Площите за отглеждане на кафе намаляват наполовина до 2100 г.

Производителите вече страдат от покачването на температурите
11
Площите за отглеждане на кафе намаляват наполовина до 2100 г.
Снимка: Pixabay

Промените на климата ще намалят площите, налична за отглеждане на кафе, с 54 на сто до 2100 г., дори ако глобалните температури останат до нивата на международно договорените цели, според нов доклад, цитиран от ДПА.

Производителите на кафе от Хондурас до Етиопия заявиха, че вече страдат от дестабилизация на климата и благотворителната организация "Крисчън ейд" (Christian Aid) призовава правителството на Великобритания да помогне, като анулира исторически дългове и събере пари, за да плати за загубата и щетите от климата.

Благотворителната организация е изчислила, че повишаващите се температури и непредсказуемите условия ще намалят обротваемите площи по света, подходяща за отглеждане на кафе, с 54,4 на сто, дори ако глобалните температури са ограничени до 1,5-2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива.

Повече от половината кафе, приготвено и изпито в Обединеното кралство, идва от Бразилия и Виетнам, две страни, особено уязвими от изменението на климата.

Виетнам отчете най-високата си рекордна температура миналата седмица от 44,1 градуса по Целзий, докато съседните страни също страдаха от подобни крайности.

Повишаването на температурите, както и непостоянните валежи, болестите, сушите и свлачищата, предизвикани от климатичните промени, предизвикани от човека, заплашват да свият индустрията за кафе и да лишат от средства нейните производители.

"Африканците съставляват 17 на сто от световното население, но ние генерираме само 4 на сто от емисиите на парникови газове, които са причинили климатичната криза. И все пак сме тези, които понасяме тежестта на въздействието на изменението на климата", каза Итна Текалигне, управител на "Крисчън ейд" за Етиопия.

По думите на Дейвид Тейлър, старши политически мениджър на фондация "Феъртрейд" (Fairtrade Foundation), докладът подчертава това, за което производителите на кафе предупреждават от известно време: катастрофалните последици от промените на климата застрашават не само техния поминък, но и бъдещето на популярната им култура.
"Земеделските общности имат критична роля в справянето с климатичната криза и имат експертния опит да го направят. Въпреки това твърде много дребни производители на кафе - особено тези без финансовата защита, просто не могат да си позволят да го направят, защото цената, която получават за продукцията си, е твърде ниска", посочи той. /БТА, Ивона Величкова/ 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още по темата: кафе
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Зелени политики, оставя въглероден отпечатък, и не само кафе и ориз и мн др.:))
9
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
кат нема кафе и дърдонки с аромати стават
8
0
 
2
 
! Отговори
Има време преди 11 месеца
Като календарът покаже година 2100, тогава ще му мислим. Сега си имаме други проблеми.
7
0
 
0
 
! Отговори
А преди 11 месеца
И нещо да сменяш
6
0
 
0
 
! Отговори
Не преди 11 месеца
Мисля да слагаш каквото и да е кьдето и да е
5
0
 
2
 
! Отговори
Кафе преди 11 месеца
Няма да се отглежда и какьв е проблема да се пие кафе
4
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 месеца
Хаха това е заплаха за тези които пият кафе и пробват да ги изкарат извън релси.
3
0
 
2
 
! Отговори
анонимен преди 11 месеца
тя Инката отдавна е измислена
2
0
 
3
 
! Отговори
Бай Дрън преди 11 месеца
Спокойно, ще го заменим с ракия. Тя не страда от климата. Каквото и да сложиш в казан, стига да е със захар, става на ракия. Така, че не вуждам да има някакъв проблем.
1
0
 
5
 
! Отговори
тъутъу преди 11 месеца
Мдааа прес 2100 година я камилата я камиларя...най-вероятно камиларяP.S.Шъ ядете кафе направено от пластмаса ве нали все се фалите с технологиите и с изкуствения ентелект