Трите работодателски организации - БТПП, АИКБ и БСК постигнаха консенсус по принципите за определянето на минималната работна заплата. Те са в съответствие с Конвенция 131 на Международната организация по труда и съвпадат донякъде с позицията на синдикатите - покриване на потребностите на работника и неговото семейство във връзка със социалното подпомагане от държавата, поддържане на високо ниво на заетост и отчитане на производителността на труда. Това обяви Димитър Бранков от БСК, който е и председател на Надзорния съвет на НОИ, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Работодателите са отправили покана към синдикатите за двустранни консултации по механизма на определянето на минималната работна заплата за 2017. Бранков припомни, че бизнесът е внесъл предложение за обсъждане на 3-годишната бюджетна прогноза още през април, затова не може да бъде обвиняван за липсата на преговори.
Бранков коментира и минималните осигурителни прагове. "Общата позиция на четирите работодателски организации е, че това е един остарял механизъм, който не допринася много за приходите на държавното обществено осигуряване и като цяло не се прилага в Европа."
"Целта на работодателите е да си уредят тази година да няма увеличение на минималната работна заплата, както пише в 3-годишната бюджетна прогноза, защото през следващите две години не се предвижда увеличение", заяви на свой ред президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
Според него няма да е изгубено време, ако се изчака с консултациите сега, тъй като предстоят избори и определяне на бюджета.
"Става дума за това, че те са си наумили с всякакви средства тази година да спрат увеличението на минималната работна заплата, всичко друго са претексти, извадени оттук и оттам", обяви Манолов.
Той подчерта, че позицията на работодателите, базирана на Конвенция 131 на Международната организация по труда, е била предложена първо от синдикатите.
Според Манолов инициативата за осъществяване на преговорите трябва да дойде от държавата.
Вижте повече във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Стокообменът и местата за настаняване ще са на фокус през седмицата
„Нощна смяна във „Фреди“ 2 покори боксофиса въпреки отрицателните оценки
Петролът поскъпва с фокус върху покупките от Индия и атаките на Украйна срещу Русия*
Консерваторът Чиприан Чуку беше избран за кмет на Букурещ
Засилващата се буря във Вашингтон подхранва външнополитическите залози на Тръмп
ЕС оценява шансовете си без САЩ, а подкрепата сред американците за Украйна расте
Спират водата в един от големите софийски квартали на 9 декември
Зрелищна катастрофа с две коли в София
Късмет и благоденствие за 6 китайски зодии на 9 декември
Нинова: Новият бюджет е още по-голяма измама, не се примирявайте с грабежа
"ДПС-Ново начало": Започваме митинги срещу омразата в цялата страна
Тиаго: Любо Пенев има сила да спечели и тази битка
Здрав бой: Вижте как изглежда Мераб след боя от Пьотр Ян
Мачовете по телевизията, днес 8 декември
Левски с твърда позиция относно огромен скандал
Лудогорец вади скрит коз срещу Славия
Ландо стана 11-ият британец, който е шампион във Формула 1
Декемврийско предизвикателство: 6 начина да отслабнете до Нова година
Кардиолог: Избягвайте тези 4 неща, ако искате да имате здраво сърце
Бърза рецепта за кисело зеле
Кога кашлицата трябва да ни притеснява?
Нумерологична прогноза за 8 декември
Пухкави бадемови палачинки
Облачно време в цялата страна днес
От полицията във Варна отговориха на обвинения към КАТ
Предупреждават за опасности в планините
Огнеборците потушиха 47 пожара през последното денонощие
"Войната" по пътищата взе нови три жертви за денонощие
Без ток във Варна на 8 декември 2025
Суперкомпютри създават най-пълния модел на акреция на черни дупки
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки