Гладът – оръжието, което подклажда войната в Сирия

Война, убийства и липса на храни – ежедневието на сирийците
8 авг 2016 20:07,
27
Гладът – оръжието, което подклажда войната в Сирия
Снимка: архив Reuters

Докато някои хамбари на Запад ще пращят от жито тази зима, гладът повече отвсякога се използва като военно оръжие - от долините на Сирия до някои анклави в Нигерия, където земеделието е просто съсипано.

Над 50 милиона жители на 17 страни, обхванати от продължителни конфликти, са в положение на "тежка продоволствена несигурност", алармират две агенции на ООН.

Още по темата

Йемен и Сирия оглавяват списъка, публикуван в края на юли от Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) и Световната програма на ООН по прехраната.

Съответно 14 и 8,7 милиона души - над половината население на Йемен и 37 на сто от жителите на Сирия - имат "спешна нужда от храна, продоволствие и подсилване на средствата им за съществуване", по-специално чрез помощи за селското стопанство, посочват тези агенции.

Същата ситуация в Североизточна Нигерия, в анклавите, жертва от 2009 г. на насилието от страна на ислямистката групировка "Боко харам". Според оценка на "Лекари без граници" над 500 000 души там са в "катастрофална санитарна ситуация".

Хиляди разселени лица от този регион, прокудени и изгладнели, получиха за първи път хранителни помощи едва в края на юли.

Сирия: двойно по-малка реколта

Специалистите по прогнозите в един глас предричат за 2016 г. изключително високи зърнени реколти в ред страни производителки. Което сваля цените на селскостопанските суровини по световните пазари и дава на държави като Египет - най-големия световен вносител на зърно, възможността да напълни силозите си на добра цена.

Но за страните, в които бушува война, вносът на зърно изглежда недостижим лукс. Така че за тях е решаващо да запазят селското си стопанство, ако ще и в най-традиционния му вид - дори само колкото да задържат хората по нивите и да им спестят мигрантските неволи, обясни по телефона за АФП Доминик Бюржон, директор на ФАО по спешните ситуации.

"Селското стопанство безспорно играе важна роля за оцеляване на населението при шока на войната", каза той.

Това лято част от селскостопанските дейности в някои области от Сирия, съответно и част от реколтите, бяха подсигурени от разселени лица, насилствено прогонени от други региони. Това противодействие обаче не може да спре колапса на земеделието в една страна, която някога бе житницата на Близкия изток и където 80 на сто от селяните се изхранват от земята.

"В Сирия бяха унищожени всички промишлени птицеферми и това удря по най-бедните, защото пилешкото месо е най-достъпният източник на протеини", отбелязва Бюржон.

Тази година ФАО очаква зърнената реколта в Сирия да е под 1,9 милиона тона при над 4 милиона тона годишно преди войната. Международната организация обаче трудно ще убеди страните донори на ООН да развържат кесиите и да купят семена, торове и инвентар за сирийските агропроизводители.

"Ноев ковчег" за растителни култури

"Стремежът ни е да покажем как продоволствената сигурност влияе на стабилизирането на населението", обяснява Бюржон, разочарован от това, че "кампанията за набиране на 86 милиона долара" е получила до момента едва 10 на сто от необходимите средства.

В края на юни папа Франциск изрази възмущение, че гладът се използва като "военно оръжие". При посещение в централата на Световната програма на ООН по прехраната в Рим, където е базирана и ФАО, той с огорчение констатира, че оръжия се разпространяват по-лесно, отколкото храна.

По време на бедствие или след него обаче продоволствените и селскостопанските помощи трябва да се разпределят с подчертано внимание, за да не бъдат нанесени други щети.

Бюржон, например, предупреди някои доброволчески неправителствени организации, планирали да раздават в Сирия посевни материали: "Не бива да внасяте семена, неотговарящи на условията в страната (климат, почви, вода и др.). Това може да бъде в разрез с всички агрономически изследвания и да върне страната години назад".

Заради войната и затварянето на централния склад за стратегически посевен материал в Алепо сирийските селскостопански производители изгубиха достъп до всички сортове семена, разработени от местните агрономи. В резултат те бяха принудени да се обърнат към глобалното хранилище в Норвегия, за да вземат от складирания там сирийски генетичен материал и да започнат от самото начало развъждането на сортове, каквито вече се култивират в съседните страни. Така бе използвана за първи път световната банка за семена - един вид Ноев ковчег за растения, сгушен сред ледовете.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


27
Още по темата: гладнигерияСирияЙемен
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
0
 
! Отговори
нАпъни преди 7 години
До размислиНикът ти ич не ти се отдава...
13
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Значи, преди ФАЩ да решат да демократизират Сирия, там глад нямаше, дори имаха по-висок от нашия стандарт.Населението нараства в пъти, жените не работят, имат по 5-6 деца, държавата печели от износ на нефт и газ, цари светско-ислямски социализъм.Да, ама на алчните пиндоси им е малко половината свят, щото ще живеят по 1000 години, ще карат по 100 коли, ще живеят в 1000 къщи с 5000 жени, и решиха да лапнат сирийските ресурси.както и междувпрочем, и сибирските.Ама сбъркаха.Ще ядът бой от Баба Меца.
12
6
 
2
 
! Отговори
размисли преди 7 години
Този глад осигурява на Русия свръхцена на нефта и газта за Европа. Един тръбопровод през Сирия би свалил драстично цените и би коствал на Русия хиляда милиарда годишно.Така че избора е един: Война до пълно изтребление на Сирийския народ и слава за Руското оръжие.
11
8
 
1
 
! Отговори
Шоп™ преди 7 години
До АнонименАсад реши преко волята на САЩ, че през Сирия не може да минава газопровод от Катар-----------------Е, що така, бе?Много лош тоя Асад! Нали тукашните русофили ни проглушиха ушите колко хубаво било през нас да минава газопровод? Някакво обяснение имате ли защо Асад не смята така? Може би руските газопроводи са по-приятни от катарските?
10
1
 
10
 
! Отговори
Ала-Бала преди 7 години
Благодарете на Америка и в частност на Клинтънката!
9
11
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Русия нали имала рекордни добиви, що не ги нахрани?
8
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Дайте им Монсанто,може и безплатно с рекламна цел!
7
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Глад,глад,глад...брей да му се не види, навсякъде където има петрол има и глад. Ей на и у Венецуела тоже. Дори като гледаме глада КНДР трябва да е с най-големите залежи. Лошото е, че още не са ги открили.
6
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Срия - население преди войната 22 милиона. От тях сега 3 млн. в Турция, 2 млн. в Европа, 6 млн. в Ливан и Йордания общо 11милиона.За половинато то произведеното зърно остава половината от населението? Или ни лъжат че в Турция са 3 млн и в Ливан 6?Ще стигне ли хляба?
5
0
 
14
 
! Отговори
nekoj преди 7 години
Що бе - Монсанто ще им даде семена, само те да му дадат нефтените си запаси...
4
1
 
29
 
! Отговори
балама преди 7 години
Значи гладът е оръжието, което подклажда войната в Сирия!?!?Аз пък си мислех, че са САЩ , СА, Катар... Израел
3
11
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
... бестселъра за здраве - книгата *** - търси в Гугъл - *** . *** . com
2
0
 
25
 
! Отговори
Неа преди 7 години
Що пари се изпраха и усвоиха покрай тези бежанци не е истина ...
1
0
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Преди умерените терорости за започнат преврата, когато управляваше Башар Асад в Сирия нямаше глад и хората там живееха в мир и спокойствие. Но Асад реши преко волята на САЩ, че през Сирия не може да минава газопровод от Катар, освен това се оказа, че в Сирия има нефт и газ и гладът започна.