Фондация "Очи на четири лапи" е уникална организация не само в България, но и на целия Балкански полуостров. Тя е единствената, която се занимава с отглеждането и обучението на кучета водачи за незрящи хора, както и на асистиращи кучета за хора с различни увреждания.
В съботното издание на “България сутрин” председателят на фондацията Албена Алексиева разказва повече подробности.
"Фондацията е регистрирана през 2000 г. В началото бяхме един-двама ентусиасти, които горе-долу знаеха каква е целта и какво искаме да постигнем като група, но ни трябваше доста време, за да изградим алгоритъма и да започнем да вървим по него стъпка по стъпка”, споделя Алексиева и добавя, че в началото основна са се фокусирали върху обучението на кучета-водачи.
Председателят на “Очи на четири лапи” споделя, че кучето-водач променя радикално живота. “Осъзнах, че това е най-страхотният помощник, който някога съм имала — на разположение 24 часа в денонощието и 100% ангажиран с моята безопасност на улицата, с преценката откъде да минем, как е най-удобно да обходим, заобиколим или преодолеем препятствията, и гарантиращ безопасното ми придвижване до всяка точка на града и по всяко време на денонощието", коментира Албена Алексиева.
С годините фондацията успява да развие собствена развъдна програма, мрежа от приемни семейства, както и специализиран екип от инструктори. Кучетата, обучени от "Очи на четири лапи", се предоставят напълно безвъзмездно на хората, които имат нужда от тяхната помощ. Организацията е пълноправен член на Световната федерация на училищата за кучета водачи, а от 2017 година разширява дейността си и с обучение на кучета асистенти за хора с диабет, двигателни увреждания и за деца и младежи с аутизъм.
Пред Bulgaria ON AIR Алексиева разказва, че най-трудно е да се развъдят и отгледат подходящи за тази цел кучета - те трябва да са добре социализирани.
“Другият проблем, разбира се, е финансирането на целия процес, защото средствата, необходими за отглеждане, социализация и обучение на кучетата, трябва да ги набираме чрез дарения и спонсорство. Имаме, слава богу, субсидии от държавата, но те могат да се използват само за работата с хората, за които сме обучили тези кучета, а не за отглеждането, социализацията и обучението на самите кучета", сподели Алексиева.
Важна част от този процес са и доброволците, които стават приемни семейства за кучетата в периода на тяхното отглеждане и социализация. Програмата е отворена целогодишно и всяко семейство получава пълна подкрепа от екипа на фондацията — грижи, обучение, осигуряване на храна, ветеринарни услуги и дори специална карта за градския транспорт. Оказва се, че голяма част от доброволците се включват повече от веднъж, а някои дори отглеждат по няколко кучета през годините.
Наред с всичко това, фондацията обръща внимание и на информираността на обществото относно правилното поведение спрямо работещи кучета водачи и техните стопани. При среща с човек, придружаван от служебно куче, е важно първо да се потърси разрешение от него, преди да се докосне или разсее кучето, тъй като то е на работа и носи отговорност за безопасността на своя човек. Забранено е и храненето на тези кучета от непознати, както и допускането на други домашни любимци да се приближават до тях по време на работа.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.