Вдигане на санкциите срещу Русия? Нулеви изгледи след Алепо

В ЕС дори се повдига въпросът за допълнителни наказателни стъпки
13 окт 2016 19:45, Елка Василева
163
Вдигане на санкциите срещу Русия? Нулеви изгледи след Алепо
Снимка: архив, Reuters

Възмутен от засилването на руските въздушни удари срещу сирийските бунтовници в Сирия, Европейският съюз сега има по-малка вероятност да смекчи санкциите срещу нея заради Украйна, твърдят дипломати. Някои в съюза дори повдигат въпроса за допълнителни наказателни стъпки срещу Кремъл, пише Ройтерс.

ЕС твърди, че конфликтите в Сирия и Украйна трябва да се разглеждат отделно, но последната военна офанзива на Дамаск и неговия съюзник Москва срещу държания от бунтовниците Източен Алепо още повече помрачава и без това обтегнатите отношения между Москва и Евросъюза.

Това отслабва позициите на Италия, Унгария и други, които постепенно увеличаваха натиска за облекчаване на санкциите, за връщане към нормален бизнес и към подновяване на отношенията с Москва след налагането на първите наказателни мерки (срещу нея) заради анексирането на Крим през март 2014 г.

"Ясно е, че офанзивата срещу Алепо променя мисловните нагласи на някои (хора). Ще бъде невъзможно да се подкрепи смекчаването на санкциите заради Украйна в сегашния контекст", каза един външен министър от ЕС.

Френски дипломатически източник изрази подобно виждане, като каза, че "изгледите за вдигане на санкциите срещу Русия заради Украйна са практически нулеви след Алепо".

Франция смята, че атаките над Алепо представляват военни престъпления и настоява действията на Сирия и Русия да бъдат разследвани. Официални представители на ЕС и НАТО заявиха в понеделник, че санкциите срещу Русия не трябва да бъдат отменяни.

"В момента просто няма желание за смекчаване на санкциите. Украйна е друго нещо, но това, което става в Сирия, не създава атмосфера за каквото и да е цялостно подобряване на отношенията с Русия", каза дипломат в Брюксел.

Лидерите на ЕС ще обсъждат отношенията с Русия на срещата си на 20-21 октомври в Брюксел.

Главните икономически санкции на съюза срещу Русия заради Украйна засега остават в сила до края на януари. Те включват ограничения на руския достъп до международно финансиране, свиване на сътрудничеството с Москва във военната и енергийната сфера, черни списъци на хора и организации, както и ограничения за бизнес с анексирания от Русия Крим.

Италианският премиер Матео Ренци отдавна настоява за задълбочен дебат по въпроса с аргумента, че кризата в Украйна, където Русия подкрепя бунтовниците в източната й част, не трябва да изключва по-широко икономическо сътрудничество. Италия е подкрепяна (по този въпрос) от Гърция, Кипър, Словакия и Унгария, които настояват за повече бизнес с Русия - главен доставчик на газ за ЕС, не на последно място за да се подпомогне икономическият ръст.

"Нещата вървят от зле към по-зле. Никой не би се осмелил да иска смекчаване. На този етап "гълъбите" ще са доволни, ако нещата останат на сегашното си положение", каза друг дипломат в Брюксел.

Русия заявява, че никога няма да върне Крим на Украйна. Усилията на страни начело с Германия и Франция за налагане на едно по-широко мирно споразумение в Източна Украйна са блокирани от много месеци.

Руският президент Владимир Путин трябва да се срещне с някои лидери от ЕС и Украйна на 19 октомври за продължаване на разговорите. Очаква се украинският президент Петро Порошенко да бъде в Брюксел по време на срещата на върха на ЕС, а по-късно ЕС ще има среща на върха с Украйна на 24 ноември.

Според дипломати Франция води дискусии дали да бъдат налагани нови санкции на Русия конкретно заради действията й в Сирия, където Москва подкрепя президента Башар Асад в 5-годишната гражданска война.

Миналата седмица Москва наложи вето на френска проекторезолюция в Съвета за сигурност, изискваща незабавно прекратяване на въздушните удари и на военните полети над Алепо.

В понеделник външните министри на ЕС ще обсъждат реакцията на съюза на унищожителните бомбардировки над Алепо.

Но Германия изглежда е против нови санкции срещу Москва и дипломати в Брюксел са скептично настроени относно изгледите за някакво бързо решение по този въпрос, тъй като липсвала "критична маса" сред страните членки на ЕС. "Дори обаче да е твърде рано целият ЕС да стигне до обща позиция, самият факт, че такива дискусии се водят, изпраща сигнал на Русия", каза друг (дипломат).
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


163
Още по темата: РусияЕСсанкцииАлепо
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
120
0
 
1
 
! Отговори
тя преди 7 години
ЕС е пионка в ръцете на САЩ !Измислят причини за да налагат на Европа техните интереси! В евросъюза има предатели , които изпълняват и прокарват американски интереси!
119
0
 
0
 
! Отговори
Чук, чук по китарата преди 7 години
Работника си е ***, и *** ще си остане.
118
6
 
1
 
! Отговори
прост работник преди 7 години
не мога да разбера тази фразеология ,която се насажда ЧЕ това са санкции! Това е не желанието на Запада да има определени икономически и политически връзки със страни които не уважават и не спазват международните правила и договорености.Поведението им е нагло и трябва да се зачитат само техните егоистични интереси.Мноро правилно е да не поддържат тези си мнения за Русия която е агресор в Укрсйна и съучастник в престъпленията в Сирия .Човешкият живот за кремълската хунта НЕ СЪШЕСТВУВА !!!
117
1
 
3
 
! Отговори
матросчо преди 7 години
Еееегаси санкциите - америката иска още 20 ракетни двигателя - а не играчки ..
116
2
 
6
 
! Отговори
матросчо преди 7 години
Демагогията е тотална, тия не разбират ли, че ни отвращават и ни карат да съжаляваме за приемането ни в ТОЯ съюз, демоНкратичен...
115
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Бой по *** в Алепо, докато не остане и косъм от брадите им.
114
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Санкциите са полезни за Русия и трябва да продължат поне докато "Челиста" си изпее песента.
113
3
 
13
 
! Отговори
Чудна работа.., преди 7 години
ЕС уж е срещу ИДИЛ,а плюе Путин,че върши работата на "великите" европейци,които се напълниха с мигрантски въшки,но подкрепят санкциите срещу Русия.Чудовищната политическа демагогия на европейските "дипломати",доведе до ислямизирането и унищожаването на Европа.каквито и простотии и лъжи да изписвате,вече всички сме потърпевши от истината.Бумерангът на санкциите скоро ще се върне и ще удари главата на Европа...манипулацията Ви е за примитивно мислещите в България....
112
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
За руснаците тия 'санкции' са по схемата - "Всяко зло - за добро!" Вече имат начало на стабилно развиващо се селско стопанство. Трябват им само още 10-тина години санкции и ще изхранват половината свят :)
111
0
 
3
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 128Търговците в Полша търгуват с тирове а тези от Чили и Аржентина с КОРАБИ. Нали се усещаш че най-евтиния транспорт е Корабния. Един ТИР има 500кс двигател един кораб има 5000кс двигател, но не носи 20 тона а 4-5 000 тона
110
3
 
6
 
! Отговори
Елементарна математи преди 7 години
Ами не разбрахте ли че Американският ДОЛАР е заплашен от срив заради ЕВРО ДОЛАРАИ затова трябва да се попречи на ЕВРОПА ДА ТЪРГУВА С РУСИЯ !Ако Европа търгува с Америка ЕВРОТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ДИГНЕ спрямо Америк ДОЛАР
109
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако не беше Алепо, щеше друго зда измислят и изфабрикуват. Повод винаги се намира.Но за кого са санкциите ... това е друг въпрос.
108
18
 
13
 
! Отговори
Учителя преди 7 години
Руснаците не ги бъркат санкциите, те и в каменната ера да се върнат пак ще искат Сталин и Путин. Имат ряпа и жито и Путин. Гледат Путин със зомбиран поглед и мразят целия свят...
107
6
 
22
 
! Отговори
АНОНИМЕН преди 7 години
Според еврогейатлантиците в Сирия добрите са ислямистите , а лошите са християните. Така ли е Соросоидчета? Кой финансира тези ислямисти? Естествено че САЩ и Запада. Същия Запад се е продал на краварите и иска Европа да бъде цялата в подчинение на исляма. Защото така искат краварите- слаба Европа. Сирия си има законен президент и той иска помощ от Русия в борбата му с исляма. Какво стана като САЩ "ОСВОБОДИХА " ЛИБИЯ, ИРАК , АФГАНИСТАН? По-добре ли живеят или борбата бе за богатствата на тях?
106
3
 
13
 
! Отговори
САШЕТО преди 7 години
При нас ябълките ако растат и дават плод чак на 10-тата година, то в Холандия ябълката израства за 24 часа и ражда ягоди....Ами драги ми умници, просто ще се лишат 3-4 години от ябълки, но после ще си произвеждат и няма да ги е*е, че ЕС ги санкционира! То е трудно да се сетиш киндери!!!
105
5
 
24
 
! Отговори
Shark преди 7 години
Аз като гледам на Русия са им накривили шапката тези санкции. Смешници. Долни, продажни евро-***, не разбрахте ли че Европа ако иска да оцелее трябва да се държи с Русия. видяхте докъде ни докараха САЩ и марионетката му, предателката Меркел. Айде да се разпада тоя ЕС.
104
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
На кой в международен план му пука какво мисли краварския протекторат Еврабия?
103
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
К`ви магистрали? То ако стане война нас няма да ни има, те се загрижили за магистралите.
102
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А НИЕ ЩЕ ЯДЕМ ЕВТИНО ФРЕНСКО МЕСО И СУХО МЛЯКО, ЕВТИНИ ПОЛСКИ КАРТОФИ, ЛУК И ЯБЪЛКИ.ЧИЛИ, АРЖЕНТИНА И БРАЗИЛИЯ СЕ РАДВАТ НА ОГРОМЕН СТОКООБОРОТ С РУСИЯ - МЕСО, ПЛОДОВЕ И ПР.ТАКА, ЧЕ ИМА И ДОВОЛНИ ОТ ЦЯЛАТА РАБОТА.
101
4
 
9
 
! Отговори
Наблюдател преди 7 години
До Войната е на прага !Никой няма да се бие срещу никой. Американците никога няма да нападнат Русия, понеже ще значи да има война на тяхната територия.