Неизвестният мъж, открил огън с автоматично оръжие тази сутрин край полицейско управление в казахстанския град Алмати, е убил най-малко един полицай. Районът в момента е отцепен.
Извършителят вероятно е последовател на нетрадиционно религиозно течение, заявиха за Интерфакс полицейски източници.
"Престрелка стана не само в зоната на Алмалинското районно управление. Той се движи въоръжен из улиците на града и продължава да стреля", заявил източник от органите на реда.
Очевидци, цитирани от Интерфакс, съобщават за инцидента в социалните мрежи. "Току-що стана престрелка между полицаи и неизвестни нападатели! Един полицай лежи в колата, цял облян в кръв, двама лежат отвън на пътя", пише Болат Мукашев във Facebook.
Интерфакс съобщава от Алмати, че районът в момента е отцепен. Според полицай от кордона в престрелката са участвали няколко души. "Нападателите бяха неколцина. Престъпниците убиха един военен", твърди той.
Неколцина полицаи пострадаха в престрелка с неизвестен в казахстанския град Алмати. Това съобщи междувременно за ТАСС източник от МВР на Казахстан.
"Да, има пострадали сред полицаите", уточни той. Засега не се съобщава колко сериозно са ранените.
Очевидци пишат в социалните мрежи, че на мястото на престрелката лекари от спешната помощ преглеждат трима полицаи, които "лежат в кръв".
Отцепени са няколко зони в града, включително край сградите на районно полицейско управление и на управление от Комитета за национална сигурност. Чуват се изстрели.
По-рано бе съобщено, че мъж с азиатска външност, брадат, с черни дрехи, открил огън от автомат срещу полицаи край районно управление в Алмати, опитал се да спре кола, после се затичал по улицата, продължавайки да стреля.
Спасителните служби препоръчват на хората, които сигнализират за станалото, да избягват опасната зона. "Изчакайте час-два, там тече специална операция", отговарят те на телефонните обаждания.
В отцепената зона е паркирана черна тойота, вероятно колата на убития служител на реда. Там дежурят линейка и полицейски коли, предаде Интерфакс.
На 15 юли Казахстан продължи действието на режима "умерено ниво на терористична заплаха", обявен в цялата страна за 40 дни след терористичния атентат на 5 юни в град Актобе, припомня агенцията. Група религиозни радикали нападнаха тогава два оръжейни магазина и поделение на националната гвардия. Загинаха 7 души, включително трима военни, десетки бяха ранени. После Комитетът за национална сигурност информира, че всички участници в нападението са обезвредени. По негови данни 9 престъпници са били задържани, а 18 – ликвидирани.
В края на юни в казахстанската Карагандинска област бе разбита радикална групировка, планирала терористични атентати с експлозивни устройства саморъчна направа. По време на ареста един от терористите се самовзриви, пише БТА.

БПГА: България не получава нито руски горива, нито руски петрол
Самотните възрастни японци са оставили рекордно наследство на държавата
Electrocharge и Petrol изграждат 200 зарядни станции за електромобили
Най-голямата компания за сладолед в света дебютира на борсата в Амстердам
Тристранният съвет не успя да стигне до единодушие по проектобюджета на НЗОК
Анализатор: „Лъвският пай“ тази година отива при Alphabet, Nvidia и Google
Грипът настъпва: Увеличават се случаите на Ковид-19
Мъж откри брат си пребит до смърт в двора на къща в Перник
"Няма да има плаж, риба, туристи": Рибари от Ахтопол са притеснени от авариралия кораб
Осми декември с кауза: Студенти в Свищов помагат на деца с увреждания
Земетресение от 5,1 по Рихтер удари Анталия
Неймар разкри какво търси в Сантос
Левски е "30 от 30" срещу "Последната седморка"
"Содом и Гомор" в Реал след пердаха от Селта
ЦСКА 1948 е по-силен от Лудогорец и Реал Мадрид
Пирин дава акциите на общината
Спалети обясни защо Юве беше "пътник" срещу Наполи
Маникюри за късмет през новата 2026 година (+Снимки)
Задължителни ястия за Света Анна
Поверия за света Анна на 9 декември
Меркурий преминава в Стрелец на 11 декември – време е за разширяване на хоризонтите
Ето кой печели в играта за „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Росен Петров с още 90 истории от българското минало в новата си книга
Силно земетресение в Турция
Варненски полицаи с трето място на турнир по стрелба
Убийство потресе Перник
2 години и 8 месеца затвор за варненка, държала три вида наркотици
ВМС прие тържествено новия патрулен кораб "Храбри" във Варна
SpaceX ще построи две стартови площадки за Starship на Кейп Канаверал
На 9-10 декември се очакват силни магнитни бури
Суперкомпютри създават най-пълния модел на акреция на черни дупки
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция