IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Увеличава се гетовизацията на света

Златина Русева подреди проблемите на хилядолетието

 Увеличава се гетовизацията на света

До колко задълбочено познаваме световните процеси и кои са най-сериозните проблеми на хилядолетието разказва Златина Русева – утвърден у нас и в Европа документалист, който заедно с продуцента Любомир Георгиев правят фестивала „Милениум“, гостуващ и тази година на София Филм Фест.

Двамата създават и филмовата къща „Добра и лоша новина“, която освен с белгийски и френски телевизионни канали работи с хуманитарните организации „Лекари без граници” и „Солидар”. От 1986 г. Златина Русева живее в Брюксел. Една от причините да напусне страната ни е цензурата, характерна за онези години в страната ни.

Усещат ли днешните автори свободата, която имат и използват ли я?

Цензурата в съвременния свят се заменя от икономическата цензура. За да се направи един филм, трябват субсидии. Много често тези, които ги дават, налагат естетически и тематични норми. Никога не сме изцяло свободни от заобикалящия ни свят, който има своите цели и стратегии, които се опитват да ни включат и да ни впишат. В някаква степен свободата е вътрешно състояние. Нещо, което осъзнах, когато отидохме в Белгия. Там разбрах, че няма абсолютна свобода. Всяко общество има своите граници, които се налагат по различни начини и те съществуват. Всеки донякъде се бори с ограниченията, които му се налагат. Понякога и с най-добри намерения. Общо взето това е въпрос на осъзнаване на това докъде и как и доколко ти може да направиш компромис. Всеки ги прави. Без това едва ли щяхме да съществуваме и оцелеем. Важното е какви са компромисите и до колко те не ни променят генерално. По това време направих филм за Висоцки. Пътувах из Русия, когато осъзнах, че липсата на свобода е в нас самите. Ние си правим автоцензура. И най-важното е човек да се бори със собствената си автоцензура. А това никак не е лесно.

Гледа ли се източноевропейско кино в Белгия?

За съжаление много малко. Показват се от време на време отделни автори в едно ново алтернативно кино, което има своя публика от киномани. Но в по-широк план белгийските зрители не познават киното на Източна Европа. Затова направихме тази година панорама във фестивала „Милениум“, която се казва „Другата Европа“. Там включихме филми от Балканите и другите страни от социалистическия лагер, защото все пак е важно да ни познават и все още нашите страни там остават инкогнито. Изключение са Чехия, Полша и Унгария. За останалите страни се знае много малко. Това, което искаме да направим като фестивала на българската култура, който правим на есен и ще се опитаме да го разширим с културните центрове на другите източни държави. Ние имаме неща, които да покажем и са важни за нашето самочувствие.

„Милениум“ разглежда проблемите на хилядолетието. Кои са най-сериозните?

Когато започнахме фестивала със съпруга ми Любомир Георгиев – продуцент, с който до някаква степен всичко сме споделили в този живот – бяхме работили много в различни точки на света. Сблъсквали сме се с всички проблеми на хилядолетието – като се започне от екстремалната бедност, с климатичните промени, с унищожаването на природата, с образованието...

Въпросът е, че това е нещо глобално днес. Основните проблеми на базата на всичко останало са нарастващата бедност и нарушаването на екологичния баланс. Със случващата се глобализация вървят и сериозни процеси на завладяването на обработваема земя, на хранителни ресурси, които се концентрират в ръцете на малко хора. Тези проблеми са свързани. Уж се прави много, а се увеличава гетовизацията на света - един от сериозните проблеми в следващите 10-20 години.

Освен това с новите технологии светът ще се раздели на две категории. Хора, които могат да ги използват и такива, които не могат. Това е свързано с образованието.

Другият проблем е, че чисто здравословно се нарушават балансите. Изчезва огромно количество биологични видове. Използват се все повече химикали, които не са изпробвани как влияят в дългосрочен план. Това са сериозни проблеми и хората не си дават сметка, че ние сме тези, които трябва да реагираме.

Кой носи най-вече отговорност за тези процеси?

Официално само в Брюксел има 15 000 лобисти, неофициално са поне двойно повече. А кого слушат законите – тези, които могат да плащат. И в някаква степен е страшна и манипулацията чрез медиите. Информацията днес служи за дезинформация. Толкова много новини, че ни е страшно трудно да отсеем кое е истината и как да реагираме. Това води до апатичност на хората.

Насочвам усилията си към модула на живота ми, свързан с финала на „Кандид“ от Волтер – роман, който много обичам. След като героя преминава през различни изпитания и катастрофи, става ясно, че важното е да си копае своята градина. Т.е. всеки да направи нещо, колкото и малко да е то, защото съвкупността от тези малки детайли могат да нарушат или променят баланса в една или друга посока.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата