В седмиците след изборите Китай показа начините, по които би могъл да отвърне на удара на САЩ в случай на нова търговска война със САЩ, включително всичко от задушаване на металите, необходими за ежедневните продукти, до наказване на американски компании които правят бизнес в Китай.
Но използването на такива инструменти твърде агресивно рискува да има обратен ефект върху Пекин.
Голямата опасност е, че ударите срещу западните компании и ограничаването на износа на критични минерали и други основни продукти само ще насърчат САЩ и техните съюзници да удвоят усилията си да разплитат икономиките си от китайската. Това би създало проблеми за Пекин, стига да остане свързан с икономически модел, който разчита толкова силно на продажбата на своите стоки на западните потребители.
Докато Китай може да причини болка на САЩ с икономическите инструменти, с които разполага, по-вероятно е да ги използва пестеливо, според анализатори. Вместо това Пекин може да използва мерките, за да принуди разговори за преговори за примирие с Доналд Тръмп , ако той изпълни обещанието си да наложи 60% мита върху китайския внос.
„Само използването на тези инструменти волю или неволю няма смисъл. Трябва да се стремите към резултат, който е вид преговори“, каза Логан Райт, ръководител на проучването на китайските пазари в Rhodium Group, базиран в Ню Йорк мозъчен тръст. Когато Тръмп започна да удря китайския внос с мита през 2018 г., Пекин отговори, като повиши собствените си мита върху вноса на американски продукти като храни, химикали и текстил.
С предстоящата по-интензивна търговска битка, Пекин демонстрира инструментите, които е усъвършенствал след търговската война по време на първата администрация на Тръмп – инструменти, които смята, че са по-ефективни от ескалацията на митата „око за зло“.
През декември Пекин затегна контрола върху износа на суровини, използвани в производството на модерна електроника и батерии и в други високотехнологични области. Този ход беше в отговор на решението на администрацията на Байдън да прекрати достъпа на Китай до определени чипове с памет, използвани в изкуствения интелект. Пекин също така разшири контрола върху частите, използвани в производството на дронове, които се оказаха жизненоважни за защитата на Украйна срещу пълномащабното нахлуване на Русия.
Китай също така обяви антитръстово разследване на Nvidia, американската компания за чипове, заявявайки, че може да е нарушила условията на условно одобрение, получено от Пекин през 2020 г. за придобиването на израелска мрежова компания. Пекин също така поддържа „списък с ненадеждни субекти“ на компании, които се сблъскват с допълнителни пречки при правенето на бизнес в Китай. И все пак анализатори казаха, че тази комбинация от експортни ограничения и насочване към американски компании не е толкова мощен набор от контрамерки.
Въпреки че Китай доминира в производството и рафинирането на критични минерали, той не е единственият доставчик в световен мащаб. Миналата година САЩ са внесли повече необработен галий от Канада, отколкото от Китай, а най-големият доставчик на обработен германий е Германия, според данни на Бюрото за преброяване на населението. И двата минерала са критични за производството на полупроводници, ракетни системи и слънчеви клетки.
Доминирането на Китай върху критичните минерали разчита отчасти на способността му да снабдява глобалните пазари на ниски цени, което прави неизгодно за конкурентите да инвестират в алтернативно производство. Но контролът върху износа рискува да повиши пазарната цена, променяйки това изчисление.
„Колкото по-голямо напрежение е получаването на тези неща, толкова повече инвестиции отиват в обработката“, каза Матю Герткен, главен геополитически стратег в BCA Research.
Освен това, както показа способността на Русия да избягва западните санкции, трети страни обикновено са готови да действат като посредници в световната търговия, позволявайки на нетърпеливите купувачи да заобиколят усилията на продавачите да наложат ограничения върху продажбите в определена страна. Ако Китай стане твърд по отношение на износа на минерали за САЩ, американските компании биха могли потенциално да осигурят това, от което се нуждаят, чрез реекспорт от трети страни, каза Герткен.
Нито наказването на американските компании, които правят бизнес в Китай, не е мощната заплаха, както беше преди. Мудната икономика на Китай и стремежът й да измести западните марки в полза на местните конкуренти означават, че много американски компании се борят там. В резултат на това Китай стана по-малко важен за американските корпорации, отколкото беше.
Ако Пекин притисне американски компании, работещи в Китай, подобен ход може да даде пауза на втората администрация на Тръмп, особено ако изплаши фондовия пазар. Но също така може да убеди американски компании да намалят присъствието си в Китай и да разубеди новите да инвестират.
Пекин има и други възможности. Има много начини, по които Китай може да отмъсти, използвайки продукти с ниска стойност и нискотехнологични продукти, каза Мартин Линге Расмусен , старши стратег в Exante Data, изследователска фирма. Доминирането на Китай върху ежедневните промишлени стоки – помислете за винтове, болтове, кабели за зареждане – е такова, че има потенциала да бъде направо досадно за американските потребители. Това може да струва политически скъпо на Тръмп.
Китай може също така да позволи на валутата си да отслабне спрямо долара, давайки предимство на износа си на световните пазари и в САЩ и помагайки за компенсиране на по-високите мита. Но подобен ход може да доведе до изтичане на капитали от Китай, нещо, което Пекин се стреми да избегне. Повечето икономисти смятат, че Пекин може да толерира ограничена и контролирана девалвация, но не и рязък спад на юана.
И накрая, има ядрената опция за Пекин за пламенна продажба на огромните му притежания от американски държавни облигации. Китай е вторият по големина чуждестранен притежател на американски съкровищни облигации след Япония, със 760 милиарда долара в активи към октомври, въпреки че някои експерти смятат, че истинският размер на портфейла му от съкровищни облигации и други американски активи е много по-висок, може би дори половината от неговия 3,6 трилиона долара официални резерви. Някои казаха, че Пекин може да обмисли такъв краен сценарий, ако търговският конфликт се развие драстично и се опита да предизвика финансов хаос в отговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.