Ще доведе ли либерализацията на пазара на ток до енергийна бедност?

Активни потребители: Предлагаме два типа цени - фиксирани и плаващи
13 авг 2024 13:45, Анисия Иванова
88
Ще доведе ли либерализацията на пазара на ток до енергийна бедност?
Снимка: Bulgaria ON AIR

Либерализацията на пазара на електрическа енергия от началото на 2026 г. изправя битовите потребители пред рискове от повишаване и нестабилност на цените на тока, и дори пред енергийна бедност. Това е предупреждение от Икономическия и социален съвет, който излиза със свое становище по темата. Съветът подчертава необходимостта да се приемат мерки за преодоляване на рисковете.

"Либерализацията за индустрията тръгна малко по-рано. Борсовият модел в България често създава предпоставки за нестабилност в цените. Държавата беше принудена да създаде механизми за защита на бизнеса. Сега предстои либерализацията да обхване и всяко едно домакинство. Когато пазарът е податлив на естествени движения в цените, можем да очакваме трудни моменти за домакинствата, ако не се предприемат мерки", коментира Богомил Николов от "Активни потребители" в "България сутрин".

"Цената, когато се формира ден напред от борсата, може да играе понякога много рязко. Представете си договор вкъщи, чиято цена се определя от пазара ден напред. Няма да можете да предвидите в края на месеца колко ще платите. Вероятно е да попаднете на измама. Едно от нещата, които предлагаме, е да има два типа цени - едните фиксирани, другите - плаващи. Потребителят да може да избира. Всичко останало е свързано с мерките за енергийната ефективност", посочи Николов пред Bulgaria ON AIR.

Енергийната ефективност е възможност да буферира евентуалните рискове от високите цени, настоя той.

Базовите цени трябва да продължат да се определят от КЕВР вместо от МС?

"От 1 юли трябваше да тръгне първата стъпка на либерализацията - именно пазарът на едро. При нея вече няма административно определяна на цена от КЕВР, а в Закона е записано, че МС ще определя горна цена. Ние смятаме, че тя трябва да се определя от КЕВР, защото по този начин регулаторът ще продължи да бъде пряко обвързан с тази политика", обясни Николов.

Мерките, насочени към енергийно бедните, трябва да имат за основна цел не допълване на разходите, а извеждане от това състояние, посочи той.

"Трябва да се подпомагат тези методи на отопление, които са по-екологични", допълни Николов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
1
 
32
 
! Отговори
Анонимна преди 2 месеца
Управляващите по-добре да се молят това да не се случва.
3
2
 
39
 
! Отговори
Кратък отговор: преди 2 месеца
ДА! Ще доведе ужасна бедност. Ще доведе до тотално затриване на малкия малкия бизнес, че и на средния даже. За домакинствата вече казах - мизерия.
2
1
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Ще доведе до трошене на фотоволтаоици . Няколко пъти да им хвърлим камъни и после няма дори да помислят ..... Бандити
1
2
 
29
 
! Отговори
Галя от EmbassyTO преди 2 месеца
Те сега едва си плащат възрастните хора, студуват като м...шки ,но важмото е плана за пво ,казаха Пластик ПДрастик. Ще студуваме, но по - евопейски някак