IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Болниците, които нямат пари за ток, не си осигуряват достатъчен обем от дейност

Защо фалират болниците?

Три предложения са внесени в Народното събрание за промени в заплатите на лекарите и медицинските сестри.

"В зависимост от общата форма на финансирането на здравеопазването - има различни модели. Ние сме работили по модел, в който имаше фиксирани заплати и тъй като голяма част от хората помнят тези модели, там по-лесно е да се обърнеш към някого и той да ти даде пари. Това беше единият модел. Ние минахме към друг модел, в който лечебните заведения заработват своите приходи, като не говорим само за заплати, а изобщо за приходи - колкото повече работиш, толкова ще ти се увеличат приходите", каза бившият директор на "Пирогов" доц. Спас Спасков в студиото на "България сутрин".

Той поясни, че голяма част от здравеопазването работи по този модел.

Оплаквания от Спешна помощ

"Има лечебни заведения, които работят и в стария модел - психиатриите. Те се финансират от държавата и парите се определят от държавата. Ние всички знам, че там положението не е много добро. Непрекъснато има оплаквания и от системата за Спешната помощ, защото и там финансирането е по стария начин със заплати. Винаги трябва да има някой, който да даде тези пари. Удобството е, че винаги вината е в друг, не е в теб и винаги има на кого да плачеш. Голяма част от големите лечебни заведения, независимо от това дали са в провинциални градове, или в София, винаги си пресмятат приходите. Оттам и заплатите са значително по-добри, отколкото в държавните. Младите лекари трябва да си получат статут на лекари, тъй като в момента те са в статут на обучаващи се", допълни доц. Спасков в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите му заплащането не се свързва с извършената дейност.

"Там, където това се направи, има възможности да се заработят по-добри пари. Има възможност и да не се заработят по-добри пари, особено характерно е това за малките районни болници - там, където няма население, няма кого да обслужват. Тук вече е въпрос на преструктуриране на медицинската дейност. Пример, два региона, единият ще поеме ушните болести, другият ще поеме очните болести. По този начин броят на обслужваното население става достатъчно голям, за да може в тези отделения да има добри приходи и след това добри заплати. Какво става, когато болницата има своята заработка, с която така и така не може да се оправи и изведнъж Фонд "Работна заплата" ще се увеличи с 50%. Това е активно действие, което избутва тези лечебни заведения към фалит", подчерта гостът.

Парите за ремонт на болниците

Доц. Спасков е на мнение, че болниците, които нямат възможност да си платят тока, не си осигуряват достатъчен обем от дейност.

"Трябва много ясно да се премери искането за увеличаването на заплатите. Другото средство, за да не се стигне до фалит, е да се коригира бюджетът на НЗОК и да се увеличи заплащането на клиничните пътеки. Но това отново ще реши проблемите на големите болници, където има добър оборот, защото те ще получат още по-добър оборот. Видяхме как много общини закриха болници", добави бившият директор на "Пирогов".

Той подчерта, парите, които се получават от Здравната каса, служат за покриване на текущите разходи, а разходите за ремонт трябва да се покрият от други източници.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата