![]() Снимка: Istock
|
Всички сме чували поговорката, че за да се отгледа дете е нужно цяло село и дори сме се питали къде точно е това село! Шегата настрана, родителството е трудна задача и проект, който е с начало, но без краен срок. Той отнема енергията ни, както физическа, така и емоционална. Стараем се да дадем най-доброто от себе си, раздаваме се, но има ситуации, в които сякаш поведението на децата ни „плясва“ по челото.
След като се отърсим от този „плесник“, установяваме, че сме сбъркали. Въпреки усилията и тоновете прочетени книги. В следващите редове ще ви споделим кои са най-честите грешки, които всеки родител допуска и как можете да ги предотвратите. И така:
Не оставяте детето си да изследва света
Още със самото си раждане децата са „програмирани“ да изучават света и всичко наоколо. И това е напълно обяснимо – те трябва да научат всичко, започвайки от значението на вашето изражение. През целия си живот, дори когато са тийнейджъри и след това, децата не спират да се учат под някаква форма. Макар и да сте на този свят по-дълго от тях, не изземвайте тази важна тяхна функция. Опитайте се да давате съвети и да сте близо до детето си, ако нещо не е наред. Но недейте да вървите собствения им път вместо тях. Така рискувате да възпитате човек, който се страхува да поеме живота в свои ръце и който вечно ще очаква, че вие ще сте до него. Както една поговорка гласи: „Не се опитвайте да предпазите детето от падане, бъдете първият, който ще му подаде ръка.“
Не поставяте граници
Ако се чудите защо повтаряте едно и също, а децата ви сякаш не ви чуват, вероятно някъде по пътя на възпитанието сте пренебрегнали важността на задаването на граници. Трябва ясно и категорично да заявите на детето си и най-вече да му покажете докъде може да стигне. Децата са умели манипулатори и постоянно се опитват да прекрачват невидимите граници малко по малко, като така ви опознават и усещат колко далеч могат да стигнат. Опитайте се да наложите стриктен режим на хранене, игра, сън, започвайки още от следродилния период, като по този начин създавате рамки на поведение.