„Екзекуцията на българската наука трябва да бъде спряна“. Това заявиха в интервю за Dnes.bg от организацията 2Х&3X, която във вторник организира мирен протест пред парламента, за да защити от "сигурна гибел" българската наука и образование.
Мотото на протеста е:
С въжета на вратовете си!
Излишни!
Обречени от държавни политики!
Младите хора на България ще обиколим сградата на Парламента.
Пред Паметника на св. Климент Охридски ще се опитаме да спрем екзекуцията на образованието, науката и бъдещето на България!
Задушаваме се!
Помогнете ни!
„Имаме много добри научни школи и това, което искаме, е да ги запазим и да се развият. Искаме младите хора да продължат това високо научно ниво и да създават реални технологии, които да влизат в реалния живот на хората“, каза за Dnes.bg координаторът на протестите Христо Лафчиев.
По думите му и сега се постигат много неща, но това става благодарение на сътрудничеството с чужди учени.
„Нормално е при това положение младите хора да бягат и да искат да се реализират в чужбина, не че у нас няма пари, просто парите за наука се дават за други неща, каза той.
В момента България дава 1/15 от това, което Европейският съюз препоръчва.
„ЕС препоръчва 3 на сто от Брутния вътрешен продукт да се дава за наука и високи технологии, а България отделя 0,2%“, заяви Лафчиев.
Ето за какво от организацията 2Х&3X настояват за съвсем различно отношение от страна на държавата към науката и образованието.
„Науката е пред колапс. Има едно предаване на щафетата от поколение на поколение, което няма да се осъществи, защото държавата се скръндзи“, категоричен е Христо Лафчиев.
Според него е много важно да бъде разработена концепция как образованието и науката да допринасят блага за държавата.
Именно с идеи, с отворено писмо до институциите и с петиция за българската наука, организаторите на протеста очакват във вторник да се срещнат с председателя на парламента и с шефа на образователната комисия.
„Ще им предадем нашите искания за финансиране на образоването и науката и за заплащане на учени и администратори, защото се оказа, че на администраторите им удвояват и утрояват заплатите, а на учените не ги бутат. Ще искаме и пари за проекти, за да може науката да дава на България високи технологии. Искаме заедно с ръководствата на БАН и университетите да разработим един стандарт за взаимоотношение между младите учени и техните ръководители“.
По думите на Лафчиев друг проблем, който пряко засяга науката, е липсата на качествено образование у нас.
Според него през последните 5 години училищата бълват все по-неподготвени ученици.
„Тази неподготвена тълпа пристига в университетите и младите учени започнаха да бягат, защото с 200 лв. заплата не може да се занимаваш с наука, най-добре е да отидеш на запад, за да си вдигнеш нивото“, каза той.
„Един човек, който, прибирайки се вкъщи и хладилника му е празен, не може да обучава. Има преподаватели, които дават сърцето и всичко от себе си учениците да се учат, но масата не може да обучи кадърни ученици. Това е, защото не са задоволени най-насъщните нужди на българския учител“, обрисува картината на родното образование Христо Лафчиев.
А статистиката в това отношение е безмилостна: само през учебната 2006-2007 г. от училище са отпаднали 19 639 ученици.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
С въжета на вратовете
Млади български учени от организацията 2Х&3X организират протест пред парламента срещу “екзекуцията на българската наука“
03.09.2007 | 16:14 ч. Обновена: 23.09.2025 | 09:27 ч.
17
Новини
-
Йотова: Обществото има нужда повече от всякога от училището
-
Има опити за посегателства върху държавността ни от либерално-демократичното виждане
-
Крадци нахлуха в дома на легендата от F1 Ален Прост, ударили са го по главата
-
Българин е ученик №1 по математика в света
-
Оправдаха шофьора на Кирил Петков за катастрофата при Аксаково
-
ЕС осъди използването на ракетата "Орешник" срещу Украйна
-
Защо европейските домакинства изхвърлят толкова много храна?
-
Джонатан Ангелов - от социални домове до бизнес за милиарди
-
Мадам Макрон е силата зад трона на Еманюел, но ревността я съсипва
-
Bangaranga е положението: Песента е на гръцки продуцент, такава е сделката
-
Жители на Севлиево след трагедията: Целият ни живот замина СНИМКИ
-
Евакуация и в Севлиево, водата по улиците достигна 1,20 метра
-
Правителството на Радев планира да изтегли дълг от 3.8 млрд. евро
-
Търсят се 160 000 сезонни работници у нас, спешно наемат чужденци
-
Правителството на Радев планира да изтегли дълг от 3.8 млрд. евро
-
Масивна руска атака в Киев, има щети във всички квартали
-
Пролетна буря 2026: Обучение на прага на Русия, НАТО се готви за бойно поле, управлявано от дронове
-
Какво представлява руската ракета "Орешник", която отново полетя към Украйна? ВИДЕО
-
Търсят се 160 000 сезонни работници у нас, спешно наемат чужденци
-
Наводнени къщи, отнесени автомобили и павета: Ситуацията във Велико Търново е критична
-
Путин вече дори не може да казва "ура" ВИДЕО
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата

Тръмп: Не е нужно да бързаме със споразумение с Иран, американската блокада остава
Мадяр: Правителството на Орбан остави скелети в гардероба относно бюджета
Нарастващите наеми в Милано карат дори хора на ръководни позиции да го сменят с Торино
Кадър на деня за 24 май
Русия затяга хватката върху Армения заради обръщането ѝ към Европа
След Billa Rewe може да продаде и веригата магазини Penny в Италия
Централна емисия
Дара надъха Везенков за финала на Евролигата: "Разбий ги, шампионе!"
Никола Цолов 4-и в Канада след здрав екшън
Сълзи и овации за Салах! Ливърпул се сбогува с легендата след реми с Брентфорд
Астън Вила развали празника на Сити
“Анфийлд” изпрати Салах и Робо с равенство
Нападател засипа с рози сексбомба + СНИМКИ
Поляци взимат ас на Локо Пловдив
Дневен хороскоп за 25 май, понеделник
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Българската копродукция „Мечтаното приключение“ спечели Наградата на журито на Филмовия фестивал в Кан
Женски хороскоп за юни 2026
Седмична таро прогноза за 25 – 31 май 2026
3 мързеливи протеинови неделни закуски
Президентът Йотова: Изкуственият интелект няма да измести учителите
Хороскоп за 25 май 2026
В ТУ–Варна наградиха медалистите от Националната олимпиада по математика
Оправдаха шофьора на Кирил Петков за катастрофата с жертва край Варна
25 май е обявен за ден на траур в Благоевград
Оспорвани гонки на регатата “Варна Ченъл Къп”
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка