Бюджетът, предложен от управляващите, е прахоснически, а фискалната му политика води страната към разруха. Тази оценка направи бившият финансов министър Милен Велчев по NOVA NEWS. Според него увеличаването на данъчната и осигурителната тежест в условия на икономически растеж е грешен подход, който ще натовари бъдещите поколения с дълг.
Велчев изрази и притеснения относно законовите промени, свързани с рафинерията на „Лукойл“.
Велчев изрази тревога по повод идеята държавата да поеме оперативното управление на рафинерията в Бургас чрез назначаването на особен управител без съдебен контрол. „Не съм чул обяснение защо се налага даването на такива извънредни правомощия на особения управител“, заяви той. Според него липсата на прозрачност дава почва за спекулации, които „често, за съжаление, нашият опит показва, че излизат верни“.
Въпреки че определи въвеждането на особен управител като „неизбежно“ в контекста на санкциите, той предупреди за рисковете пред България. Според него действията на такъв управител могат да доведат до непазарни загуби, отговорността за които в крайна сметка ще бъде потърсена от българските данъкоплатци. Колкото до това дали става дума за национализация, Велчев коментира, че това може да се разглежда като „изземване на бизнес“.
Оценката на Милен Велчев за предложения бюджет беше категорична. Определяйки го с една дума като „прахоснически“, той разкритикува самата цел на план-сметката. „Не може целта на бюджета да бъде спазване на ограничението от 3% дефицит. Тези ограничения са за период на рецесия“, подчерта Велчев. Според него в условия на икономически растеж, какъвто има в момента, бюджетът трябва да бъде балансиран или с излишък, а не да се доближава до максимално допустимия дефицит.
Бившият финансов министър подкрепи исканията на бизнеса, като ги определи като „резонни“. Той не вижда причина за увеличаване на данъчно-осигурителната тежест чрез повишаване на данък дивидент, максималния осигурителен праг и пенсионната вноска. Според него увеличението на данък дивидент е по-скоро политически жест, тъй като собствениците на фирми ще намерят начин да избегнат по-високия данък, като си изплащат доходи под формата на заплати.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ разширяват санкциите си срещу Куба
Dow Jones изтри над 700 пункта в четвъртък
Разходите по държавните заеми в Европа растат, но какво означава това за домакинствата?
Инвестициите в бизнес имоти в ЦИЕ достигат почти 6 млрд. евро през първото полугодие
JD Sports снижи прогнозите си, тъй като потребителите харчат по-малко за маратонки
Очаквани данъчни промени в Китай охлаждат разходите на богатите купувачи за луксозни стоки
Рецепта за доматен сос - перфектен е за пица, паста и други ястия
Рецепта за лесно хрупкаво пържено пиле
Ежедневните навици, които състаряват кожата по-бързо от времето
Украйна порази рядък руски Су-34 при мощен удар по военното летище "Ахтубинск"
ЦСКА се самоуби в Крит и падна тежко от ОФИ в Лига Европа
Гараж за автобуси пламна в столичния квартал "Орландовци"
Спортът по телевизията днес, 21 август
Брадата мина границата от 500 милиона долара от заплати
Мачовете по телевизията днес, 21 август
Верстапен бил по-близо до отказване, отколкото до смяна на отбора
Кошмар за ЦСКА в Крит: ОФИ разби „червените“ с 3:0
ЦСКА се разпада: Гбамен и Джеймс Ето’о също са аут
Таро карта за 21 август, петък - Асо жезли
Дневен хороскоп за 21 август, петък
10 рецепти за разядки
Тест: Дървото на желанията
5 зодии с положителни промени до края на август 2026
Цветни и абстрактни – маникюри за зодия Дева (+Снимки)
Депресия и тау патология могат да стоят зад рисковото шофиране в напреднала възраст
Витамин D е свързан с по-добра когнитивна функция
Проф. Юта-Берглер Клайн: GPT-1 антагонистите, използвани при диабет и за отслабване, предпазват и сърцето
Нов ЯМР, скенер и линеен ускорител ще заработят в ИСУЛ от есента
Психология за родители: Тръгването на ясла или градина – как да подкрепим детето при адаптацията
С фото изложбата „Всеки нов живот заслужава шанс“ Майчин дом отбелязва 50 години неонатология
„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Еврокомисар: Трудни дни за електроснабдяването в Европа