Столичните училища са в луда надпревара за седмокласници, завършили с най-висок бал.
"В България има много добра традиция за ученето на чужди езици и допреди 10 години бяхме за пример в Европа. Чудеха се как учим толкова добре чужд език. Без математиката не могат да се развиват много дялове в икономиката, но за всяка наука има място и децата са различно насочени", заяви директорът на Първа английска езикова гимназия "Томас Джеферсън" Александър Чакмаков в "България сутрин".
По думите му, когато училището е добро, привлича и най-добрите ученици.
"Не полагаме страшни усилия да научим децата, защото идват много подготвени от училищата си до седми клас. Това, което правим, е да надградим техните знания, за да се справят по-добре в бъдеще. Когато си заобиколен от хора със същите виждания и темпове на учене, е по-лесно, защото заедно вървят напред", допълни Чакманов.
Борба се печели с добър имидж на училището, категоричен е директорът на 51 СУ "Елисавета Багряна" Асен Александров.
"В топ 10 виждам 6 езикови училища, две математически гимназии, ние сме намерили нишата, която е интересна за учениците. В областта на дигитално-визуалните изкуства е трудно, защото трябва да сменяме компютрите на всеки 2-3 години, а това е скъпо. Трудно се намират и учители. Много ученици избират графичния дизайн, много ученици отиват да учат в Нидерландия, Англия", обясни гостът на Bulgaria ON AIR.
Според директора на Търговско-банковата гимназия Емилия Иванова е учудващо колко лоша може да е комуникацията с някои родители.
"Най-желаната специалност се сменя всяка година, но тази е "Електронна търговия". Малко е трудно сега по отношение на работа с родителите и възпитаването. Не е проблем комуникацията с учителите, а с някои родители", обясни тя.