Преминаването на президента Тръмп към секторни мита, насочени към полупроводниците и фармацевтичните продукти, е лоша новина за британските и ирландските износители.
Дори изявлението на Nvidia, че ще изгражда своите суперкомпютри с изкуствен интелект изцяло в САЩ, а не в Тайван, няма да разубеди Тръмп в амбициозната нова фаза на програмата му за мита. Точно обратното - плановете на компютърния гигант за повече от един милион квадратни метра производствени площи за микрочипове в Аризона и суперкомпютри за изкуствен интелект в Тексас изглежда го насърчиха, пише The Times.
„Всичко, което трябва да направя, е да наложа мита. Колкото по-висока я направя, толкова по-бързо ще дойдат“, заяви Тръмп в Овалния кабинет, очевидно наслаждавайки се на властта, която има в ръцете си, за да пренареди световната търговия и производство.
Миналата година Великобритания е изнесла за САЩ електрическо и електронно оборудване на стойност 4,78 млрд. долара (3,62 млрд. паунда) и фармацевтични продукти на стойност 6,5 млрд. долара (4,93 млрд. паунда).
Двата сектора са изправени пред подобно третиране като автомобилната индустрия - засегната от 25-процентните мита на Тръмп върху превозните средства от 3 април и частите за тях от 3 май - и стоманата и алуминия, чийто внос се облага с 25 процента от миналия месец.
Британските преговарящи упорстват в настояването си за сделка за облекчаване на налозите, както и на 10-процентната базова линия за целия износ, но признаците не са добри. Те са още по-лоши за Ирландия, където американските фармацевтични компании са създали производствени заводи и са изпратили 33 милиарда долара (25 милиарда британски лири) лекарства през Атлантическия океан миналата година, поддържайки до 90 000 преки и непреки работни места.
Тръмп каза, че е решен "да си върне" "богатството" на страната си.
Тръмп иска широка гама от сектори, разположени в Америка, както е посочено в текста на неговата изпълнителна заповед за „Деня на освобождението“, но изгубена в драматичните заглавия през този ден.
„Необходимостта от поддържане на здрав и издръжлив местен производствен капацитет е особено остра в някои напреднали индустриални сектори като автомобили, корабостроене, фармацевтични продукти, технологични продукти, машинни инструменти и основни и метални изделия“, се посочва в заповедта. „След като конкурентите спечелят достатъчен глобален пазарен дял в тези сектори, производството в САЩ може да бъде постоянно отслабено.“
Стана ясно, че секторите, освободени от „реципрочни“ мита на 2 април, ще бъдат обложени скоро. Изпълнителната заповед ги определя като „мед, фармацевтични продукти, полупроводници, изделия от дървен материал, някои критични минерали и енергия и енергийни продукти“.
Преди да обяви следващия кръг, неговата администрация трябва да предприеме разследване, за да обясни националното извънредно положение, което е законовото изискване президентът да наложи мита едностранно.
„Ние разглеждаме полупроводниците и цялата верига за доставка на електроника в предстоящите разследвания на тарифите за национална сигурност“, написа Тръмп. „Това, което беше разкрито, е, че трябва да произвеждаме продукти в Съединените щати и че няма да бъдем държани заложници от други страни.“
Всичко това е рецепта за цяла нова поредица от мита, идващи скоро. Това ще доведе до краткосрочни покачвания на цените и може би недостиг за американския бизнес и потребители, но Тръмп залага, че в Америка ще се отвори толкова много ново производство, че всяка инфлация бързо ще бъде забравена или извинена от избирателите.
Пазарите и световните производители остават раздразнени от начина, по който се очаква да се адаптират към бързо развиващата се тарифна политика на Тръмп. Но самият Тръмп остава неуморен, дори изправен пред внезапни сътресения като 90-дневната пауза, която той наложи на реципрочните мита миналата сряда след сътресенията на пазара на облигации.
Загадката за бизнесите, които се опитват да планират в дългосрочен план, беше най-добре отразена в отговора му в понеделник, когато беше попитан дали може да има известно облекчение за Apple, американският производител на телефони и компютри, който сглобява повече от 90 процента от своите продукти в Китай. Той вече посочи, че може да приеме някои краткосрочни мерки, за да помогне на автомобилната индустрия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase."Аз съм много гъвкав човек. Не променям мнението си, но съм гъвкав", каза Тръмп, противоречие, което обяснява всичко.