиви към искането за референдум. Мотивите за искането за референдум бяха доста политически. Върху въпросите е работено доста по-сериозно. Това забавяне може би ще поуспокои нещата, но донякъде зависи и от народните представители. Сещам се за някои клетви, които част от тях поеха преди последните парламентарни избори, че ще търсят възможност за иницииране на импийчмънт срещу Румен Радев, като че ли забравиха тези свои искания", добави Славов.

Според него има и други две интересни искания за референдума: "Самият Румен Радев два месеца по-рано заяви на няколко места, че подобно искане счита за противоконституционно, същевременно се прави подобно предложение в НС. Тук възниква въпросът имаме ли нарушение на Конституцията, когато съзнателно, че нещо е противоконституционно, се предлага да бъде задействано като процедура. И другото, е това, което казаха представители на "Възраждане" - че от някое си посолство се били задействали да му се обадят".

"Много хубаво трябва да се проверят фактите, при които има на 180 градуса промяна в позицията. Ако се установи, че има външно влияние, чрез което има пряка намеса в държавния живот на България, значи има основание Хубаво е, че се трупа конституционна практика по въпроси, които въобще не са задавани и отправяни. Графикът на КС ще е доста натоварен през тази година", подчерта Марковски в ефира на Bulgaria ON AIR.

Юристът е на мнение, че много трудно би се доказало подобно влияние. "Ако 2/3 от НС събере мнозинство и кажат, че налице е държавна измяна, тогава се приема, че техният акт е меродавен и той отива в КС, който се произнася окончателно. За да инициирате процедурата са нужни 60 депутати. А в дебатите след това ще се случва самото разследване", коментира още Петър Славов.

Адв. Марковски поясни, че давността за носене на отговорност на такова деяние е доста голяма - над 20 години.

"Българските граждани многократно са заявили позицията си, като част от ангажимента си към ЕС. През 1997 г. също, въвеждайки валутния борд, след това с подписания договор за присъединяване", припомни адв. Славов.

И двамата юристи са на мнение, че искането за референдум е противоконституционно.

Гледайте видео с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Лев и евро
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата