Германия и Франция притиснаха руския президент Владимир Путин да продължи паузата във въздушните удари над сирийския град Алепо на тристранната лидерска среща в Берлин тази нощ, предаде Ройтерс. "Пауза от няколко часа няма смисъл", каза френският президент Франсоа Оланд на пресконференция заедно с германската канцлерка Ангела Меркел след срещата.
"Би било невъзможно от морална и политическа гледна точка да се срещнем с президента Путин, без да засегнем сирийския проблем, и по-конкретно положението в Алепо. Това, което става в този град-мъченик, е истинско военно престъпление. Населението на Алепо не може да продължи да живее в такива непоносими условия", подчерта Оланд.
"Ние говорим тук за криминални действия, за престъпления срещу цивилни", каза и Меркел, макар и да не използва термина "военни престъпления". Тя обаче изрази виждането си, че Русия носи "сериозна част от отговорността" за ставащото в Сирия. Канцлерката не изключи, че на започващата днес среща на върха на ЕС може да бъде обсъждан въпросът за санкции срещу Русия. Според нея обаче на първо място ще стои въпросът как да се помогне на хората в Алепо, "да се помогне на Червения кръст да достави поне един конвой с хуманитарна помощ, за да се появи светлина в тунела".
Меркел призна, че разговорите с Путин са били трудни. "Това беше ясен и рязък обмен на мнения. Бомбардировките са нечовешки. Те са ужасно изпитание за населението", отбеляза тя. "Ние знаем, че нищо не може да бъде решено само по военен път", подчерта Меркел, цитирана от ТАСС.
Все пак състоялите се в Берлин разговори позволиха да се оформи разбирането, че е възможно да бъде продължено примирието в Алепо, отбеляза Оланд след срещата. "Това обаче следва да бъде потвърдено на първо място от Русия и сирийските власти. Трябва също всички, които действително искат продължаване на примирието, да гарантират такова продължение", добави той, като подчерта, че срещата в Берлин е била важна.
Русия е готова да продължи хуманитарната пауза в Алепо доколкото е възможно, и информирахме за нашето намерение, но разчитаме и на това Западът, и най-вече САЩ, да извършат работата по разграничаване на терористите и умерената опозиция, каза от своя страна руският президент Владимир Путин след срещата.
"Ние сме готови (да продължаваме прекратяването на огъня) дотогава, докато не се сблъскаме с активизация на бандитските формирования, укрепили се в Алепо", добави той. След като бъдат отделени "терористите от т.нар. здрава част на опозицията, ще стане ясно как можем да продължим съвместната си работа", подчерта Путин.
Според Меркел обаче разделянето на терористите от мирните жители в Сирия е невъзможно без примирие. Това е "невъзможно в условията на бомбардировки", изтъкна тя.
Путин съобщи също, че на днешните преговори с Меркел и Оланд е обсъдил политическата компонента на мирния процес в Сирия, и в частност работата по новата конституция на страната.
"Русия предлага да се активизира работата по изработването и приемането на новата конституция, на основата на която ще може да бъдат проведени предварителни избори и да бъдат предварително съгласувани позициите на всички участници в конфликта", каза той пред журналисти на летището преди да отлети от Берлин. Според него в този процес трябва да бъдат включени и всички страни от региона.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Предвижда се линията на бедност за 2027 г. да бъде 443 евро
Безработицата в ЕС и еврозоната остава стабилна с лек спад на годишна база
Наследникът на дизела: Може ли HEV да е добър и на дълъг път?
ЕС ще преразпредели финансирането за Западните Балкани в полза на „отличниците“
Депутатите избраха бившия здравен министър Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
"Операция История" отбелязва 75 години Държавна агенция "Архиви" и разкрива тайните на неизвестен храм на Хермес
В "България сутрин" на 3 юли от 9:30: Кои сектори са недоволни от Бюджет 2026?
Испания навлиза в сезона на пожарите с 50 000 изгорели хектара земя
Шофьор блъсна дете на пешеходна пътека във Варна
Щетите след бурята в Пловдив: Наводнени домове, потрошени автомобили и паднали дървета
Правосъдният министър поиска отстраняването на Емилия Русинова от СГП
Ножичният удар на Олисе влиза в Лувъра? + ВИДЕО
Тотнъм май няма да изпада, привлече португалски национал
Шампионът във Ф1 с философска мисъл за славата и страданието
Светъл лъч на трагичния Бундестим подписва с Байерн днес
Другите отказаха: Ел Маестро поема кипърци с празна каса
Трансферен обрат в ЦСКА! Сенси зачеркна Чочев, "червените" готвят нов удар на пазара
Златен петък: Голямо щастие за 3 зодии на 3 юли
Притча за съпрузите и съпругите
Крем супа с печен чесън и пиле
Д-р Бранимир Кирилов и кампанията „Лекувай се в България“: Кауза, която защитава пациентите
Броени дни до старта на Sofia Summer Fest
Родители и тийнейджъри: 5 начина да оцелеете през лятната ваканция
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1
Какво ще бъде времето в петък?
Минералната вода от чешмата в "Св. Св. Константин и Елена" е негодна за пиене
Пешеходка загина, след като бе блъсната от кола
Кола блъсна дете във Варна
Българин влезе в щаба на Новак Джокович за "Уимбълдън"
Първата кост от динозавър в Антарктида е открита след 40 години престой в… чекмедже
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия