IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Тръмп показва слабост срещу Русия, което няма да доведе до траен мир в Украйна

Киев вече се е съгласил с условията за прекратяване на огъня на Тръмп

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Американското възпиране на войната би трябвало да е в силна позиция, след успешните удари на президента Тръмп срещу иранската ядрена програма и ангажимента на НАТО да харчи големи средства за отбрана. Но главнокомандващият сега показва слабост срещу Русия, което няма да доведе до силен и траен мир в Украйна, пише The Wall Street Journal.

Изтекли новини тази седмица сочат, че администрацията отказва на Украйна така необходимите оръжия. Нашите източници ни казват, че те включват противоракетни ракети Patriot, ракети Hellfire, около 8500 снаряда за гаубици и други боеприпаси. Някои от тях вече са били в Полша и са очаквали доставка. Така че това е съзнателно решение да се откаже на Киев оръжията, на които разчиташе преди летните нападения на Русия. Това е враждебен акт, който е в полза на Владимир Путин .

Оправданието, предлагано с изтеклите информации, е, че запасите от тези оръжия в САЩ са в недостиг. Но не е изненадващо, че историите посочват и Елбридж Колби като причина за отказа за оръжейни доставки. Той е заместник-министърът на Пентагона, който твърди, че САЩ не могат да въоръжат Украйна и да защитават интересите на САЩ. Неговият главен покровител в Белия дом е вицепрезидентът Джей Ди Ванс, а външният му поддръжник е Тъкър Карлсън.

Вярно е, че запасите от американски ракети "Пейтриът" са твърде ниски и свободният свят се нуждае от повече въздушна защита на всеки континент. Председателят на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Дан Кейн казва, че неотдавнашната защита на база на американските сили в Катар срещу ирански ракети е била най-големият залп "Пейтриът" в историята на САЩ.

Но една улика за истинския мотив тук е, че САЩ задържат управляеми ракети, които не са в такъв недостиг. С отслабването на Иран във военно отношение, няма по-спешна нужда от повече "Пейтриътс" никъде другаде по света, отколкото в Украйна. И ако запасите наистина са толкова изчерпани, че Америка не може да подкрепи приятел в гореща война с противник на САЩ, тогава това е по-голяма национална извънредна ситуация.

Президентът би имал задължението да обясни този дефицит и да поведе всеобхватни национални усилия за разширяване на военното производство на САЩ, а не да се крие зад изтичане на новини, пледиращи за бедност. Но вместо това Тръмп казва, че американската армия никога не е била по-силна. Кое е то, Президент - най-силната досега или с изчерпан арсенал?

Аргументът на Колби е, че ресурсите на САЩ трябва да бъдат запазени за евентуална борба срещу Китай. Но силата в Европа е сила за възпиране в Тихия океан, а главнокомандващите нямат право да избират кризите, с които се сблъскват. САЩ не могат да заключат своите ракети „Пейтриът“ за различна война, която може или не може да се случи, и това демонстрира слабост, която води до още война.

Отказът от оръжия идва в несигурен момент за Украйна. Вниманието на света е насочено другаде, но Русия все още обстрелва Украйна с крилати ракети, дронове и примамки, за да изтощи отбраната на Киев. Един от най-големите залпове от войната дойде тази седмица. Русия също така струпва войски на различни места по военната линия, търсейки възможности за пробив или бавно завземане на повече територии.

Тръмп казва, че иска да сложи край на войната, за да спаси човешки животи, но отказът на оръжия за Украйна ще означава повече смъртни случаи и по-дълга война. Украйна ще трябва да направи по-брутален избор между защитата на войските или градовете, които Путин е нацелил, за да пречупи волята на Украйна за борба.

Възможно е отричането на Украйна да е част от по-голяма стратегия за принуждаване на двете страни да седнат на масата за преговори. Част II би дала разрешение на Сената да гласува по законопроекта на Линдзи Греъм и Ричард Блументал за налагане на санкции на страни, които купуват руски петрол. Той има 84 съвносители. Законопроектът заслужава гласуване, но Путин знае, че той има и дерогации, на които Тръмп може да се позове, за да му спести най-лошите последици.

Украйна вече се е съгласила с условията за прекратяване на огъня на Тръмп и пътят към мир не е да се третира Украйна така, сякаш е също толкова отговорна за войната, колкото и Русия. Начинът за по-бързо прекратяване на войната е да се наложат по-строги санкции и да се въоръжи допълнително Украйна. Но Тръмп не е оказал натиск за мир върху Путин освен скръбните публикации в социалните медии.

Последното решение за оръжията срещу Украйна изглежда като пореден сигнал към г-н Путин да продължи войната. И защо не? Той може да продължава да натрупва териториални придобивки, докато Тръмп продължава да моли диктатора, моля те, за примирие.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата