Изложбата "Глад 2.0" в Националния военноисторически музей се реализира по повод 109-ата годишнина на музея.
"Всички посетители днес ще могат да проследят тези 109 години с виртуален разказ. Ще имат възможност да научат повeче за пътя на експонатите в нашите колекции", сподели зам.-директорът на музея Деяна Костова пред Bulgaria ON AIR.
"Глад 2.0" е продължение на изложбата "Глад". Решихме, че искаме много да покажем изложбата на публиката в София. Избрахме да направим съпоставка с глада, както се е случвало преди 100 години по време на войните, и глада в нашето съвремие. Говорим не само за чисто физиологичния глад, но и за глада за самосъхранение, сигурност, истина и бъдеще", обясни гостът на "България сутрин".
В изложбата засягат и темата за несправедливото разпределение на храната по време на войните, а седем утвърдени имена в изкуството са предоставили свои произведения.
"Глад 2.0" разказва разтърсващи истории на хора, които са се сблъсквали с глада, а целта е да си вземем поука от грешките в миналото.
"Винаги се стремим да сме максимално близки до публиката. Това не е първата изложба, в която посетителите могат да се запознаят с по-високо технологично съдържание. За нас голямата цел е да превърнем и най-незабележимия експонат в история, която да предизвика интереса на посетителите", посочи още Костова.
Семейната публика е преобладаваща в музея. Децата могат да се качват в някои от експонатите в специалните дни.
От музея вече обмислят идеи за отбелязване на 110-ата годишнина.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.