IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Банките нямат право да променят лихвения процент след приемане на еврото

Нямаше адекватна информационна кампания за приемането му

Банките нямат право да променят лихвения процент след приемане на еврото

България продължава да има едни от най-ниските лихви по кредитите - към края на март средната лихва по ипотечен кредит в еврозоната е 3.31%, а в България - около 2.5%. Лихвите ще се запазят след влизането на страната ни в еврозоната и въвеждането на еврото, което се очаква да се случи на 1 януари 2026 г. Това коментира Десислава Николова, финансов анализатор, в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.

"Има законов механизъм, който предпазва към момента на приемането на еврото банките да нямат право да променят лихвения процент. В момента лихвата по ипотечен кредит се формира на база цена на привлечения ресурс, който представлява средната лихва по депозит в банковата система в лева. Когато приемем еврото, този бенчмарк няма да го има, което означава, че банките трябва да преминат към различна от тази методология, която да формира лихвите по кредити."

Банките могат да направят това по няколко начина - да преминат към използване на Euribor, който е тясно свързан с действията на Европейската централна банка, или към средната лихва по депозитите в евро, смята Николова.

Жилищният пазар е доста стабилен, особено в сравнение с този в еврозоната, каза Николова. Преди година имаше замразяване на кредитирането в еврозоната, докато в България пазарът има стабилни ръстове на фона на мерките на БНБ, които прецизираха условията по кредитирането.

Още при обявяването на мерките си, БНБ каза, че не го прави, за да спре прегряване на пазара, така че има потенциал за ръст на кредитирането.

Банките в момента са много ликвидни, така че не може да се очаква ръст на лихвите по депозтите. Тази ликвидност само ще се подобри с влизането в еврозоната и банките ще станат по-агресивни по отношение на предлагането на кредити.

"Банките в момента са длъжни да поддържат заради своята ликвидност 12% от депозитната база замразени по сметка в БНБ - това са малко над 10 млрд. лв... Когато приемем еврото, банките в България няма да са длъжни да поддържат тези 12% в БНБ, а 1% по сметка в ЕЦБ. Това означава освобождаване на един ресурс от 8-9 млрд. лв. Този ресурс ще бъде представен под формата на едно още по-засилено кредитиране, за да може банките да реализират ресурсите и да печелят от това."

Нямаше адекватна информационна кампания за приемането на еврото в България, която да обясни на гражданите на достъпен език какви ще са ползите от това и какви може да бъдат негативните ефекти, каза Николова. Тази кампания трябваше да започне още преди две години, когато вече имаше известна яснота, че наближава датата, в която страната ще въведе официалната валута на Европейския съюз. Българинът има неприятни спомени от масовата приватизация, боновите книжки и лихвоточките, и подобни големи промени трябваше да бъдат предшествани от ясно изразени послания, каза Николова.

"Имаше кампания, но тя беше много повърхностна. Тя казва, ще приемем еврото, но не казва защо, не обяснава защо е добре да го направим. Създава се усещането, че нещо се крие и българинът ще бъде нещо излъган."

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата