12 души са били убити при сблъсъци в сирийския пристанищен град Латакия, съобщи сирийската държавна информационна агенция САНА, цитирана от Ройтерс.
Според официален източник на агенцията "при нападения на въоръжени елементи срещу семейства и квартали в Латакия през последните два дни мъченически са загинали 10 служители на силите за сигурност и цивилни. Двама от въоръжените елементи също са били убити".
Според същия източник 200 души, повечето служители на силите за сигурност, са били ранени при сблъсъците. Активисти за човешки права заявиха пред Ройтерс, че през последните два дни в Латакия са загинали поне шест души.
Сирийските власти вече са взели решение да бъде отменено извънредното положение, което бе въведено от 1963 година, но датата, от която това решение ще влезе в сила, все още не е уточнена, заяви днес за АФП Бусаина Шаабан, съветничка на президента Башар Асад.
Извънредното положение, което бе въведено с идването на власт на партията Баас през март 1963 година, налага ограничения върху свободата на събранията и придвижването, позволява да бъдат арестувани "заподозрени или хора, заплашващи сигурността".
При извънредното положение освен това хората могат да бъдат разпитвани, комуникациите да се надзирават и да се упражнява контрол какво се готвят да публикуват вестниците, да пускан в ефира радиата и всички други медии, припомня Франс прес.
Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън заяви днес, че не очаква Вашингтон да се намеси в Сирия по същия начин, по който го направи в Либия и подчерта, че всяко въстание в арабския свят е уникално, предаде Ройтерс.
В интервю по телевизия Си Би Ес Клинтън каза, че Съединените щати осъждат насилието в Сирия, но подчерта, че там
обстоятелствата са много различни, отколкото в Либия, където Муамар Кадафи използваше авиация и тежка военна техника срещу цивилното население.
"Разбира се, ние осъждаме насилието в Сирия и призоваваме властите, както направихме и с всички тези страни (...), да отговорят на нуждите на народа, да не прибягват към насилие, да разрешат мирните протести и да започнат процес на икономически и политически реформи", допълни Клинтън.
Държавният секретар на САЩ подчерта, че ситуацията в Сирия е много по-различна, отколкото в Либия, тъй като нивото на насилието е много по-ниско.
"Ако в международната общност се беше образувала коалиция, ако беше приета резолюция от Съвета за сигурност на ООН, ако имаше призиви от Арабската лига и други държави (за забранена за полети зона), ако светът беше осъдил"
действията на сирийския режим, то тогава САЩ биха обмислили активна намеса в Сирия, обясни Клинтън.
"Но не смятам, че това ще се случи, защото не мисля, че е ясно какво ще стане, как ще се развият събитията (в Сирия)", допълни дипломат номер едно на САЩ.