Клинтън и Буш – тест за симпатиите в САЩ към династии

През по-голямата част от 20 век нещата бяха различни
4 сеп 2015 22:06, Елка Василева
26
Клинтън и Буш – тест за симпатиите в САЩ към династии
Хилари и Бил Клинтън. Снимка: архив, Reuters

Династиите в САЩ са не само политически - родители предават своето богатство на децата си.

Във Великобритания принцесата не е с благородническо потекло. В Страната на неограничените възможности обаче фаворитът на Републиканската партия за президент е внук на сенатор, син и брат на президент. Фаворитката на демократите е съпруга на президент. Или поне така изглеждаха нещата на пръв поглед, пише Рик Пърлстейн* във в. "Файненшъл таймс".

Преди няколко месеца номинирането на Джон Елис ("Джеб") Буш за кандидат за президент от Републиканската партия изглеждаше почти неизбежно. Презумпцията бе, че той е син на Джордж Буш-старши, предопределен за велики дела и че случайно неговият по-голям брат безделник е станал президент вместо него.

Но след като тази година дойде неговият ред, относителният либерализъм на Буш по въпросите на имиграцията и невъзмутимото му спокойствие във все по-силно белязаната от личности Републиканска партия изтласкаха Буш доста по-назад от Доналд Тръмп, когото списание "Спай" редовно наричаше "простак с къси пръсти".

В другия лагер възходът на Хилари Клинтън изглеждаше още по- неизбежен. Но гладната за скандали преса, втренчила се в начина, по който тя е използвала личната си електронна поща като държавен секретар, толкова здраво подкопа подкрепата за нея, че е възможно вицепрезидентът Джо Байдън да се включи в предизборната надпревара, макар че ако бъде избран, ще бъде на 74 години. Тъй като г-жа Клинтън е свързвана със сърдечните отношения на нейния съпруг с Уолстрийт, тя бе изпреварена в анкетите за първичните избори в Ню Хемпшър от левия "бунтовник" Бърни Сандърс.

Америка, изглежда, се е преситила на политически династии.

През по-голямата част от 20 век нещата бяха различни. Франклин Рузвелт бе вдъхновен да влезе в политиката от примера на своя братовчед Теодор. Фамилията Лонг - най-малко 14 нейни представители - управляваха щата Луизиана. Фамилията Ръсел управляваше Джорджия, Чафи - Роуд Айлънд. Мит Ромни, бившият губернатор на Масачузетс и кандидат за президент, е син на Джордж Ромни, също бивш губернатор и президентски кандидат. А семейство Кенеди - те са твърде много, за да бъдат изредени.

Сега обаче електоратът е изнервен. Преобладаващото настроение сред републиканците - "да изхвърлим тези безделници" - превърна носенето на познато име в бреме. (" Наситихме се на Буш-овци", както някога заяви видна политическа фигура - Барбара Буш, съпругата на Буш-старши и майка на братята Буш). "Простаците с къси пръсти" вече не изглеждат толкова лоши.

Има обаче една отдавнашна мъдрост: когато трябва да бъде направен избор на кандидат за президент, републиканците се равняват по партийната линия, а демократите "се влюбват", т.е. издигат слабо познати лица от провинцията (Джими Картър, Бил Клинтън, Барак Обама). Горката г-жа Клинтън е в противоречие с тази нагласа от самото начало.

Не вземайте обаче това много надълбоко. Дори американците да са загубили вкус към прехвърлянето на политическа власт от едно поколение към друго, цялостната картина на властта в Америка остава шокиращо династична. По данни, цитирани от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), "междупоколенческото преливане на доходите" в САЩ е 47 процента, което ще рече, че родителите предават почти половината от доходите на децата си. За сравнение в Дания това число е 15 процента, а в Канада - 19 процента. (Британците да не злорадстват - при тях е 50 процента).

В политиката Тръмп може да е бунтовник. В бизнеса - не толкова. Баща му - Фред, беше магнат в недвижимото имущество, който след смъртта си остави състояние от над 250 милиона долара. Ако бъде номиниран за кандидат-президент, Тръмп-младши ще получи мощна подкрепа от братята Чарлз и Дейвид Кох - наследници на империя за рафиниране на петрол и дарители на десницата.

А как стоят нещата с Клинтънови? Бил и Хилари сами натрупаха парите си. 35-годишната им дъщеря Челси според съобщенията е спечелила 600 000 долара миналата година като кореспондент на Ен Би Си нюз и е в бордовете на медицинския факултет на университета "Корнел" и на Ай Ей Си - медийната интернет компания на Бари Дилър. Явно Челси Клинтън е способна жена. Но нейните успехи изглежда са пореден знак, че Америка е общество, в което рангът много често се предава по наследство - неприятна и неамериканска тенденция, която не дава признаци за отмиране въпреки промените в нагласата към "изборните" династии.

* Авторът е историк, автор на "Страната на Никсън и невидимият мост"
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


26
Още по темата: сащдинастии
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
0
 
0
 
! Отговори
а преди 8 години
Леле Клинтън на какво прилича ?
14
2
 
21
 
! Отговори
Продължение от 21: преди 8 години
Буш старши - Кувейт финансира цялата война в залива, а семейство Буш намазва няколкомилиарда. Буш, дърти е "бизнес" партньор с бащата на Бин Ладен, Буша научава мюслитатада произвеждат наркотици и от тях да купуват оръъжие за тероризъм.Буш младши - участвал в цирка 11.09, след което започва война срещу Ирак (над 90% от населението на краварите мислят, че Садам Хюсеин е организирал атентатите в Ню Йорк),съсипва Ирак с над 1 млн убити ЖЕНИ и ДЕЦА.Не ми се пише повече за тези ***.
13
3
 
18
 
! Отговори
Продължение от 20: преди 8 години
Семейство Буш - най-дъртия Буш е финансирал нацистите и лично Хитлерв Германия, забогатял покрай 2-та световна война.Джордж Буш, старши - един от шефовете на ЦРУ, на практика изкарал 3 мандата,първия след атентата с/у клоуна Рейгън, втория мандат Рейгън вече е сериозноболен от Алцхаймер и третия мандат вече като президент. Създател на муджахидинитеи Алкайда, провел първата война срещу Ирак, но задължил Кувейт да плати тройно завоенните операции... (продължава)
12
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Този сайт много обича да показва Северна Корея и пухкавия Кимчо катодоказателство за диктатурата в тази държава. Добре - ОК, в С. Корея имаедно семейство, което управлява от десетилетия, а в т.н. демократичнищати на практика има две семейства - каква е разликата?Семейство Клинтън - бомбардировки в Европа, начало на войната в Афганистан,разбиха Либия, Сирия, проведоха с ЦРУ акции в арабските държави наречени т.н.арабска пролет.Семейство Буш - (имам 30 символа, продължавам в нов постинг)
11
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Същност и съдържание на т.н. "демокрация по американски" и американския елит-през гугъла:Американская перманентная революция имени Льва Троцкого
10
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Така е при демокрацията! Властта се върти между няколко фамилии, и от време на време за цвят се слага някой послушен фен на бананите.
9
2
 
27
 
! Отговори
третия член преди 8 години
На снимката липсва третия член на семейство Клинтън: Моника Люински.
8
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
За Клинтън из нета има инфо, че е родствен с рептилите в Англия. До някаква степен това важи за всички щатски президенти, но при Клинтън ставало въпрос за съвсем близко родство.
7
1
 
8
 
! Отговори
ити преди 8 години
тръмп заслужава шанс,а и жена му е готина
6
5
 
3
 
! Отговори
Доктор Сър Пичук преди 8 години
Хилари е извършила тежки престъпления срещу националната сигурност на САЩ и в момента е разследвана от ФБР и чака да и бъдат повдигнати обвинения. Ако бъде осъдена тя вероятно ще умре в затвора. Хилари 100% няма да е кандидат за президент нито има шанс да стане първата жена президент, защото не може хем да си държавен глава, хем да търкаш наровете в затвора едновременно. Това няма нищо общо със симпатия, а със спазване на реда и закона.
5
3
 
16
 
! Отговори
Човек преди 8 години
Това е, като филм на ужасите... лош филм на ужасите!Каква е разликата между република и монархия, демокрация и диктатура на капитала?
4
1
 
23
 
! Отговори
Май май преди 8 години
Ако можеха, щяха да си изберат за президент Coca Cola, всички я познавт, а това за тях е най-важно
3
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
И в Северна Корея е така- властта се предава по семейна линия.
2
0
 
25
 
! Отговори
тараддам преди 8 години
Ето, че не само в България един върхушка управлява от десетки (че и повече) години. Ние ги наричаме депутати на прехода (бивши соц подмазвачи), а в US - династии..
1
6
 
18
 
! Отговори
Сорос преди 8 години
Не разсъждавайте, щото всичко е измислило вече еврейското ни лоби!