IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Първи случай на птичи грип при човек е регистриран в Чили

Заболяването е установено при 53-годишен мъж

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Чили регистрира първи случай на птичи грип при човек, съобщава "Ройтерс".

Здравните власти в страната са забелязали, че вирусът може да се предава от птици или морски бозайници на хора, но до момента не е известно предаване от човек на човек.

Заболяването е установено при 53-годишен мъж. Той е проявил тежки симптоми на грип, но е в стабилно състояние.

Правителството разследва източника на заразата, изследват се и други лица, които са били в контакт с пациента.

Чили съобщава за случаи на птичи грип H5N1 при диви животни от края на миналата година.

Скорошни случаи в птицеферми принудиха правителството да спре износа на птиче месо. Случаи на заболяването бяха потвърдени и в Аржентина, но в Бразилия - най-големият износител на птиче месо в света, засега такива не са установени.

По-рано тази година Еквадор потвърди първи случай на предаване на птичи грип от възрастен човек на 9-годишно момиче. Според световни здравни експерти рискът от предаване между хората е нисък, но производителите на ваксини подготвят препарати срещу птичи грип и за хора "за всеки случай".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата