Градове и войски, отдавна свикнали с безмилостни бомбардировки, се приспособяват към още по-интензивен модел на атаки. Това е така, защото с набирането на скорост лятната офанзива на Русия, тя все повече разчита на дронове от всякакъв вид, за да овладее територията на Украйна, пише The New York Times.
Под атака на дронове, украинските войници се борят да поддържат снабдителните линии около градовете Константиновка, Покровск и Купянск. Съществува по-голяма опасност за цивилните, останали по домовете си, и за хуманитарните групи, които се опитват да ги евакуират. Някои руски дронове атакуват на разстояние до 24 мили.
Старши лейтенант Евген Алхимов, говорител на 28-ма отделна механизирана бригада, заяви, че придвижването до и от позициите сега представлява най-голям риск за неговите войници.
"Падането на нощта не донесе безопасност, защото повече руски дронове имаха термовизионни камери. Веднъж стигнали до самите бункери и окопи на фронта, „обикновено е възможно да се работи“, каза той.
Когато дроновете пристигнат, ако има зеленина, е по-лесно за войските да се скрият и след това да достигнат позициите си, казват те. Ако няма къде да се скрият, е много трудно да се движат.
Много възрастни и инвалиди цивилни все още живеят в тези райони. Докато не загубят достъп до храна и вода, е трудно да бъдат убедени да напуснат домовете си, казват хуманитарни работници.
В Купянск остават около 1000 жители, според правителствени данни. Домовете им са изложени на постоянен риск от артилерия, въздушни бомби и дронове, каза Лиана Щербина, ръководител на хуманитарния център „Пролиска“ в Харковска област, който помага за евакуацията на цивилни.
Въпреки многократните нападения близо до дома ѝ в Купянск, 86-годишната Вира Шапка, композиторка и член на Националния съюз на художниците на Украйна, отказа да си тръгне, когато спасителните екипи се завърнаха през май.
По пътищата евакуационните екипи съобщават за повишена опасност за превозните си средства поради разузнавателни и експлодиращи дронове с видимост от първо лице. Украйна не разполага с достатъчно контрамерки.
И така в Купянск хуманитарните превозни средства рядко спират по време на пътуване, за да не станат мишени. Когато доставят помощи, те използват електронни устройства, за да заглушат сигналите на експлодиращи дронове, макар че те не винаги работят.
Пастор Олег, жител на град Вугледар, помага на енорията си да издържи на войната, откакто Русия нахлу през февруари 2022 г. Той доставя храна, питейна вода, газ и хигиенни продукти на останалите в района, като същевременно помага за евакуацията на желаещите. Той не пожела фамилията му да бъде публикувана поради опасения за безопасността му.
Той работи възможно най-близо до руските линии, оборудван с бронирана кола и система за борба с дронове.
За да се борят с дроновете, властите инсталират дълги пръти, за да опъват мрежи над често използвани пътища, предлагайки известна защита.
„Най-голямата заплаха е да умреш редом с евакуираните, било то докато се движиш, било то докато ги качваш“, каза г-жа Шчербина, добавяйки: „Вярвам, че хората трябва да се евакуират сега, преди ситуацията да стане критична и евакуацията да стане почти невъзможна.“
На други места в Украйна, системите за противовъздушна отбрана прехващат големи, далекобойни, проектирани в Иран дронове „Шахед“, които Русия изстрелва с десетки или стотици всеки ден.
Но близо до фронтовата линия, разполагането на скъпи, предоставени от Запада системи за противовъздушна отбрана като „Пейтриът“ би рискувало тяхното унищожение.
Войници като тези от 59-та щурмова бригада разчитат на по-малко ефективни оръжия от съветската епоха, като ЗУ-23.
За да избегнат откриването им от дронове, войниците на фронта крият оръжията си под камуфлажни мрежи и копаят окопи. Точно преди да стрелят, те отдръпват скриващите брезенти и камуфлажните мрежи. По този начин позициите са видими само когато се стреля с оръжия.
Наскоро войници от Първа президентска бригада бяха атакувани с експлодиращ дрон с изглед от първо лице, докато доставяха провизии. Дронът не успя да достигне целта, но удари само на 50 ярда от превозното им средство. Те подозират, че е дрон с оптични влакна, управляван чрез нишковиден кабел, тъй като превозното им средство е имало система за заглушаване на борда.
С продължаващата лятна офанзива руските войски се приближават към източните градове ден след ден. Украинските войници и цивилни в разширяващата се зона, изложени на риск от дронове, сега се надяват само на една: оцеляване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.