Смъртоносните наводнения в хълмистата местност на Тексас хвърлят нови съмнения върху това дали системите за прогнозиране и реагирането при извънредни ситуации са в крак с нарастващите рискове от променящия се климат.
Задават се и въпроси относно съкращенията на федералната работна сила, предизвикани от Белия дом, и дали те може да са допринесли за бедствието. Твърди се, че офисът на Националната метеорологична служба (NWS) в Сан Анджело е бил с недостиг на персонал, като поне един старши метеоролог се е пенсионирал преждевременно като част от усилията на администрацията на Тръмп за намаляване на броя на държавните служители, пиши The Times.
В цялата страна, NWS загуби около 15% от персонала си в месеците след встъпването в длъжност на президента Тръмп чрез комбинация от пенсиониране и съкращения. Много от напусналите са участвали пряко в изготвянето на прогнози. През април агенцията предупреди за „влошени операции“ поради недостиг на работна ръка.
Според докладите, най-засегнатият район, окръг Кер, нямаше местна система за предупреждаване на жителите за внезапни наводнения, а жителите не бяха склонни да финансират такава.
Регионът не е непознат за внезапните проливни дъждове.
„Наводненията не са необичайни в хълмистата местност на Тексас“, каза Джес Нойман от Университета на Рединг, Бъркшир. „Когато много обилни дъждове паднат по стръмни склонове, това може да създаде условия за образуване на бушуващи порои в преди това пресъхнали речни корита само за часове.“
Въпреки това мащабът на скорошния наводнение надмина очакванията. Смята се, че в някои райони близо 400 мм дъжд са паднали само за няколко часа в ранните часове на петък. Река Гуадалупе се е увеличила с почти 8 м само за 45 минути.
В сряда Тексаският отдел за управление на извънредни ситуации предупреди за „нараснала заплаха от наводнения в части от Западен и Централен Тексас“. Около полунощ в четвъртък офисите на NWS в Сан Анджело и Сан Антонио издадоха предупреждения за внезапни наводнения, призовавайки жителите незабавно да се преместят на по-високи места.
„Издадени бяха предупреждения“, каза професор Хана Клок, хидролог в Университета в Рединг. „Но системите изглежда не са били налице, за да предоставят информация на застрашените достатъчно бързо.“
В по-широк план, изменението на климата подхранва все по-нестабилни бури, до голяма степен защото по-горещата атмосфера задържа повече влага, която по-късно пада като дъжд. Последните бури, натоварени с влага от Мексиканския залив, спряха над централен Тексас.
Тъй като метеорологичните системи се засилват и развиват по-бързо, прогнозирането точно кога и къде ще се случи най-лошото става по-трудно. И все пак учените казват, че по-общата посока на развитие е ясна.
„Трагичните събития в Тексас са точно това, което бихме очаквали в нашия по-горещ, климатично променен свят“, каза професор Бил Макгуайър от Университетския колеж в Лондон. „През последните години се наблюдава експлозия в екстремните метеорологични условия... Подобни събития ще стават все по-често срещани.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.