Сигнали от гигантски черни дупки, които поглъщат газ в "детските години" на Вселената, показват, че тези черни дупки вероятно са се разширили заедно със своите галактики, сочат резултатите от американско изследване, цитирани от Франс прес. Съществува симбиотична връзка между черните дупки и техните галактики от зората на времето, заяви Кевин Шавински от Йейлския университет, който е участвал в изследването върху масивни черни дупки в сърцевината на галактики.
В далечни квазари астрономи вече бяха открили черни дупки с маса, която надвишава 1 милиард слънчеви маси. Тези черни дупки са съществували по-малко от 1 милиард години след Големия взрив.Сега учените решили да изследват повече черни дупки, за които се предполага, че се намират в центъра на около 200 далечни галактикти, открити с космическия телескоп "Хъбъл".
Тези галактики са съществували 700-950 милиона години след Големия взрив. Следователно светлината им е пътувала близо 13 милиарда години в космоса, преди да бъде уловена от "Хъбъл".
Как да бъдат открити черни дупки на подобни разстояния във времето и пространството? Преди да бъдат погълнати от черните дупки, газът и космическият прах излъчват рентгенови лъчи.С помощта на рентгеновия телескоп "Чандра" на НАСА Шавински и негови колеги от университета на Хавай открили изключително малко лъчене - няколко високоенергийни рентгенови фотона от галактика, които са преодолели тези разстояния.
След като изследвали лъченето от около 200 галактики, учените заключили, че черните дупки са се разширили заедно със своите галактики. Учените констатирали също, че тези черни дупки са се разширилри значително по-бързо през "детството" на Вселената, отколкото се смяташе досега.
Някои въпроси обаче не са намерили отговор. Как са се зародили предтечите на тези супермасивни черни дупки? Какъв механизъм е позволил едновременната еволюция на черните дупки и техните галактики?, се пита астрономът Алексей Вихлинин от центъра по астрофизика Харвард-Смитсониън в Кембридж, САЩ. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Рецепта от тефтера на баба: Пиле със зеле
Три зодии влизат в период на голям напредък до края на април
Здравословен домашен хляб с бадемово брашно
Залезът на ръчните скорости: Защо автоматикът превзе пазара на нови коли?
Пезешкиан: Иран има воля да сложи край на войната
Пълнолунието на 1 април носи надежда за ново начало на три зодии
Спортът по телевизията днес, 1 април
От Ред Бул: Ще дадем по-бърза кола на Макс
ПАО прави мръсно на съотборник на Везенков
Шок и мъка! Италия пак няма да е на световното
Англичаните се изложиха на "Уембли" срещу Япония
Испания зацикли пред гола, Кабаков съдия
Таро карта за 1 април, сряда
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно