Лятото идва с опасността от пожари.
"Основите мерки се предприемат не само от Изпълнителната агенция по горите, но и от всички собственици на горски територии. Ние всяка година на базата на една наредба, съвместна между министъра на земеделието и храните и министъра на вътрешните работи, изготвяме с Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" оперативен план, в който са записани всички мерки, които трябва да се предприемат не само от двете организации, а и от всички собственици на гори, други организации, които имат отношение към превенцията и овладяването на пожари. Този план се подписва още в началото на месец февруари, вследствие на него са предвидени както активните мероприятия на терен, така и редица други активни мероприятия, които се стартират с навлизането на летния сезон", каза главният експерт в Изпълнителна агенция по горите Владимир Константинов в студиото на "България сутрин".
Той поясни, че в момента колегите от пиар отдела работят върху кампания, която ще тече през цялото лято.
"Тя е свързана с недопускане на пожари в горските територии, какви действия да предприемем и какво да не правим по време на активния летен пожароопасен сезон. Всяка година всички областни управители издават заповед, с която определят периода на пожароопасния сезон. С тези заповеди се въвежда изричната забрана за палене на огън в горските територии, като тази забрана е въведена от края на март и е до средата на октомври. Тя важи за всички области. Единственото място, на което в момента е допустимо палене на огън, са обезопасените места, които би трябвало да са обозначени с табела", допълни Константинов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Районите с повече пожари
Гостът подчерта, че обикновено тези места са близо до водоеми.
"Но дори и там не е удачно да се пали огън, тъй като опасността от разпространение се покачва. Прогнозите за следващите 10 дни показват, че дори да има някакви валежи, те няма да съществени, а температурите над 30 градуса ще са почти постоянни. Отговорното поведение. До момента положението с регистрираните пожари е сравнително добро, имаме 124 пожара, възникнали от началото на годината и малко над 8000 засегнати декара", коментира главният експерт.
По думите му най-пожароопасните райони са Странджа, Сакар, Югоизточна България.
"Имаме райони като Видин, Монтана, Враца, където последните години също има нарастване на броя регистрирани пожари. Днес всеки ходи с телефон в джоба си и сигналите, които постъпват на 112, се предават абсолютно моментално. От тях се изпраща на колегите в горските стопанства и реакцията в това отношение е много бърза. Много удачно е да се използват дронове, защото те могат да се пуснат по всяко време, тяхната експлоатация и поддръжка не е толкова скъпа", добави гостът.
Оказва се, че повечето пожари са предизвикани от човешко действие или бездействие.
"Елементарна човешка небрежност може да доведе до непредвидими последствия и до разпространение на огромни фронтове", припомни Владимир Константинов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.