IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Русия се бори да строи военни самолети

Годишният производствен темп на завода е неясен

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Амбициите на Русия да произвежда повече военни самолети са осуетени от недостиг на компоненти, причинен от санкциите и нарастващ недостиг на работна ръка, съобщават източници.

Сателитни изображения, споделени с Newsweek от компанията за изображения на Земята Planet Labs, показват разширяването на Казанския авиационен завод в руската република Татарстан през последната година.

Твърди се, че обектът е единственото място с капацитет да замени 40-те военни самолета, за които Киев твърди, че са били повредени или унищожени при дръзките атаки с дронове "Паяжина" през юни, насочени към самолети, способни да изстрелват крилати ракети, пише Newsweek.

Но недостигът на работници и компоненти е възпрепятствал производството, според мозъчния тръст Институт за изследване на войната ( ISW ).

Оливър Рут, разузнавателен анализатор, който се фокусира върху войната в Украйна, заяви пред Newsweek, че санкциите в краткосрочен и средносрочен план са "осакатили" производствените възможности на Русия за самолети като стратегически бомбардировачи.

Киев заяви, че атаките му с дронове в рамките на операция "Паяжина" през юни са унищожили голям брой руски военни самолети, критични за агресията на Москва при пълномащабното ѝ нахлуване в Украйна, въпреки че Москва омаловажи въздействието на ударите.

Производството на военни самолети в Русия в Казан обаче е изправено пред нарастващи препятствия от недостиг на работна ръка и компоненти за подобна програма, което предполага, че Москва е изправена пред проблеми с поддържането на авиационния си капацитет.

Финландското издание Yle първо съобщи как сателитни снимки, направени между средата на 2024 г. и май 2025 г. от Planet Labs, а по-късно предоставени на Newsweek, показват строителството и разширяването на поне пет сгради на обекта в Казан.

Обектът произвежда и поддържа руски стратегически самолети като Туполев Ту-160М, Ту-160М2 и Ту-22М3, както и хеликоптери и граждански самолети.

През януари бяха обявени планове заводът в Казан да произведе четири самолета Ту-214 през 2025 г., седем през 2026 г., 17 през 2027 г. и 28 през 2028 г.

Военният експерт Марко Еклунд, който анализира изображенията, получени от YLE, заяви пред финландското издание, че новото производствено пространство няма да реши проблемите, пред които е изправена руската авиационна индустрия.

Досега производството е бавно и през 2024 г. са пуснати в експлоатация само два Ту-160М2 и два Ту-160М, които са изстрелвали крилати ракети в Украйна.

ISW заяви, че годишният производствен темп на завода е неясен, тъй като тези Туполев вероятно са били в процес на изграждане от известно време.

Мозъчният тръст заключи, че санкциите и недостигът на части и работна ръка вероятно ще продължат да забавят производството на самолети в Русия.

Най-големият изпълнител на военна авиация в страната, United Aircraft Corporation, иска да увеличи производството на изтребители Сухой с 30%, като същевременно уволни 1500 души управленски персонал, според ISW.

Но въпреки твърденията на ръководителя на ОАК Вадим Бадеха, Русия в момента може да произвежда само един такъв самолет на всеки един до два месеца, според украинския военен наблюдател Александър Коваленко.

ISW заяви, че уволнението на персонал може да е резултат от това, че Кремъл е поставил самолетната индустрия под приоритетно положение, за да спести средства и материали за производство на дронове и оръжия на фона на нарастващите военни разходи.

Оливър Рут, анализатор на разузнаването, заяви пред Newsweek:

„Поради санкциите Русия не може да постигне икономиите от мащаба, необходими за изпълнението на по-ранните ангажименти за производство.“

След огромно увеличение на военните разходи, президентът Владимир Путин обяви, че Русия планира да намали военните си разходи от следващата година.

Въпреки че коментарите ще бъдат посрещнати със скептицизъм на Запад, нарастващите военни разходи и бурната икономика, засегната от санкции, означават, че остават въпроси относно способността на Русия да поддържа въздушните си възможности във войната. Рут прогнозира, че в дългосрочен план Русия вероятно ще се откаже от използването на стратегически бомбардировачи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата