Доларът е в най-лошия си старт на годината от повече от половин век. Валутата на Съединените щати отслабна с повече от 10 процента през последните шест месеца в сравнение с кошница от валути на основните търговски партньори на страната. Последният път, когато доларът отслабна толкова много в началото на годината, беше през 1973 г., след като Съединените щати направиха сеизмична промяна, която сложи край на обвързването на долара с цената на златото, пише The Wall Street Journal.
Този път сеизмичното събитие са усилията на президента Тръмп да преобрази световния ред с агресивен натиск върху тарифите и по-изолационистка външна политика.
Комбинацията от търговските предложения на Тръмп, опасенията за инфлацията и нарастващия държавен дълг натежа върху долара, който е засегнат и от бавно намаляващото доверие в ролята на Съединените щати в центъра на световната финансова система.
Това означава, че е по-скъпо за американците да пътуват в чужбина и по-малко привлекателно за чужденците да инвестират в Съединените щати, което намалява търсенето, когато правителството се опитва да вземе назаем повече пари. От друга страна, по-слабият долар би трябвало да помогне на американските износители и да направи вноса по-скъп, въпреки че тези типични търговски ефекти са променливи поради тарифните заплахи.
Дори след като Тръмп се оттегли от най-екстремните си тарифи и американските фондови и облигационни пазари се възстановиха от загубите си по-рано през годината, доларът продължи да се понижава.
Първоначално доларът скочи рязко след преизбирането на Тръмп. Подобно на инвеститорите на фондовия пазар, валутните играчи го възприемаха като привърженик на растежа и бизнеса, вероятно привличайки инвестиции от цял свят и повишавайки търсенето на американската валута.
Такъв ентусиазъм не продължи дълго. След като достигна връх в средата на януари, индексът на долара започна да се понижава. Надеждите за про-бизнес администрация отстъпиха място на продължаващите опасения относно упоритата инфлация и въздействието на вече високите лихвени проценти върху икономиката и върху компаниите на фондовия пазар.
След това дойде неочакваното обявяване на мита от Тръмп, които бяха далеч, далеч по-високи от прогнозите на всеки икономист, инвеститор или анализатор, което хвърли пазарите – от акции до облигации и долар – в паника.
Инвеститорите се притесняваха, че инфлационното въздействие от тарифите може да задържи лихвените проценти високи за по-дълго време, което ще затрудни икономиката, която вече започваше да показва някои признаци на слабост.
След като администрацията първоначално удвои митата, икономическите опасения се засилиха и се превърнаха в опасения за безопасността на американските активи във време на сътресения в световната търговия. Това, което започна като безпокойство относно инфлацията и пазара на труда, се превърна в по-остро фокусирано върху драстичния ефект, който митата на Тръмп биха могли да окажат върху цялата финансова система.
Анализаторите се притесняваха от широкомащабно отдръпване от долара и американските активи в по-широк смисъл - промяна спрямо последните години, когато Съединените щати доминираха инвестиционния пейзаж и парите се вливаха в американски активи. Забележително е, че дори след толкова слабо начало на годината, доларът не е толкова слаб исторически, защото започна от толкова високо ниво.
По-високите тарифи най-вероятно означават по-нисък внос, а по-нисък внос означава по-малко долари, плащани на бизнеса в чужбина. Това от своя страна би могло да намали доларите, реинвестирани обратно в Съединените щати, на пазари като държавни облигации, както поради простотата на избягване на обмяната на валути, така и поради доверието, което инвеститорите имат в американските пазари.
Последиците от скорошния спад на долара са широкообхватни. Последният път, когато доларът започна година с толкова стръмен спад, беше през 1973 г., когато чуждестранните валути спряха да бъдат обвързвани с долара. Това решение дойде две години след като президентът Никсън взе решение вече да не обвързва златото с долара.
За някои, по-слабият долар тази година намали доходността от отново процъфтяващите американски фондови пазари. S&P 500 достигна рекордно високо ниво миналата седмица, след като се покачи с 24%, откакто администрацията се отказа от голяма част от първоначалния си тарифен план.
Но преобразуването на възвръщаемостта на S&P 500 от долари в евро прави ралито да изглежда много различно, само с 15% нагоре и все още на 10% от историческия си връх.
За американските инвеститори по-слабият долар може да насърчи търсенето на инвестиции извън Съединените щати. Индексът Stoxx 600, широкообхватен показател за европейските акции, се е повишил с приблизително 15% за същия период, но при обратно преобразуване в долари този ръст достига 23%. Пенсионните фондове и фондовете за дарения, наред с други инвеститори, вече заявиха, че в резултат на това се насочват по-внимателно към пазарите извън Съединените щати.
Намаляващото търсене на американски активи, произтичащо от митата, се сблъска и с плановете на правителството за увеличаване на разходите, което попари надеждите сред някои фискални „ястреби“, че Тръмп ще изпълни предизборното си обещание за намаляване на държавните разходи.
Въпреки опозицията в Сената, законопроектът започна да си проправя път обратно през Конгреса и се очаква да добави трилиони долари към дефицита за едно десетилетие.
Правителството би компенсирало този недостиг, като се стреми да вземе повече заеми от инвеститорите на пазара на държавни ценни книжа, точно когато същите тези инвеститори са започнали да се отдръпват, което поражда опасения относно стабилността на пазара.
Подобни опасения подкопават ролята както на държавните облигации, така и на долара като убежище в периоди на напрежение.
Обикновено, когато инвеститорите са притеснени, те търсят активи, за които са уверени, че ще запазят стойност по време на периоди на сътресения. Но притесненията за долара го отслабиха допълнително дори по време на нестабилни условия на търговия, което предполага, че той не играе постоянно същата роля на убежище за инвеститорите в момента.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.