В американските радиостанции и телевизионни канали отново може да се ругае.
Съд в Ню Йорк отмени предписание срещу неприличните думи в радиото и телевизията, защото гарантираната в конституцията свобода на изразяването има предимство.
Американската комисия за медиен надзор загуби съдебния спор пред апелативния съд на Ню Йорк, който потвърди предишно съдебно решение за отмяна на предписанията срещу ругатни и други неприлични думи в радиото и телевизията.
През 2006 година на първа инстанция беше решено, че въведените правила имат „ограничаващо въздействие“ върху формирането на радиопрограмите, което отива далеч отвъд намерението да се спрат цинизми и сквернословия. Комисията обжалваше това решение пред апелативния съд.
Дори Рупърт Мърдок с консервативната си мрежа от канали Fox беше срещу правилата, припомня "Шпигел".
Правилата в голямата си част са от 70-те и забраняват използването в радио- и телевизионни предавания на дълъг списък изрази и думи.
Медиите, които не заменят тези думи с пегел (звуков ефект), могат да бъдат наказани с глоба до 350 хиляди долара. Дори обикновено "fuck" между 6,00 и 22,00 часа беше достатъчно за солена глоба, а за секс по-добре изобщо да не се отваря дума.
В кариерата си на твърде палави шеги и доста откровени изрази радиоводещият Хауърд Стърн успя да стигне дори до санкция от 2,5 милиона долара. Затова премести предаването си през 2005 година на сателит, защото надзорната комисия отговаря само за UKW честотите.
Надзорната комисия прави разлика между измислено съдържание, например филми за войната и други програми. Така на актьорите във филмите им е разрешено да кажат "fuck", но не и на музиканти, които получават награда например.
Затова когато на раздаването на наградите Златен глобус през 2003 година Боно от U2 каза: "This is really, really, fucking brilliant" (“Ебати, това наистина е великолепно”), каналът беше глобен.
Наказанията не са само за ругатни. Понеже по време на прякото предаване на Super Bowl 2004 за малко се видя разголената гръд на Джанет Джексън, CBS трябваше да плати половин милион долара.
Надзорната комисия обаче държи на правилата, затова ще се опита да ги защити и пред Върховния съд.
Съдът в Ню Йорк подчертава, че решението му се отнася само за въпросните правила и не поставя под въпрос цялостната дейност на комисията.
„Английският език дава много възможности да се нарекат полови органи, сексуален акт или да се опише ерекция“, мотивира се съдът.
Дори надзорната комисия да направи точен списък с подобни думи и изрази, за да ги забрани, „всеки ден ще бъдат измисляни нови ругатни и неприлични изрази“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.