До края на годината болниците може да са с твърди бюджети

Предстоят проверки на лечебници със завишени дейности по пътеки
Обновена: 11 апр 2014 22:05 | 11 апр 2014 22:03, Анисия Иванова
5
До края на годината болниците може да са с твърди бюджети
Архив: Булфото

Възможно е до края на годината болниците да имат твърди бюджети. Това каза пред журналисти председателят на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса д-р Бойко Пенков след среща с ръководството на Българския лекарски съюз.

Сега бюджетите са прогнозни и се определят месец за месец. Целта на тази мярка е контрол и справедливо разпределение на средствата. БЛС и Надзорният съвет на НЗОК са обсъждали различни варианти за стабилизиране на системата и нови форми на контрол.

Пенков посочи, че миналата година здравната каса е изплащала на болниците месечно около 105 млн. лв., а сега - около 150 млн. лв.

Предстоят проверки в болниците, в които има явно завишаване на дейностите по определени клинични пътеки, допълни той, цитиран от БТА.

Председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов каза, че дефицитът, който се очаква в системата към средата на годината, ще бъде 200 млн. лв.

Той посочи, че дефицитът може да стане неконтролируем и затова са предложили на НЗОК да поискат среща с премиера, министрите на финансите и на здравеопазването.

Райчинов отново настоя държавата да плаща пълния размер на здравните осигуровки на децата, което ще осигури около 180 млн. лв. повече до края на тази година.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


5
Още по темата: НЗОКболницибюджети
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Болниците освен по клинични пътеки по какво лекуватКасата плаща пакет услуги,наречен клинична пътекаАко остойностява самите услуги ще има справедливо заплащане на лекарския трудНяма да има преувеличени диагнози, но ....няма да има пари,които хората са дали за здраве,а държавата да прибира за запълване на дефицити по други направлиния
4
2
 
2
 
! Отговори
Georgi преди 10 години
До #2Ot tova koeto sam chul i vidql tiq deto nai mnogo pluqt komunizma i revat,che sa gi mamili to imenno tezi maimuni kato tebe dragi mi smehurko sa namazali nai mnogo ot Jivkovo vreme no videsh li ti na takiva gladni zadnici kato vas ne moje vi se ugodi.
3
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Министърке, вие разследвате и проверявате явното не, ами очевадното завишаване на дейностите по определени клинични пътеки ,а не проверявате и заплатите на лекарите които произлизат от тази фалшива свръхоспитализация! В България вече всеки трети болен излиза с диагноза понесен моз инсулт (а е с обикновен световъртеж!) бъбр заболяване гастрит колит АХ ИБС и др А замисляте ли се за лавината болни желаещи на тази база да се пенсионират?
2
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Бойко Пенков е тъпо парче-комсомолче,което забърка големи каши в НЗОК,докато й беше шеф по времето на КостовСега вместо да си гледа пулмологията , пак се пъне за експептБойко,откажи се. Ако си искал да си експерт,трябваше да си учиш уроците, а не да си вземаш изпитите с помощта на тъщата
1
0
 
6
 
! Отговори
да се знае преди 10 години
Анализът показва,че тия завишения са сметка на хоспитализирани болни от райони в които са закрити болници.Например в София расте напливът от болни перничани и тия хора, които са се лекували досега в закритите болници в пернишко.Ако Касата е разчитала тия хора веднага с закриването на болниците да спрат да боледуват , значи е имала пишман-експерти.Реформата предвижда закриване на болници при запазване общия брой/за строната/ на болните.Тъпчовци