Ситуацията на полузаконност в строителството пречи на всички, смята главният архитект на София Здравко Здравков. Според Здравков липсата на ясни регламенти какво и къде може да се строи и с каква височина е причина визуално сградите да не изглеждат добре.
Нуждаем се от специални регламенти и работим за промяна на съществуващите правила, които да създадат яснота и спокойствие в бизнеса, каза още той по време на бизнес закуска, организирана от сайта Imoti.net.
Според него след реконструкцията на "Граф Игнатиев", която ще започне през юни, се очаква инвестиционната активност на централната улица да се увеличи. "Важно е да не изпуснем нещата от контрол, както се случи на бул. "Витоша", предупреди той.
Арх. Здравков напомни, че София има специален статут на столица и той дава възможност да се изградят специфични правила и норми. По думите му концентрацията на инвестиции и на население в София е изключително голяма.
"До 2050 г. една трета от населението на България ще живее в София, но според прогнозите дотогава то ще намалее с още един милион души. Няма да постигнем демографски бум, но строителството е усилено", каза арх. Здравков.
Според арх. Петкана Бакалова от Камарата на архитектите в България Законът за устройство на територията е изчерпан и е необходимо изцяло ново законодателство в планирането и строителството.
По думите й в момента съществува свръхрегулация на процеса на строителство с 50 закона и 400 наредби, а процедурите за устройство на територията са много тежки и бавни. Според арх. Бакалова са необходими категорично дефинирани правила, тъй като в момента съществува много субективност в прилагането им.
Генерален партньор на Бизнес закуските на Imoti.net е Банка ДСК.
Продължението четете на Investor.bg

Pegasus купува най-големия чешки авиопревозвач Smartwings
Продажбите на нови автомобили в Китай се свиват за втори пореден месец през ноември
Китайското Политбюро определи вътрешното търсене като приоритет за 2026 г.
Европа може да рзчита само на себе си
The Banker: Fibank e най-добрата банка в България по оперативна ефективност и втора по финансова стабилност
Икономист: По-висок акциз при тютюна би донесъл допълнителни 2 млрд. евро за три години
След 100 г. България с нов боен кораб - "Храбри"
Обедна емисия
Нов чатбот улеснява записването в детски градини и училища в София
Държавите с най-много сигнали за таксиметрови измами
Петкова: Бюджет 2026 г. ни дава възможност да влезем достойно в Еврозоната
Не му се получи! Ливърпул зачерква Салах с дебелия флумастер
Ивелина Шенкова разкри как стигна до фурора и "Златен пояс"
Вкарва като луд: Феран обеща още голове и победи за Барса
Гръм от Мадрид! Реал гони Алонсо и връща Зизу?
Конте хвали своите след боя над Юве
"Голямата уста" Салах "цъфна" на базата на Ливърпул
Маникюри за късмет през новата 2026 година (+Снимки)
Задължителни ястия за Света Анна
Поверия за света Анна на 9 декември
Меркурий преминава в Стрелец на 11 декември – време е за разширяване на хоризонтите
Ето кой печели в играта за „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Росен Петров с още 90 истории от българското минало в новата си книга
Части от Виница и Каменар остават без вода днес
България пита Турция за навлизането на кораб KAIROS в български води
Трагедия край София: 17-годишен падна с кола в язовир и се дави
Украйна посочи най-проблематичният въпрос от преговорите за мир
Силно земетресение в Турция
Варненски полицаи с трето място на турнир по стрелба
SpaceX ще построи две стартови площадки за Starship на Кейп Канаверал
На 9-10 декември се очакват силни магнитни бури
Суперкомпютри създават най-пълния модел на акреция на черни дупки
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция