Броени часове до старта на Синелибри 2022

Филмът на Тео Ушев открива тазгодишното издание
6 окт 2022 10:33, Петя Славова
3
Броени часове до старта на Синелибри 2022
Фестивалът се открива с филма на Тео Ушев. Снимка: Синелибри

Броени часове ни делят от старта на осмото издание на кино-литературния фестивал Синелибри, който тази година се провежда под мотото "Преоткритото време" в София и още шест града в страната: Пловдив (14-30 октомври), Варна (14-30 октомври), Велико Търновo (21-30 октомври), Бургас (21 – 30 октомври), Габрово (20-23 октомври), Стара Загора (8-15 октомври).

Официалният старт на Синелибри в столицата е на 8 октомври, събота, точно в 19.00 ч. в зала 1 на Националния дворец на културата. Екстравагантен танцов пърформанс, дело на Коста Каракашян, ще открие тържествената вечер, последван от встъпителна реч на Жаклин Вагенщайн, директор и главен селекционер на фестивала. Венец на вечерта ще бъде предпремиерната прожекция на дебютния пълнометражен филм на режисьора визионер Теодор Ушев, която ще се състои в присъствието на екипа на продукцията. Заглавието "φ1.618" е пряка препратка към идеята за златното сечение, което съвсем не е само математическо понятие, но и символ на хармонията и съвършенството в природата, науката и изкуството. Филмът е изкусна и находчива адаптация на романа "Пумпал" от Владислав Тодоров: брутална антиутопична приказка, в която смешното спъва страшното, иронията разваля магиите, абсурдът добива желязна логика, а езикът издевателства с чудото на творението, наречено човек. Действието ни пренася в незнайното бъдеще, в предела на човешката история, където в утробата на мрака се крие… щастливият край. За първи път от 2015 г. насам Синелибри започва с български филм, при това включен в конкурсната програма.

На 10 октомври в кино "Люмиер" е националната премиера на документалния филм "Теодор Ушев: невидими връзки" в присъствието на режисьора Борислав Колев, сценаристката и продуцент на филма Мария Ландова и на самия Теодор Ушев. Копродукция на Канада и България, филмът е селектиран за участие във фестивала на новото кино в Монреал и проследява развитието на световноизвестния автор на анимационно кино и визуален артист. Ценителите на първокласното европейско кино трябва да включат в програмата си „Петер фон Кант“ - последния филм на изтънчения провокатор на френското кино Франсоа Озон, виртуозна интерпретация на шедьовъра "Горчивите сълзи на Петра фон Кант" на Райнер Фасбиндер. Изключително продуктивната кариера на Фасбиндер, чиято запазена марка е социалната критика, е неразделна от неговия шеметен, разкрепостен и саморазрушителен начин на живот. Официалната премиера на "Петер фон Кант" е на 11 октомври от 19:30 ч. в РЦСИ Топлоцентрала.

В рамките на събитието ще разговаряме с проф. Пламен Марков, режисьор на постановката "Горчивите сълзи на Петра фон Кант" на Театър "София", ще ни гостуват и актриси, участващи в спектакъла. След  това ще бъде излъчен филмът на Озон, предизвикал фурор на фестивала Берлинале.

Другата кинопремиера в зала 1 на НДК тази година ще се състои на 21 октомври непосредствено след церемонията по награждаване на лауреатите от международния конкурс за пълнометражен игрален филм, конкурса за документален филм и състезанието за костюми. Става дума за психологическата драма "Синът" на световноизвестния драматург Флориан Зелер, номинирана за "Златен лъв". Филмът се отличава с невероятен кастинг в лицето на Хю Джакман, Ванеса Кърби, Антъни Хопкинс, Лора Дърн.

Напомняме, че текат записвания за двудневния курс на тема "От идеята до големия екран", който ще се проведе на 29 и 30 октомври, в рамките на Синелибри! Курсът се състои от два мастъркласа, предлагащи синтезирано знание за основите на реализацията на един филм. Лектори са Александър Чобанов, известен сценарист и писател, и Владимир Тодоров, художник и илюстратор с многогодишен опит в игралното и анимационното кино и редица международни успехи.

Паралелното дигитално издание на Синелибри гарантира възможност максимално широк кръг от зрители от цялата страна, включително от уязвимите групи, да се насладят на майсторски осъществени литературни адаптации, дело на кинотворци от различни поколения. Тридесет и пет филма от програмата на фестивала ще са налични на платформата neterra.tv/plus в интервала 8-30 октомври, в т.ч. ирландското предложение за „Оскар“ - "Мълчаливото момиче" на реж. Колъм Барейд, блестящата биографична драма "Пактът" на реж. Биле Аугуст, амбициозната копродукция "Осемте планини", въздействащата адаптация по романа "Лимонов сладкиш с маково семе", загадъчната история "Дневникът на подправките", проникновената френско-белгийска драма "Сбогом, господин Хафман", документалните филми за Милан Кундера и Сол Белоу и др.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


3
Още по темата: СинелибриТео Ушев
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това е истински натрапник и напаст божия! Прегърнаха гейството и се пробват да въртят на запада номера, ама и ние сме такива и идваме от задръстени страни и нали- дайте ни наградата! Но вече им отговарят- абе може да сте каквито си искате, но много английски има във вашите филми... Правещият се на разсеян и дори глупав запад остана в миналото- награди бадева вече не дават на балкански измамници, усещащи с комунистически рефлекс какво би харесал стопанина. А, че никой не гледа бозите им- здраве.
1
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Немам пари за кльопане, само до изкуство ми е... То изкуство има в богатите държави... Като си наяден и облечен и на топло и започваш да мислиш за нещо друго... А тук в зоопарка наречен държава ни държат на хляб и вода и на студ... Какво изкуство?.. Как?..