"Да работя върху този автор беше една сбъдната мечта. Много е важен за мен като личност и борец. Беше доста трудно и голямо предизвикателство да се даде нов вид, нова опаковка, колкото и търговски да звучи, но и това е начинът да се предложи това произведение на тези, които не са имали шанса да се запознаят с него", каза художникът Дамян Дамянов за "България сутрин".
Корицата на "1984" е в доминиращо черно и малко червено, а другата - точно обратното.
"И двете книги са визуално свързани, тъй като те не са продължение една на друга, но и двете са посветени на темата за абсолютната тоталитарна власт, която смазва отделни индивиди. Избрах черно и червено, защото това са предпочитаните цветове от тоталитарните и човеконенавистни идеологии. Визията е доста остра", подчерта Дамянов пред Bulgaria ON AIR.
Преводът на книгите е нов, но може ли времето, в което са написани да ни обясни сегашните събития?
"И днес, когато споменеш името Джордж Оруел, веднага го наричаме "пророк". Той и тогава е бил до голяма степен пророк. Неговите герои и персонажи винаги са разтревожени от това, което ще се случи. Те предупреждават човечеството за бъдещето", посочи художникът.
Той припомни, че "1984" е една много късна творба. Само година по-късно Оруел умира и не може да стане свидетел на собствената си голяма популярност. Оказва се, че през през няколко години има невиждан интерес към книгите на Оруел.
"Предупреждението за това, което се случва, вече е описано. В кризисни моменти, в които цялото човечество чувства, че нещо се променя генерално, ние си спомняме за този автор. Тези негови пророчества могат да се проявят по различен начин във времето", допълни Дамянов.