Хората могат да очакват още северни сияния на необичайни места, тъй като слънчевите бури продължават, казаха експерти по космически прогнози, цитирани от Асошиейтед прес.
Силните слънчеви бури тази година предизвикаха блестящи полярни сияния много по-далече на юг от обичайното, които озариха небето в нюанси на розово, лилаво, зелено и синьо.
Слънцето понастоящем се намира в максималната фаза на своя 11-годишен цикъл, което прави слънчевите изригвания и полярните сияния по-чести. Очаква се този активен период да продължи поне още една година, въпреки че според НАСА и Националното управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA) едва месеци по-късно ще стане кога слънчевата активност ще достигне своя пик.
Този слънчев цикъл доведе до по-цветни полярни сияния по-далече на юг и има вероятност през следващите месеци да се наблюдават още подобни явления, казва Кели Корек от НАСА.
Подобни бури могат временно да нарушат захранването и комуникациите. Преди слънчево изригване от NOAA ще предупредят операторите на електроцентрали и космически кораби в орбита.
През май Националното управление по изследване на океаните и атмосферата издаде рядко предупреждение за силна геомагнитна буря. Бурята, която връхлетя Земята, беше най-силната от повече от две десетилетия и предизвика светлинни спектакли в Северното полукълбо. През същия месец учените регистрираха най-голямото слънчево изригване, но Земята беше встрани от него.
Предишни слънчеви цикли са предизвиквали бури, по-интензивни от тази през май, така че космическите синоптици следят внимателно Слънцето, за да се подготвят за евентуални сериозни смущения, казват от NOAA.
Миналата седмица мощна слънчева буря заслепи наблюдателите на небесните спектакли далече от Северния полярен кръг, когато полярни сияния се появиха на неочаквани места, включително в Германия, Великобритания, Нова Англия и Ню Йорк, пише БТА.
Учени: Очаквайте още северни сияния на необичайни места
Слънчевите бури продължават
16.10.2024 | 15:00 ч. Обновена: 08.12.2024 | 18:36 ч.
Снимка БГНЕС, архив
Напиши коментар
Към коментарите
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата