Започва проверка за адресната регистрация и законността на всички жилищни постройки на община Гърмен, обяви вътрешният министър Румяна Бъчварова след продължилата близо два часа работната среща с главния секретар на МВР Георги Костов, областния управител на Благоевград Бисер Михайлов, кмета на община Гърмен Минка Капитанова, представители на местната власт и на инициативния комитет.
До това се стигна след настъпилите безредици в общината заради напрежението между роми и българи.Бъчварова заяви, че незаконните постройки до този момент са 124 и срещу тях ще се действа според силата на закона.
По-рано днес от регионалното министерство също съобщиха, че има над 100 заповеди за премахване на незаконни строежи в землището на гърменското село Марчево и те са влезли в сила преди 3 години. Ромите ще получат нови покани за доброволно премахване на незаконните постройки, ако не бъдат предприети действия за доброволно премахване, ДНСК ще започне процедура за избор на изпълнител за принудително премахване, заканиха се оттам.
Бъчварова обаче призна, че постройките не могат да се разрушат, ако общината не е намерила жилища за временно настаняване.
Тя разговаря с местните жители за техните проблеми на централния площад в Гърмен, но беше посрещната „на нож“.
„Справедливостта трябва да бъде за всички в това число и за ромите, които са български граждани. Фактът, че представители на институциите са тук, говори за сериозността на проблема и желанието ни да го разрешим, тъй като не може напрежението да продължи да съществува по този начин”, заяви Бъчварова, цитирана от „Фокус“.
Тя бе категорична, че ще се приложат всички мерки, допустими от закона, за да се санкционират нарушителите.
Силовият министър обеща и засилено полицейско присъствие в общината, като даде срок от една седмица да се намерят мерки за комуникация.
В отговор на това местните започнаха да освиркват вицепремиера и да скандират „Мафия”.
Жителите на селата от общината се оплакаха, че домовете им ежедневно стават обект на набези от ромското население в общината.
Според хората от Гърмен и на съседни населени места проблемите са предимно от новозаселили се роми.
Недоволните жители се заканват, че само след седмица отново ще се стигне до масови безредици и сериозни сблъсъци.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как българският бизнес може да избегне рискове при търговия с Китай
Правилата за прозрачно заплащане ще повишат доверието в компаниите у нас, сочи проучване
Най-голямата имотна сделка в Европа от началото на войната срещу Иран е за 1 млрд. евро в Испания
„Стара планина холд“ ще разпредели по 0,12281 евро брутен дивидент на акция
Питър Барон става председател на Управителния съвет на tbi bank
Външният дълг на България расте с 36% и минава 67 млрд. евро в началото на годината
Йотова: Борислав Михайлов постави на колене и най-великите
Рецепта за козунак без месене за Великден
Рая Назарян в Буча: Наша първостепенна цел е справедлив и траен мир в Украйна
Може ли да се сложи ламинат върху стар паркет и как да го направим правилно?
ЕС за скока на цените на петрола: Трябва да действаме заедно още сега
Любо Ганев тъжи за Боби Михайлов
От Варна също почетоха Боби Михайлов
Лаура Брагато
Звезда на Германия може да отсвири Дортмунд
В ЦСКА предприеха голяма промяна
Милиарди на "Герена": Обявиха новия собственик на Левски!
Програмата на Театър „София“ за месец април
Кои са звездите в турския хитов сериал „Игра на съдбата“
AURA: Temple of Eos разгръща нови измерения с 23 нови артисти и две нови сцени
Португалия: Вълнуващо пътешествие между океана и историята с „България Еър“
Какво се прави на Лазарска задушница
БАБХ затегна контрола върху вноса на храни от Турция
Цената на дизела с нов рекорд
Шефът на БНБ: Геополитическата несигурност вече има пряко отражение върху икономиката
Ректорът на ИУ-Варна отново бе избран за гл. секретар на Съвета на ректорите на висшите училища в България
Спаднаха краткосрочните наеми във Варна
Лекар за взрива на морбили: Виновни са емигрантите
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания