До 2029 г. България трябва да постигне поне 90% разделно събиране на пластмасови бутилки и кенчета - цел, която настоящите системи не могат да изпълнят. Българските производители са задължени до 2030 г. да произвеждат бутилки, които съдържат минимум 30% рециклиран материал.
Подробности в предаването “България сутрин” даде Жана Величкова, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България. "Тази цел е минимумът. Изглежда предизвикателна. Ние се подготвяме за достигането ѝ чрез използване на доказалия се най-ефективен инструмент - въвеждане на депозитна система за опаковките до 3 литра за напитките. Ключово е да бъдат извървяни правилните стъпки", каза Величкова.
По думите ѝ е важно хората да разберат, че за да се постигнат 90% събираемост, се залага на финансовия стимул. Това означава, че при покупката на напитка ще бъде допълнително заплащана една малка сума. “В работен формат е 20 стотинки, но при самия старт на депозитната система ще бъде уточнена. Сумата на депозита не бива да бъде прекалено ниска, тя трябва да изпълнява мотивационната част, а потребителят, след като изконсумира напитката, да може да я върне, тя да му бъде възстановена в пълнота - без ангажимент за последваща покупка. Тази малка сума е обещанието на потребителя да се включи в системата", обясни Величкова.
Пред Bulgaria ON AIR експертът добави, че зад всяка опаковка стои по видове материали такса, която се заплаща пт производителят. “Депозитната система събира чист материал, който е с висок с висок хранителен клас на качество и позволява да бъде рециклиран и върнат обратно в същата опаковка, извеждайки необходимостта да се ползват изчерпаеми ресурси. Много е важно доверието и подкрепата но потребителите", подчерта Величкова.
Депозитната система е отворена и за благотворителни инициативи, добави Величкова.
"Моделът, който отстояваме, цели да гарантира максимално приобщаване. В България депозитната система ще обхване десетки хиляди търговски обекти, голямата част от тях са малки. Ние, като производители, сме най-силно заинтересовани да направим модела, така че той да бъде удобен и те да бъдат защитени", посочи изпълнителният директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки у нас.
"Преди имаше изграден модел и инфраструктура за удобно връщане на опаковките, в момента тази инфраструктура не съществува. Депозитната система ще компенсира тази липса. В момента са валидни правилата за постигане на цели по рециклиране и за разделно събиране има няколко. България, за рециклиране на материали, изпълнява целите си до момента, но те са ниски. Следващите, които предстоят, са по-високи. 2029 г. депозитната система в България трябва да е изградена. Важно е да не се сбърка моделът, който да допусне трета търговска заинтересована страна да управлява тези процеси, защото ще доведе до оскъпяване", обобщи Величкова.
Във връзка с предстоящото въвеждане на еврото в сраната ни, тя заяви, че се държи цялата гама от продукти да остане достъпна за хората. Величкова заяви, че ценовите шокове не са типични за индустрията.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.