Дейността на министъра на икономиката по упражняването на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала не е достатъчно ефективна. Изводът е от извършения от Сметната палата одит на тази дейност за периода от януари 2018 г. до края на 2019 г. Министър в този период в третото правителство на Бойко Борисов беше Емил Караниколов.
Няма държавна стратегия как търговските дружества повишават растежа на икономиката и конкурентноспособността й, поради това дейността на министъра на икономиката по упражняване на правата на държавата в тези дружества не е достатъчно ефективна.
Към края на 2019 г. 56 на сто от стойността на дълготрайните материални активи на търговските дружества от системата на икономиката са собственост на дъщерни дружества и министърът няма преки правомощия за вземане на решения във връзка с тяхното разпореждане. Друг важен аспект, който има финансово изражение за бюджета - дъщерните дружества не правят отчисления от печалбата/не разпределят дивидент в полза на държавата (т.е. в държавния бюджет), а отчисленията от тяхната печалба (в случай че има такива) се правят в полза на съответното холдингово дружество, чиято собственост са те.
По баланса на Министерството на икономиката към 31.12.2019 г. са заведени дялове, акции и съучастия в размер на 2, 26 млрд. лв. Дружества с държавно участие в капитала, в които МИ притежава дял, са 97, от тях 54 са действащи, 22 са в процедура по ликвидация, а 21 дружества са в процедура по несъстоятелност.
Оказва се, че министърът на икономиката упражнява правата на собственост на държавата в "Плод – Зеленчук" ЕООД, гр. Габрово - дружество, което e със собствен капитал на стойност 272 хил. лв., активи в общ размер на 285 хил. лв. и приходи от оперативна дейност от 146 хил. лв.
В същото време търговски дружества, които са със значителни (в пъти по-големи) обороти, управлявани активи и собствен капитал, не са под прекия контрол на министъра, защото са със статут на дъщерни дружества. Такъв пример са дъщерните на ДКК ЕАД дружества: „Вазовски машиностроителни заводи“ ЕАД със собствен капитал от 290 млн. лв., управлявани активи за 474 млн. лв. и приходи от оперативна дейност над 254 млн. лв.; „Кинтекс“ ЕАД със собствен капитал от 81 млн. лв., активи за над 157 млн. лв. и приходи от оперативна дейност 120 млн. лв.; други дружества от отбранителната индустрия като „Нити“ ЕАД и „Авионамс“ АД; „Еко Антрацит“ ЕАД, „Монтажи“ ЕАД, посочват от Сметната палата.
Сметната палата е изследвала две извадки на търговските дружества, в които министърът на икономиката упражнява правата на собственост на държавата: на действащи търговски дружества с 50 и над 50 на сто държавно участие в капитала („Българска банка за развитие“ АД и „София Тех Парк” АД); две търговски дружества с 50 и над 50 на сто държавно участие в капитала в процедура по ликвидация („Месокомбинат Плевен“ АД /л./ и „Божур“ ЕООД /л./)
Българската банка за развитие кредитира големи предприятия с половината от кредитния си портфейл в разрез със своята мисия, гласи друга констатация.
При тези кредити водещ подотрасъл е производството на тютюневи изделия, с близо 50 процентен дял от предоставените кредити за 2018 и 2019 г. Сред другите дружества с кредитна експозиция, надхвърляща 10 на сто от общата стойност на отпуснатите кредити, са: предприятие за производство на кокс и рафинирани нефтопродукти; търговска верига за техника; дружество, работещо в сферата на телекомуникациите и далекосъобщенията и др. От кредитите на големи предприятия, малко над една трета са кредитите, предоставени на едно предприятие, работещо в сектора на тютюневата промишленост.
Кредитите, предоставени на малки и средни предприятия (МСП) предобладаващо са насочени към предприятия, занимаващи се с производство и разпределение на енергия.
През одитирания период не е осъществяван контрол на възнагражденията на ръководните органи на ББР АД и дъщерните й дружества.
Възнагражденията на членовете на Управителния съвет на ББР АД са около 2 пъти по-високи от тези на УС на Българската народна банка. Допълнително членовете на УС на ББР АД са участвали и в ръководните органи на дъщерните на банката дружества, като за заеманите позиции в някои от тях са получавали възнаграждение, около 30 на сто от възнагражденията им като членове на УС на банката. Така едно лице може да участва, както при вземането на решение за собственото си назначаване в ръководството на дъщерното дружество, така и при определяне на възнаграждението, което да получава на съответния ръководен пост.
Средната продължителност на процедурите по ликвидация на дружества е над 17 години.
Установени са проблеми при ликвидацията на дружествата – няма изисквания за критериите за определяне и продължаване на срока за завършването на ликвидация. Ето защо процедурата по ликвидация на „Месокомбинат-Плевен“ АД (л.) е продължила прекалено дълго - над 20 г., въпреки че още към 2007 г. имуществото на дружеството е осребрено и са удовлетворени кредиторите му. По време на дългата процедура са загубени около един милион лева, тъй като е извършено противоправно деяние след като значителни публични средства с години са оставени по банкова сметка на дружество с преустановена дейност. Държавните интереси не са защитени в достатъчна степен.
Продължителността на ликвидационната процедура на „Божур“ ЕООД (л.), гр.Ямбол, е 21 години до края на 2019 г., а през 2020 г. е назначен нов ликвидатор.
Изборът на членове на органите за управление и контрол и на ликвидаторите на търговски дружества с държавно участие и техните дъщерни дружества се осъществява без прозрачна конкурсна процедура, основана на професионалните умения, компетенции и опит на кандидатите, и без съобразяване с предмета на дейност на съответното дружество.
Сметната палата е дала 10 препоръки на министъра на икономиката, които трябва да бъдат изпълнени до 10 месеца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 20 април
Учен: Предстои разработването на демографската проблематика във вътрешната ни политика
Лагард: Двойната несигурност на войната изисква повече данни преди решение за лихвите
Обемът на сключените сделки в световен мащаб се възстановява въпреки войната в Иран
Германия поставя индустрията в центъра на реформата на пазара за въглеродни емисии на ЕС
Перейра от ЕЦБ: Икономическите щети от войната в Иран още не са се проявили
Кандев: Натиск имаше, но не се предадохме в битката за честни избори
Късна емисия
Фатална катастрофа с турски камион при Прохода на Републиката
Стадионите на Мондиал 2026: "Линкълн Файненшъл Фийлд“
Виктория Силвстед
Левски и Лудогорец треперят: ЦСКА е най-успешният отбор в плейофите
Страхотна новина за Сангаре и Левски
Хигинс пречупи Картър и чака О'Съливан в 1/8-финалите на Световното
Боят настана! Лудогорец и ЦСКА в люта битка за финала!
Дневен хороскоп за 21 април, вторник
Слотове за дамите, игри на маса за кавалерите в Betvam
Тази вечер по Bulgaria ON AIR стартира култовият сериал „Фильо и Макензен“
Kyle Dixon и Michael Stein с цялата музика от Stranger Things с концерт в НДК на 14 септември 2026
Венера преминава в Близнаци на 24 април - Търсим флирт и разнообразие
„Директно“ по Bulgaria ON AIR с извънредно издание след вота
Поколението Z избра Радев
The Washington Post: Изборите в България изправиха Брюксел отново на нокти
ПАСЕ: Изборите в България са тест за доверие и демократична устойчивост
Експерти: Около 300 млн. евро годишно се изплащат у нас за болнични, свързани със стрес и прегаряне
От Микена до Омир: историята на една забравена империя
Основна част от гласоподавателите на ПБ са бивши избиратели на ПП-ДБ (18,3%) и ГЕРБ (15,6%)
Китайската AZSpace ще изстреля първия си търговски космически модул през 2026 г.
Съкровища под водата: Откриха над 130 потънали кораба в Гибралтарския залив
Пускането по вода на „Титаник II“ отново бе отложено
Пожелайте си нещо: Кога и как да наблюдаваме Лиридите
Феноменът синестезия: Когато хората чуват цветове и усещат вкуса на думите
Междузвездният обект 3I/ATLAS проявява невиждана досега активност