Новият стар кмет на София Йорданка Фандъкова положи клетва на тържественото заседание на Столичния общински съвет.
Това ще бъде четвъртият мандат за нея като кмет на София.
За първи път тя встъпи в длъжност през 2009 г., като стана първата жена на този пост.
Тържественото заседание беше открито и ръководено от най-възрастния общински съветник - Грети Стефанова от "Демократична България".
Общо 61 общински съветници, 24 районни кметове и 31 кметове на кметства също се заклеха.
Те, както и Фандъкова обявиха, че във всичките си действия ще се ръководят от интересите на гражданите и ще работят за тяхното благоденствие.
Сред новите общински съветници са доскорошният депутат и лидер на "Атака" Волен Сидеров, както и загубилите кметските избори арх. Борислав Игнатов от "Демократична България" и Борис Бонев от "Спаси София".
"В мое лице и в лицето на областната администрация за всяка идея, действие и позиция - в полза на столичани, ще намерите подкрепа. Пожелавам ви смислени дискусии, отговорни решения и мандат, който не просто ще постигне повече, а ще направи качествено и различно управлението на София и ежедневието на софиянци", пожела областният управител на София Николай Пехливанов.
А Фандъкова обяви, че до месец ще предложи на СОС структурни промени в работата на общината.
"Бъдещето на този град е по-важно от рейтинга, на която и да е партия, на която и да е персона. Казвам го и от позицията на човек, който 10 години е бил кмет - в историята на този град остават само решенията, останалото е суета, в която не трябва да позволим да се препъваме", коментира тя.
Кметът добави, че ще предложи да има и нови ресорси - строителство, дигитализация и инвестиции, транспорт, защото това са големите мотори на промяната за София.
Фандъкова призна, че очаква от новия общински съвет да се структурира бързо и да заработи с темпото, което хората очакват.
Според нея София няма време за губене в партийни боричкания и хаотични движения.
"Минахме през тежка кампания, в която се казаха много неща. И истини, и лъжи. Едно обещание обаче ни обединяваше – обещанието за промяна не за един или друг, а промяна за града. А промяната за София е единствено в развитието и в реалната работа, защото промяната не е лозунг, а посока и цел. За нея е нужна смелост и ясен поглед над злободневието на деня, над дребните сметки, над евтината популярност", обърна се тя към новите общински съветници.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Приложими ли са таксите за преминаване на кораби през Ормузкия проток?
Износът на нови коли от Китай расте с над 73% през март до около 700 хил. автомобила
Япония влага 4 млрд. долара в местен производител на чипове
Дипломати на САЩ и Иран са в Пакистан за мирни преговори
Екипажът на "Артемида II" успешно се завърна на Земята
„Ай Ти Еф Груп“ ще разпредели по 0,2 евро дивидент на акция
Убийство с нож е извършено в Кърджалийско на Разпети петък
Издирват млад мъж с параноидна шизофрения в Девня
Иран остава изолиран - най-дългото спиране на интернет в историята
Найденов избухна: Показа скандални постове на Гребенчаров и коментира съдиите за ЦСКА-Левски
Шампионът Италия е на крачка от финалите за "Били Джийн Кинг къп"
От БФС обясниха правилно ли изгониха футболист на Арда в мача с Левски + ВИДЕО
Вечно дерби, което не прилича на никое преди!
Във Вечното дерби: Светльо Вуцов записва любопитно постижение с Левски
Марсилия прегази слабак, Монако отнесе здрав пердах
Любовен хороскоп за 13 – 19 април
Нумерологична прогноза за 11 април
Чай от бяла бреза – при целулит и ставни болки
Какво се прави на Велика събота
Поверия за здраве за Великден
Задължителни ястия за Великден
Умерена магнитна буря ще има днес
17-годишните „моряци“ изпуснаха Ботев Пд във Варна
Черно море Тича с 20-а победа в НБЛ
Синоптиците прогнозират валежи през голяма част от новата седмица
19 души са ранени в катастрофи през последните 24 часа
Хороскоп за 12 април 2026
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди