IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Той ги нарича красиви, привлекателни, корави: Романсът на Тръмп с арабските лидери

Тръмп превърна личните отношения в основен приоритет на външната си политика

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Три дни в Близкия изток показаха в пълна сила приятелската дипломация на президента Тръмп. „Твърде много те харесвам“, каза Тръмп на саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман, а по-късно постави ръка на сърцето му, докато двамата мъже се сбогуваха на летищната писта. Сирийският президент Ахмед ал Шараа е „привлекателен“ и „твърд“, заяви Тръмп след изненадваща среща в Рияд с бившия бунтовнически лидер, който свали дългогодишния сирийски диктатор през декември. Тръмп каза, че управляващият емир на Катар и семейството му са „високи, красиви момчета”, пише The Wall Street Journal.

Тесните връзки на Тръмп с арабските лидери контрастират с взаимодействията му с някои традиционни съюзници на САЩ, включително европейски колеги, които са били обект на подигравки и критики от страна на президента. И това сигнализира, че Тръмп се насочва към силни отношения със страните от Персийския залив като централен елемент на своята стратегия за Близкия изток.

Бъдете в крак с новините, разбирайте новините и вземайте по-добри решения, безплатно във входящата си поща всеки ден. Възползвайте се от безплатна статия във всяко издание.

Монарсите от Персийския залив отвърнаха на привързаността на Тръмп. Шейх Мохамед връчи на Тръмп Ордена на Зайед, най-високото гражданско отличие на страната. И трите държави организираха ескорт от изтребители за Air Force One. Те се ангажираха с трилиони в американски бизнес инвестиции. Организираха паради с камили, ездачи на коне, певци, танцьори с мечове и пищни партита в разкошни дворци. И отдаваха похвали на Тръмп като крал, завърнал се в политиката, понякога повтаряйки реториката му с фрази като „тренирай, бейби, тренирай“.

Безрезервното обожание на Тръмп към принц Мохамед е в контраст с бившия президент Джо Байдън , който по време на президентската кампания през 2020 г. се закле да се отнася със Саудитска Арабия като с „парий“. На фона на високите цени на енергията, Байдън посети Саудитска Арабия през 2022 г. и удари с юмрук принц Мохамед в опит да възстанови напрегнатите отношения.

Тази седмица Тръмп определи връзките си с арабските лидери като централни във външната си политика. „Ще работим заедно, ще бъдем заедно, ще успеем заедно, ще победим заедно и винаги ще бъдем приятели“, каза Тръмп в основното си обръщение в Рияд.

Това беше вторият мандат на Тръмп, който показа най-голямата демонстрация на персонализацията на външната политика от страна на президента, която е силно повлияна от отношенията му със световните лидери. Тръмп обяви тази седмица, че САЩ ще отменят санкциите срещу Сирия, до голяма степен заради начина, по който гледа на Шараа, определен от САЩ като терорист, който свали диктатора президент Башар ал-Асад миналата година. Тръмп също така заяви, че саудитският принц Мохамед и турският президент Реджеп Тайип Ердоган са повлияли на решението му.

Преди пътуването саудитците обмислиха добавянето на рунд голф към графика на Тръмп, но американците отказаха, съобщиха запознати с плановете хора.

Обратната страна на персонализирания подход към политиката е, че гневът на Тръмп може да разруши дългогодишни съюзи. Украинският президент Володимир Зеленски разбра това по трудния начин, борейки се с Тръмп в Овалния кабинет за постигане на мирно споразумение с Русия. Тръмп публично изрази разочарованието си от Зеленски и срещата забави преговорите за прекратяване на войната на Русия в Украйна.

Анализаторите казват, че има очевидни предимства и значителни недостатъци в дипломатическия стил на Тръмп. Топлите отношения с друг лидер могат да катализират пробиви по време на трудни преговори и да улеснят координацията при кризи. Но също толкова лесно биха могли да предоставят план за чуждестранни лидери да влияят на президента.

Катар води преговори със САЩ да подари на правителството самолет на стойност 400 милиона долара, който Тръмп да използва като Air Force One. Критиците казват, че Тръмп не бива да приема толкова голям подарък , дори от името на администрацията, защото той е предназначен да повлияе на мисленето му за малката, богата на петрол държава, свързана с Иран. Тръмп заяви, че само „глупав човек“ би отказал подобен жест.

„Това, което е добро за човека, не винаги е добро за страната“, каза Кристофър Пребъл , директор на програмата „Преосмисляне на голямата стратегия на САЩ“ в мозъчния тръст „Стимсън Център“. „Това е една от многото причини, поради които има правила за даренията, както и политически процес, който гарантира, че взетите решения се одобряват от повече от директора.“

Тръмп превърна личните отношения в основен приоритет на външната си политика.

Той твърди, че поддържането на добри отношения с руския президент Владимир Путин и китайския лидер Си Дзинпин ще предпази геополитическите съперници от сблъсък със САЩ, независимо дали става въпрос за война в Украйна или търговски сделки. През първия си мандат Тръмп премина от заплахи за ядрена война със Северна Корея към водене на ядрени преговори с Ким Чен Ун и писане на приятелски писма до автократичния лидер на страната. „Влюбихме се“, каза Тръмп през 2018 г.

Други американски президенти не са се отдръпнали от личния подход към външната политика. Байдън смяташе, че много глобални проблеми могат да бъдат решени чрез среща насаме и постигане на разбирателство между двама лидери. Но Марк Хана , главен изпълнителен директор на Института по глобални въпроси, каза, че „поне на повърхностно ниво Тръмп изглежда по-податлив на ласкателства от другите политици. Но той също така изглежда осъзнаващ силата им и използва толкова, колкото изисква“.

По време на реч в четвъртък пред американски войски в Катар, Тръмп заяви, че Персийският залив е „невероятна част от света и отношенията ни никога не са били по-силни“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата