Пет добри новини през 2016 г., които може да сте пропуснали

Тези неща дават повод за радост
24 дек 2016 12:20, Елка Василева
12
Пет добри новини през 2016 г., които може да сте пропуснали
Снимка: архив, Reuters

С приближаването на края на 2016 г. в световните новини преобладават кръвопролития, бедствия и болести - от Близкия изток до Африка и Латинска Америка. Изглежда, че нямаше много неща, на които да се радваме през изминалата година. Обаче въпреки продължаващите войни в Сирия и Йемен, суровата суша в Африка и епидемичния взрив от вируса Зика в Латинска Америка 2016 г. ще остане и с някои събития, дали ни повод да се радваме, пише Ройтерс. Ето пет от тях, които може да сте пропуснали през последните 12 месеца.

1. Мирът дойде в Колумбия

През ноември колумбийският президент Хуан Мануел Сантос и лидерът на бунтовниците от ФАРК /Революционни въоръжени сили на Колумбия/ подписаха модифицирано мирно споразумение, ревизирано, след като първият му вариант беше отхвърлен с референдум през октомври. То слага край на 52-годишната война в страната. Заради усилията си да сложи край на най-дълго продължилия конфликт в Латинска Америка Сантос получи тазгодишната Нобелова награда за мир.

2. Споразумение за климата

Ключово глобално споразумение за борба с климатичните промени официално влезе в сила на 4 ноември, което налага на 200 страни да започнат да осъществяват мерки за намаляване на техните емисии от парникови газове. Парижкото споразумение, договорено през декември 2015 г., поставя за цел "да отбие" световната икономика от използването на въглеводородни горива през втората половина на този век, като лимитира покачването на средната световна температура до "доста под 2 градуса по Целзий над стойностите от прединдустриалната епоха".

3. Индия започва борба с трафика на хора

През май индийският министър по проблемите на жените и децата представи проекта на първия в историята на страната всеобхватен закон за борба срещу трафика на хора. Според него оцелелите от тази престъпна дейност ще бъдат третирани като жертви, нуждаещи се от помощ и защита, а не самите те като престъпници. Южна Азия и най-вече Индия е регионът, в който трафикът на хора расте най-бързо в света по данни на Бюрото на ООН за борба срещу наркотиците и престъпността.

4. Западна Африка започна борба с обрязването на жените

Над 300 общности в 4 страни от Западна Африка, които имат най-висок процент на женско полово обрязване в света, се обявиха с публични церемонии за освободени от тази антихуманна практика. Засегнати от нея са около 140 млн. момичета и жени в обширни райони от Африка, Близкия изток и Азия. Там тя е смятана за "лиценз" за встъпване в брак и начин за запазване на пуританска чистота. Ритуалът включва отстраняване на външните женски полови органи и предизвиква многобройни здравословни проблеми, които могат да бъдат и фатални.

5. ООН назначи за първи път независим следовател по правата на лесбийките, гейовете, бисексуалните и транссексуалните хора

През септември Съветът на ООН по човешките права назначи първия си независим следовател, който да помага за защита на хомосексуалните и транссексуалните хора по цял свят от насилие и дискриминация. Витит Мунтарбхорн, професор по международно право от университета Чулалонгкорн в Тайланд, ще има 3-годишен мандат да разследва посегателства срещу лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и интерсексуални (хора с неопределени полови белези).

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
мен ме интересува до кога корупцията ще процъфтява в Бьлгария------------------Докато гласуват за Гойко и останалите комунистически производни.
8
6
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
5та по-добре да не я бях научавал.Къде е защитникът на нормалните хора?Аз не афиширам какво правя в леглото си, неприязънта към сбърканите е основно от "Вижте ме, аз съм..."
7
4
 
6
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
няма що страхотни новини животьт ни ще стане тьи прекрасенмен ме интересува до кога корупцията ще процьфтява в бьлгария
6
5
 
15
 
! Отговори
Кой преди 7 години
Това ли ви са хубавите новини бе.Честито гейове и лизбийки.Дано дгодина гейовете да започнат да раждат и по хубава новина не ни трябва.
5
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Три от петте не донасят нищо положително.
4
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
1.ГЕРп подадоха оставка ... уж!
3
3
 
27
 
! Отговори
ined преди 7 години
И кое му е доброто на 5-тата новина ???А т.н. "споразумение за климата" е още един начин богатите да станат още по-богати за сметка на бедните дето ще станат още по-бедни, затова пък ще са екологично бедни.
2
4
 
19
 
! Отговори
вгр преди 7 години
За мира в Колумбия, трафика на хора в Индия и обртязването на жени (по-скоро момичета) - можем да кажем НАЙ СЕТНЕ - ОТДАВНА ТРЯБВАШЕ ДА СТАНЕ! Останалото са глупости и лоши новини - никак не ме радват.
1
5
 
27
 
! Отговори
Истината преди 7 години
И какво им е доброто на тези новини?!?!52 години в Колумбия се бият, а на референдума отхвърлиха мирното споразумение.Климатичните промени заради развитите страни, сега ще са за сметка на неразвитите държави.В Индия нараствал трафика на хора, а те чак сега се сетили да започнат да мислят по въпроса.В Африка обрязвали женитеИ пак права за тези дето имат повече права, само защото нямат биологична нормалност.