България изпреварва сериозно Румъния по усвояване на европейските средства, е видно от статистиката на Европейската комисия, която се актуализира ежедневно. За настоящия програмен период (2014 - 2020 година) България разполага с 11,7 млрд. евро, от които 9,9 млрд. евро идват от европейските фондове.
До този момент страната ни е договорила 40,1% от тези средства, а вече изплатени са 874,5 млн. евро, или 7,5% от всички разполагаеми за страната ни средства. Северната ни съседка изостава много с 13,5% договорени и едва 1,1% вече изплатени от 37,5 млрд. евро, с които разполага по европейските програми.
Гърция е договорила 38,7% от разполагаемите европейски средства (общо 24,7 млрд. евро). Изплатени са 8,3%. Най-голямата европейска икономика - Германия, пък разполага с общо 44,7 млрд. евро по европейските програми до 2020 година. Берлин е договорил 42,1% от тези средства, а изплатени по проекти са 8% от тях.
Средно за ЕС договарянето на средствата, които са общо 639 млрд. евро, достига 36,5%. Изплатени са 5% от всички пари, тоест 31,7 млрд. евро. Най-добри показатели по отношение на договарянето имат Белгия и Унгария (над 63%), а най-зле са Румъния и Кипър. Няма плащания по Общата селскостопанска политика (ОСП) за нито една държава, показва справката.
По данни на ЕК България все още не е договорила и едно евро по Оперативната програма за морско дело и рибарство. Парите, с които страната разполага по това перо - от европейския фонд за развитието на рибарството в общността (EMFF) и национално съфинансиране за програмния период 2014-2020 година, са 113,5 млн. евро.
От отчета на земеделското министерство за първите 100 дни на правителството обаче е видно, че сключени договори, тоест договорени средства по тази програми вече има. Разминаването може да бъде обяснено евентуално с невписани все още данни за изпълнението на програмата в Брюксел.
От данните е видно още, че по Програмата за развитие на селските региони, по която се отпускат общо 2,9 млрд. евро, са договорени 23,8% от средствата, тоест 695 млн. евро, но все още няма нито едно плащане към крайните бенефициенти. Според агроминистерството обаче по ПРСР 2014 – 2020 общо са изплатени близо 249 млн. лева, а сключените договори са 710.
Най-голяма е успеваемостта на България по програмата за младежка заетост, която е в приоритетите на Европейската комисия. От отпуснатите 120 млн. евро вече са договорени 93,2%, а изплатените средства са 40,2 млн. евро, което представлява 33,5% от бюджета на програмата.
С най-много евросредства България разполага от фондовете за регионално развитие на общността - общо 4,1 млрд. евро. По ОП "Региони в растеж" страната ни е договорила 56,8% от средствата, а платени са 14,3% (598 млн. евро).
От Кохезионния фонд на ЕС за страната са планирани 2,6 млрд. евро за периода 2014-2020 година, от които договорени са 30%, а вече платени - 115 млн. евро, което е 4,3%. За социални дейности парите от Европа, заедно със националното съфинансиране, достигат 1,7 млрд. евро. От тях са платени 7%, а договорени са вече 719,9 млн. евро, или 41,8%.
Още подобни новини чететe в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Приложими ли са таксите за преминаване на кораби през Ормузкия проток?
Износът на нови коли от Китай расте с над 73% през март до около 700 хил. автомобила
Япония влага 4 млрд. долара в местен производител на чипове
Дипломати на САЩ и Иран са в Пакистан за мирни преговори
Екипажът на "Артемида II" успешно се завърна на Земята
„Ай Ти Еф Груп“ ще разпредели по 0,2 евро дивидент на акция
Убийство с нож е извършено в Кърджалийско на Разпети петък
Издирват млад мъж с параноидна шизофрения в Девня
Иран остава изолиран - най-дългото спиране на интернет в историята
Найденов избухна: Показа скандални постове на Гребенчаров и коментира съдиите за ЦСКА-Левски
Шампионът Италия е на крачка от финалите за "Били Джийн Кинг къп"
От БФС обясниха правилно ли изгониха футболист на Арда в мача с Левски + ВИДЕО
Вечно дерби, което не прилича на никое преди!
Във Вечното дерби: Светльо Вуцов записва любопитно постижение с Левски
Марсилия прегази слабак, Монако отнесе здрав пердах
Любовен хороскоп за 13 – 19 април
Нумерологична прогноза за 11 април
Чай от бяла бреза – при целулит и ставни болки
Какво се прави на Велика събота
Поверия за здраве за Великден
Задължителни ястия за Великден
17-годишните „моряци“ изпуснаха Ботев Пд във Варна
Черно море Тича с 20-а победа в НБЛ
Синоптиците прогнозират валежи през голяма част от новата седмица
19 души са ранени в катастрофи през последните 24 часа
Хороскоп за 12 април 2026
Министърът на туризма: Има ръст на резерваците за лятото
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди