В новата многогодишна бюджетна рамка на ЕС се очаква да има повече пари почти за всичко. Това стана ясно в студиото на "Брюксел 1" в Страсбург, където темата за новия бюджет на ЕС коментираха тримата български евродепутати Андрей Новаков, Цветелина Пенкова и Ивайло Вълчев.
На въпрос на Милена Милотинова кое е важното за България в следващия 7-годишен бюджет, Андрей Новаков отговори: "Най-важното е да не повторим грешките от миналия, тъй като за жалост имаше 4 години, в които не можахме да се възползваме от възможностите, които бюджетът ни дава, а те са такива, които ни се полагат по право. Уви, в ЕС работи принципът "ползваш или губиш" и от тази гледна точка в момента може би директните плащания към крайните бенефициенти са около 10% от всичко, с което разполагаме. Демек, 90% са поставени под риск и то 5 години, след като е започнал програмният период."
Според него България ще може да се възползва от допълнителното финансиране в различни сектори, сред които отбранителната индустрия.
"Когато говорим за отбрана, често пропускаме думата "сигурност", допълни Цветелина Пенкова.
И посочи: "Когато говорим за подсилване на военно-промишления комплекс, за инвестиции в индустрии и иновации, е добре да се вземат два елемента предвид - сигурността е изключително ключова и важна за ЕС... Част от финансирането в сектор "отбрана и сигурност" ще отиде например и за защита на критичната енергийна инфраструктура. Щом ще инвестираме в свързана енергийна инфраструктура, щом ще инвестираме в свързана електропреносна мрежа, ние трябва да гарантираме, че можем да я пазим, защото колкото по-свързани сме, толкова сме по-уязвими."
Ивайло Вълчев сподели опасенията си за новата многогодишна рамка.
"Това, което се вижда на пръв поглед, е начинът, по който ЕК, уж опитвайки се да спази обещанието си за опростяване на процедури и на достъпа до средства, всъщност събира в едно различни политики, различни сектори... Имам чисто идеологическите притеснения, че опитвайки се да направи нещо, което изглежда добро за пред хората, ЕК всъщност събира в ръцете си доста повече власт и по някакъв начин лишава държавите от възможността сами да разпределят по нужните сектори едни средства и някак си не взема предвид техните нужди. Регионалните специфики, вкарани в такива огромни фондове, остават на заден план", разкри евродепутатът пред Bulgaria ON AIR.