Снимка: БГНЕС/ЕРА
|
Руският президент Владимир Путин потвърди днес, че иска да "изтласка" украинските сили, които на 6 август нахлуха в Курска област, предаде Франс прес. Това е най-мащабното нахлуване на украински военни части на руска територия от началото на войната през февруари 2022 г.
"Основната задача на министерството на отбраната несъмнено е да изтласка врага от нашите територии", каза Путин на среща с висши служители по сигурността и областни губернатори, излъчена по руската телевизия. "Врагът се стреми да подобри преговорната си позиция в бъдеще", добави той, обвинявайки Киев, че "изпълнява волята" на Запада.
Руският президент допълни, че украинската инвазия в Курска област е опит да бъде спряно руското настъпление в Донбас.
Путин каза, че украинското настъпление е опит на Киев да подкопае стабилността на Русия, но подчерта, че "той няма да е успешен".
"Загубите на украинските въоръжени сили се увеличават драматично за тях, включително сред най-боеспособните части, които врагът прехвърля към нашата граница", каза Путин. "Врагът със сигурност ще получи достоен отговор и всички цели, които стоят пред нас, без съмнение ще бъдат постигнати", допълни руският лидер.
По думите му броят на доброволците, които искат да се присъединят към руската армия, се е увеличил след атаката, допълва Асошиейтед прес. Президентът подчерта, че Москва ще продължи офанзивата си в Източна Украйна независимо от нападението срещу Курска област.
Изпълняващият длъжността губернатор на Курска област Алексей Смирнов докладва на държавния глава, че украинските сили са навлезли на 12 км в областт по протежение на 40-километрова фронтова линия и че в момента контролират руски селища. Смирнов каза, че 12 цивилни са били убити, а 121, сред които 10 деца, са били ранени. Около 121 000 души са били евакуирани или сами са напуснали засегнатите от сраженията райони.
Смирнов каза, че е трудно да се проследят всички диверсионни части в областта и отбеляза, че някои от украинските военни използват фалшиви руски документи за самоличност.
Губернаторът на съседната на Белгородска област Вячеслав Гладков също съобщи за евакуирани жители от районите край украинската граница. Той каза, че тази сутрин е била "тревожна", но не оповести подробности.
След като започнаха нападението си, украинските сили бързо навлязоха в град Суджа, който се намира на около 10 км от границата. Съобщава се, че те все още държат западната част на града, където се намира важна транзитна станция за природен газ.
Украинската операция се осъществява в условията на строга секретност. Не е ясно дали украинските сили имат за цел да задържат територии или само да извършват набези и да се изтеглят, коментира АП.
Това не е първият пробив на руската граница от началото на конфликта, но нападението срещу Курска област е най-голямата атака на територията на Русия след Втората световна война и представлява крайъгълен камък в сраженията. Това е и първият случай, когато настъплението е оглавявано от украинската армия, а не от проукраински руски бойци. Държавната пропаганда се опитва да омаловажи атаката, като подчертава, че властите са фокусирали усилията си върху помощта на местните жители. Това е опит да се отклони вниманието от неуспеха на военните да се подготвят за нападението и бързо да го отблъснат, коментира още АП.
Генерал-лейтенант от запаса Андрей Гурульов, депутат в долната камара на руския парламент, разкритикува военните, че не са успели да защитят границата.
"За съжаление, групата сили, охраняваща границата, не е разполагала със собствени разузнавателни средства", заяви той в социалните мрежи. "Никой не обича да вижда истината в докладите, всички искат да чуят само, че всичко е наред", допълни Гурульов.
Сраженията в Русия отново повдигнаха въпроса дали Украйна използва оръжия, доставени от страни членки на НАТО. Някои западни държави не искаха да позволят на Украйна да използва тяхната военна помощ за удари по руска територия, опасявайки се, че това ще доведе до ескалация, която може да въвлече НАТО във война с Русия.
Въпреки че не е ясно какви оръжия използва Украйна в Курска област, много руски медии съобщават, че там има американски бронирани пехотни машини "Брадли" (Bradley), както и германски "Мардер" (Marder). Агенция АП отбелязва, че не може да потвърди тази информация чрез независим източник.
Украйна вече използва доставени от САЩ оръжия за удари по руска територия. Но италианският външен министър Антонио Таяни каза в публикувано днес интервю, че военното оборудване, изпратено от неговата страна, "не може да се използва за атаки срещу Русия на нейна територия".
Същевременно Арне Колац, говорител на германското министерство на отбраната, заяви, че "международното право позволява на една държава, която се отбранява, да се отбранява и на територията на нападателя". "Това е ясно и от наша гледна точка", допълни Колац.
Руското министерство на отбраната днес съобщи, че изпратените в Курска област подкрепления от военновъздушните сили и артилерията през последното денонощие са отблъснали украински части край Мартиновка, Борки и Коренево. Военното ведомство допълни, че руските сили са осуетили и опит на украински мобилни групи да навлязат дълбоко в руската територия край Каучук.
Освен това руската армия нанесе въздушни и артилерийски удари и по местата, в които има струпване на украински войски и техника край Суджа, Куриловка, Пехово, Любимово и няколко други населени района, се още казва в съобщението. Министерството на отбраната допълва, че военни самолети и артилерия са нанесли удари по резервите на Киев в украинската Сумска област.
Паси Паройнен, анализатор от базираната във Финландия разузнавателна агенция"Блек бърд груп", която работи с общодостъпни източници на информация, каза, че най-тежката фаза от украинското нахлуване вероятно ще започне, след като руските резервисти влязат в битката.
Базираният във Вашингтон мозъчен тръст "Институт за изследване на войната" определи руските сили, реагирали на нахлуването, като "набързо събрани и разнородни"./БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase