България е идеалното място в момента за развитието на музикалните продажби в интернет. Тези българи, които инвестират в създаването на музикални онлайн магазини ще станат милионери.
До този извод стигнаха лекторите в сесията „Бъдещето на музикалната индустрия“, част от конферентната програма на първото регионално изложение за денс музика SEEME (South–East European Music Exhibition), което започна в четвъртък във Военния клуб в София.
„Сега е времето да се започне бизнес. На някои може да им изглежда налудничаво, но ако го направите ще бъдете милионери“, заяви Пийт Харис, основател и член на борда на директорите на британската звукозаписна компания Kickin Records.
Участниците в панела, включително и Пакстън Талбoт, изпълнителен продуцент на мрежата на MTV Europe, който също така е и един от PR директорите на фестивала EXIT в Сърбия, застанаха на позицията, че като цяло именно манипулирането на интернет средата е бъдещето на музикалната индустрия.
Въпреки всички проблеми с нелегалното сваляне на музикални продукти и нежеланието на потребителите да плащат, експертите бяха категорични, че успехът на легалните онлайн музикални продажби у нас и в Югоизточна Европа е въпрос на време. Въпрос на време е и повечето потребители у нас да имат високоскоростна интернет връзка.
Според тях ъндърграунд правенето на музика, тоест хора, които записват вкъщи и след това пускат тази музика по интернет, е най-бързата обратна връзка с фенове и потребители.
„Така става ясно дали едно парче се харесва или не. Места като MySpace.com са идеални за развитието на музикалния бизнес“, каза Харис.
Издаването на CD-та вече става доста скъпа инвестиция. Стриймингът на едно парче в мрежата и интернет радиостанциите дават реална представа и възможност за по-голямо разнообразие. Оттук нататък крачката до успешното маркетиране е много малка, бяха още от направените изводи.
Когато хората влязат в онлайн магазин, те ще имат избор и ако се води гъвкава ценова политика ще се стигне до сериозни печалби.
Според Ясен Петров и ди джей Стивън от Метрополис, клубната култура у нас оцелява доста трудно, заради редица фактори, като високи цени в заведения, не толкова висока популярност и т.н.
На това твърдение, бе репликирано, че именно обмяната на mp3-ки и файлове ще помогне за популяризирането, а икономическата стагнация няма да продължи вечно.
Според Харис, негативизмът не трябва да става балканска черта, а трябва да се възползваме от уникалните възможности, които имаме.
У нас засега има само един платен онлайн магазин, който продава нищожно количество песни, както каза и самият Ясен Петров.
Необходимо е също така българските ди джеи да придадат национален характер, фолклорни мотиви например, за да направят продукцията си разпознаваема за западния пазар, посъветва Харис.
Според участник в конференцията, точно това се е случило преди повече от 10 години в Италия, след като местните ди джеи са придали на парчетата си италиански мотив и излъчване, правейки ги характерни и добре продаваеми.
Трябва да се атакуват смело и да се експериментира, тъй като ако самите ди джеи правят затворен кръг от правенето на музика, която прилича на британски или американски хаус, техно или прогресив, това няма да има никакъв пазарен ефект.
Според експертите, за да се направи българската музика по продаваема, трябва да се разшири пазарът, тоест да стане регионален, тъй като българският е малък.
Този, както и клубната сцена в Сърбия (без провинция Войводина, бел. ред.), Черна Гора или Босна пък почти отсъства, за разлика от този в Словения или Хърватска.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
MTV: България е идеалното място да станеш милионер от онлайн музика
Въпреки проблемите с незаконното сваляне, успехът на легалните онлайн музикални продажби у нас е на ръка разстояние, заявиха европейски експерти
18.05.2006 | 23:56 ч. Обновена: 23.09.2025 | 07:21 ч.
1
Новини
-
Как да си направите домашно спа с малък бюджет
-
Открити са съкровища от потънал кораб през 1721 г., ограбен от пирати
-
Делян Пеевски пожела изборен успех на Орбан и ФИДЕС
-
Явор Гечев: Коалицията на Румен Радев се бори за 120 депутати в НС
-
Как вредите на репутацията си?
-
Иран атакувал обект за ядрени изследвания в Израел
-
Зарков за възможна коалиция с Радев: Танц, който се играе от двама
-
ЕС предлага на Турция да се присъедини към зоната на еврото
-
Слави Василев: Радев е новият човек, Борисов е минало
-
Гюров обяви: Ще се оттеглим от Съвета за мир на Тръмп
-
Русия е уверена, че може да спечели войната в Украйна, но има рискове от сблъсък с НАТО
-
БДЖ представи първи влак “Шкода” СНИМКИ
-
Ако изборите бяха днес: 30,8% гласуват за Радев, 19,3% за ГЕРБ и 12,9% за ПП-ДБ
-
Собственици на бензиностанции нарекоха помощта от 20 евро за гориво "смешна работа"
-
Ралица Асенова ще слага плоча на "Петрохан" в памет на шестимата загинали
-
Радев, „Прогресивна България“: Няма сила, която да ни пречупи
-
Ако изборите бяха днес: 30,8% гласуват за Радев, 19,3% за ГЕРБ и 12,9% за ПП-ДБ
-
Русия е уверена, че може да спечели войната в Украйна, но има рискове от сблъсък с НАТО
-
Гюров обяви: Ще се оттеглим от Съвета за мир на Тръмп
-
Нестандартен старт на кампанията: Асен Василев говори за любов, разкри дали е гей
-
Нетаняху: Ние печелим, обезглавяваме Иран, той вече е по-слаб от всякога
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата

Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Ватман хлопнал вратите под носа на пътник: "Ще се научите да идвате навреме"
Отлични финанси за четири зодии през април
Рецепта за дубайски трюфели с шамфъстък
Защо комарите хапят някои хора повече от други
Четири жени са убити при украинска атака в руската Белгородска област
ЦСКА излиза да смачка бивш на Левски
Драма в Италия: Милан и Торино си набутаха 5 гола
Провал за Зографски, не успя да влезе в първите 30
ЦСКА и Левски бият с по 3:1
Илиан Илиев каза защо не успя да спъне Левски
Еуфория на "Герена": Хулио Веласкес със силни думи за Левски
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона