Първата екзекуция в Рим, свързана с китайската мафия, е извършена гладко и професионално. Джан Дайонг, предполагаем изнудвач на китайската мафия, пристигнал в понеделник вечерта с партньора си в апартамента си на улица „Пренестина“ 62, за да открие, че убиецът му чака с 9-милиметров пистолет в антрето на сградата, пише The Times.
Убиецът излязъл на улицата и произвел шест изстрела, като улучил и двете жертви в главата и избягал пеша, докато те умирали на тротоара.
Джан Найджонг, местен шеф на автотранспортна фирма, се предполага, че е наел една от жертвите като изнудвач.
„Това не е дело на аматьор“, казва следовател, който отказва да бъде назован.
В страната, свикнала с мафиотските удари на местните мафии, двойното убийство в Рим е сигнал за тревога за нова престъпна организация, която разпространява пипалата си от Прато, малък град близо до Флоренция, пълен с китайски работилници.
Тихото нахлуване на китайската мафия изведнъж стана много по-кърваво, тъй като съперничещи си групировки се борят за контрол над бизнеса. „Наблюдава се ескалация на престъпната дейност, но ние се борим срещу стена от мълчание“, казва Лука Тескароли, магистрат от Прато, който се бори с китайските кланове.
53-годишният Джан Дайонг дразнеше съседите си в Рим със силни телефонни обаждания, но иначе се пази, след като се премести в столицата от Прато през 2022 г.
Той не издаде, че е изправен пред обвинения от властите в тосканския град, че е изнудвач в услуга на Джан Найджонг, местен шеф на камиони, обвинен в мафиотски тактики и пране на пари.
В Прато от юни миналата година се води война за терени.
Тескароли каза, че в Прато има за какво да се карат. „Платовете се внасят там от Китай, избягвайки ДДС, през пристанища като Пирея в Гърция и Джоя Тауро в Италия, за да бъдат превърнати в дрехи от фирми в Прато, които отварят и затварят постоянно“, каза той.
"Те наемат евтини китайски, пакистански, африкански и бангладешки работници в условия, подобни на роби. Наред с това има проституция и хазарт, а парите се правят от китайската мафия, превозваща дрехите из Европа", каза той.
Разследващите смятат, че групите са воювали за контрола върху транспортната страна на операцията, тъй като всяка от тях се опитва да се намеси в изгодната доставка на закачалки за дрехи, която се оценява на милиони евро годишно.
Зад рекета, свързан с модата, стои друг, по-зловещ бизнес, управляван от китайската мафия, който я свързва с традиционните италиански мафии.
„Днес около 90 процента от неофициалните парични преводи по света се извършват от китайската мафия, а в Италия центърът на тези операции е Прато и все по-често Рим“, каза Антонио Никасо, експерт по мафията.
Китайската система се нарича fei ch'ien или „летящи пари“ и включва плащане в брой на човек в една държава, който след това казва на колега в друга държава да пусне същата сума на предвидения получател, без да оставя пари следи.
"Китайците са в Колумбия и Еквадор и управляват бизнеса в този край. Те могат да таксуват 5 процента, което е добра сделка", каза Никасо. "Понякога човекът, на когото давате парите, ще ви даде половината от скъсана банкнота. За да вземете парите от другия край, трябва да го покажете. Те също използват QR кодове."
Операторите за парични преводи са използвали криптирани телефони, каза той и добави: „След като серия от телефони бяха хакнати от полицията, те сега използват израелски продукт, който използва сървъри в Малта.“
Тескароли каза, че скритите дейности на китайската мафия в Италия ще бъдат разкрити само когато превратниците започнат да дават показания на следователите - феномен, който помогна да осакати Коза Ностра в Сицилия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.