Покрай пандемията: Селската къща колкото двустаен апартамент

Интересът към селския туризъм расте, смята Борислав Бориславов
31 авг 2021 17:00, Петя Славова
86
Покрай пандемията: Селската къща колкото двустаен апартамент
Снимка: БГНЕС

Средната цена на селска къща по време на пандемията се е изравнила с тази на едностаен или двустаен апартамент в най-близкия областен град. Това заяви пред БНР Борислав Борисов, председател на Асоциацията на българските села.

Според специалиста, в последните години интересът към селския туризъм расте, но с пандемията се наблюдава силен ръст в заетостта на обектите и то почти целогодишно.

Още по темата

В момента се запазват цели къщи за гости за месец напред, заради поредната вълна на коронавируса, каза Борисов. Според него най-отчетлив е интересът към селския туризъм по празниците и през лятото. При ваканционните оферти търсенето надвишава предлагането около четири пъти и ръстът е най-големият, откакто съществува селски туризъм у нас. Българските села дават необходимото спокойствие, уединение и качествена храна, категоричен е той. По думите му към тях се отправят по-платежоспособните клиенти, които не изпитват материални затруднения.

"За разлика от големите туристически комплекси, където всичко се изчислява в големи екселски таблици – колко да се спечели, как да се компенсират загубите от миналата година, селският туризъм залага на качествената българска продукция, неща, които няма как нито в чужбина, нито в големите хотелски вериги да бъдат намерени", коментира Борисов.

„Идеята е, ако си гражданин и не живееш на село, като отидеш за село, да се изключиш от тази забързана матрица на градския живот. Много често почивката се изразява именно не в „какво да правя“, а да не правиш.“, допълни той. И добави, че почти няма свободни места в селския туризъм тази година.

Борисов и очерта и друга интересна тенденция - през последната година-две от началото на пандемията много хора, наши емигранти, решиха да се върнат на село, тъй като търсят нов стил на живот. Високоскоростният интернет в селата позволява дистанционна работа.

"И се оказва така, че с един малко по-скромен живот на село човек може да изкарва от една страна хем добри пари, хем да живее в една много по-спокойна обстановка и изключително чиста среда.", посочи Борисов.
 
От преселване към селата на хора в пенсионна възраст тенденцията е променена – към селата се отправят хора в активна възраст, основно в диапазона 25-45 години, уточни той.

По официална статистика през миналата година 95 хиляди са новорегистрираните на адреси в селата и според Борисов това не е свързано с фиктивни премествания за гласуване на избори.
 
Това са реално хора, които заради пандемията са направили решителна крачка, която дълго време са отлагали, смята Борислав Борисов. „Да започнат един рестарт на село.“ Сред най-силните региони са Велико Търново, Варна, Пловдив.

Според него категорично това не е временно явление, а естествен процес, в който българските села ще бъдат заселени от нов тип хора - не от хора, които се занимават със земеделие, а от хора, които искат да сменят начина си на живот.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
73
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе какви села какви 5 лева в тези места освен порове мишки невестулки и пенсионери нищо друго не вирее повече от 3 месеца.
72
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Има много последващи разходи след покупката на къща - отопление, поддръжка на двора. Така че това не е за хора, които просто имат някакви събрани пари - трябва да имат постоянни и високи доходи. При една криза и намаляване на доходите , ще наблюдаваме и обратната тенденция. Дали сега или след 10 години , ще видим.
71
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Хубави ги дрънка този експерт, ама това е за чичковците с парички. За останалите, швепс на клечка
70
4
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Продължавам да разказвам, щото тия дето работят само онлайн и един пирон не могат да забият. Бойлерът, не е топлофикация! Пелетната камина също се чисти и се зарежда. Снегът се рине, за да ти излезе джипа от двора. Интернетът е слаб и като удари гръм, тока спира за неопределено време. Да изброявам ли още...
69
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Глупости отново и безброй хвалипръцковци... Имам имоти в столицата/на 60 год. съм/и селска къща на 1 ч. път и мога да си позволя да си стоя на село. Да си направиш, да ти е хубаво не може да стане, работейки само онлайн. Набързо:косиш тревата, някакви насаждения, дори да са цветя-плевиш! Осигуряваш топлината за зимата, което не е лесно! Работна ръка няма-значи сам и не е ефтино, непрекъснато ремонти и т. н.Не е никак като в приказка. Да си знаете!
68
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да, некой коптор в съгънскхътъ махлъ... Как пък не?
67
2
 
11
 
! Отговори
До Аз преди 2 години
Това,че се строят нови жилища,не означава,че се обитават всички. Разходи се делничен ден в 21 часа,когато повечето хора са вкъщи и ще видиш колко прозорци не светят.
66
24
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ся да обясним нещо. Къщите на село не са за шофьори на баничарки и складажии с по 2000лв. заплати. Къщи на село (и то не във всяко село, а на определени места, които не са за простолюдие) се купуват от хора, които работим дистанционно. Няма да издавам тайни, но има райски местенца на 25мин от София с кола. Няма шведи, само чиста природа и готини хора с коли за над 100к лв..
65
12
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Глупости не ми се слушат. Имаме пентхаус в София- разкошен имот, не го продавам за нищо на света. Огромни тераси, шумоизолиран, на цял последен етаж без съседи. Красота. НО искахме вила до София. За 80000 евро купихме имение на има-няма 25км.. Оценката на банката е 150000 евро. За 3-4-5 години изплащаме и забравяме. Тишина, красота, спокойствие и най-важното- само млади хора съседи, даже и чужденци. Абе кеф. Къщата си е наистина кеф, но си има доста работа и вложения. За 3 месеца- 50к евро.
64
2
 
20
 
! Отговори
наблюдател преди 2 години
Някога България е била Швейцария на Балканите, а сега е Швеция на Балканите. Почти навсякъде е пълно със шведи, особено по селата.
63
2
 
5
 
! Отговори
Продавам преди 2 години
Къща със парно,алуминиева дограма,, щори,два гаража,сменен покрив,вътрешна баня и тоалетна,ламинат,коридори с теракот,Бате Бойко намери ми купувач на селската ми къща.обявена цена 100.000 лева.градина два декара,с оранжерия.барбекю.
62
5
 
4
 
! Отговори
До преди 2 години
Боко,ти от джипката мислиш, че младите,те старите са вече при свети Петър,са отишли на село, да гледат прасетата и дамажат филии с мас, жестоко се лъжеш, лъжеш и целия български народ. Може да сме от село но трева не пасем.не ни мисли за ***.
61
3
 
2
 
! Отговори
До 62: преди 2 години
Защо питаш мен? Има си проектозакон, който рано или късно ще бъде одобрен. Естествено, че този закон няма да бъде справедлив. Мисля, че изхождаха от тезата, че водата е народно богатство, а не само на човека, който е сондирал там.
60
3
 
13
 
! Отговори
Аз преди 2 години
Аз, като гражданин на София, да кажа от моята камбанария: зелени зони в столицата вече няма, всичко се застроява под Витоша и върви в посока Черни връх (не булеварда),това уж законовото съотношение на растителност и сгради в зелените квартали е мираж, Младост 4 вече не е достатъчен, обмислят Младост 5, на предходния президент комплекса още малко до изхода на Тракия ще стигне...и всичко т'ва щото се заселват селата и търсенето голямо. Ем, не ми е убедителна тая информация от тоя господин Борисов
59
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До Анализатора:И защо да плащам за кладенец в двора си. Та той е в моя двор и никой не може да ме накара да плащам за нещо, което се намира в моя двор, по простата причина че... то си е моя собственост а не е под наем от някой си.
58
1
 
27
 
! Отговори
До Анализатора: преди 2 години
В допълнение на твоите мисли, преди години старите хора можеха да гледат козички, прасета и други селскостопански животни. Много бързо забравихте как точно правителствата на Тиквата започнаха изтребването на тези животни под предтекст за чума по животните, като обявиха, че гледането на такива животни е незаконно. Естествено, за това е бутано от големите вериги. Излязоха и проекто-закони, че ще трябва да се плаща за кладенци в двора. Живот не село изобщо не е рая, който се опитват да опишат тук.
57
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ами тогава - продавам къща на село. Кухня, всекидневна и 3 спални. Към къщата има 2 големи навеса, голяма плевня (градена от камък и празна) и готово помещение от 50 квадрата за да си гледате животинки. Общата застроена площ е около 400 квадрата. Има и голям двор - 2,8 декара + оранжерия 50 квадрата, има действащ кладенец на който водата е питейна. Има и барбекю. Къщата е ремонтирана преди 3 години, покрива е нов. В селото има детска градина. Намира се на 5 км. от гр. Плиска. Давайте оферти
56
3
 
20
 
! Отговори
Анализатор преди 2 години
Т.е - излиза , че да живееш на село, трябва да нямаш деца под 18г., да си над средна възраст, да не работиш за едната заплата, да си здрав като бик и почти толкова умен, хохо.
55
4
 
29
 
! Отговори
Анализатор преди 2 години
Сега , нека да видим за кого е добър живота на село и кой може са си го позволи : 1. за семейства с малки деца не е - няма детски градини, училища и пр. 2. За стари хора -пенсионери не е - къщата и двора искат яко бачкане , поддръжката струва много пари, няма болница, аптека и пр. 3. За хора с ниски доходи не е - няма никаква работа, трябва всеки ден да се пътува до града, отоплението и поддръжката на къщата струват скъпо. 4. За млади хора(под 30г) - не е , пълна скука , няма забавления.
54
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В кое село и в кой град ? Много е важно