IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Стратегията на Путин да обещава мир се проваля

Русия досега се придържа към твърда позиция в преговорите

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

В продължение на месеци Русия ухажваше президента Тръмп, използвайки ласкателства, обещания за икономическо сътрудничество и демонстрации за желанието си за мир в опит да разцепи западната подкрепа за Украйна — като същевременно засилваше атаките си срещу по-малкия си съсед.

Подходът изглежда колеблив. Тръмп, който критикува продължаващите руски въздушни удари, заявява, че планира да възобнови доставките на оръжие за Киев. Той обмисля изпращането на допълнителна система за противовъздушна отбрана Patriot в Украйна, съобщи The Wall Street Journal.

Руският президент Владимир Путин е изправен пред труден избор: Дали да използва предимството си на бойното поле и да рискува по-голям отговор от страна на САЩ или да се оттегли от максималистичните си позиции?

Във вторник Тръмп даде един от най-ясните си индикации досега, че отношенията му с Путин се влошават. „Получаваме много критики от Путин“, каза той по време на заседание на кабинета, добавяйки, че руският лидер е „мил“, но голяма част от казаното от него се е оказало безсмислено.

През последните седмици Русия засили въздушните атаки срещу украински градове и увеличи усилията си за завземане на повече територии в източната част на страната. Целта на двете атаки е да подкопаят морала сред украинците, като същевременно разтегнат числено превъзхождащите ги сили на страната по фронтовата линия.

Тръмп, който обеща да сложи край на войната и настоя Киев и Москва да започнат мирни преговори, реагира с нарастващо недоволство. В понеделник той заяви, че САЩ ще доставят оръжие , за да помогнат на Украйна да устои на руските атаки.

Във вторник Кремъл сигнализира за желание да държи вратата отворена за Вашингтон, заявявайки, че изяснява какви оръжия САЩ предоставят на Украйна и подчертавайки, че оценява усилията на Тръмп за посредничество в мирния процес.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков се опита да направи разлика между САЩ и Европа. „Очевидно е, че европейците също участват активно в оръжаването на Украйна“, каза той. „Тези действия най-вероятно не са в съответствие с опитите за насърчаване на мирното уреждане на конфликта.“

Но в Москва имаше и призиви да се забрави за Вашингтон и да се удвоят военните усилия.

Дмитрий Медведев, бившият президент на Русия и настоящ заместник-председател на Съвета за национална сигурност, посочи позиция, заемана от Путин още отпреди встъпването в длъжност на Тръмп: че без мирно споразумение, което да даде на Москва това, което иска, Русия ще продължи да се бори.

„Ястребите от обкръжението на Путин се опитват да наложат тезата си: Не можете да разчитате на американците“, каза Абас Галямов, бивш писател на речи на Кремъл, който сега е критик на Кремъл, живеещ в чужбина. „Дори и да се преструват, че са по определен начин, в крайна сметка ще ви заблудят.“

Русия досега се придържа към твърда позиция в преговорите, заявявайки, че всяко решение на войната трябва да се справи с нейните „коренни причини“, визирайки желанието на Москва да демилитаризира Украйна и да потвърди отново господството си над политиката ѝ.

Анализатори казват, че Путин първоначално е виждал Тръмп като някой, с когото може да работи за постигането на тези цели чрез дипломация. Още преди президентът на САЩ да бъде преизбран през ноември, Путин предприе офанзива с чар. Той повтори неверните твърдения на Тръмп за изборите през 2020 г. и похвали реакцията му на опита за покушение срещу него през юли миналата година.

Подобни усилия, съчетани с готовността на Тръмп да се ангажира с Москва, първоначално изглежда дадоха резултати. САЩ проведоха първите си разговори на високо ниво с Русия в Саудитска Арабия през февруари, а Москва изпрати служители във Вашингтон, за да рекламират потенциалното сътрудничество между двете страни в областта на енергетиката, критичните минерали и космическите изследвания.

Когато Путин подари на Тръмп портрет на американския президент през март, специалният пратеник на администрацията на Тръмп Стив Уиткоф заяви, че Тръмп е „очевидно трогнат от него“.

Междувременно обаче позицията на Путин по отношение на Украйна не се промени. Мирните преговори постигнаха малък напредък, а поредица от телефонни разговори между Путин и Тръмп не доведоха до никакъв пробив.

През последните седмици тонът на Тръмп по отношение на Русия се промени. Когато Путин предложи да съдейства за посредничество в конфликта между Израел и Иран, Тръмп отхвърли предложението:

„Казах: „Направи ми услуга, посредничи сам. Нека първо посредничим за Русия, добре?“

Разговор между двамата лидери миналата седмица сякаш засили убеждението на Тръмп, че Путин няма намерение да прекратява войната. Според Кремъл, Путин е казал на Тръмп, че Москва е ангажирана с целите си в Украйна и предпочита да ги постигне по дипломатически път. Но докато това не е възможно, Русия ще продължи войната.

По-късно Тръмп изрази разочарованието си.

„Не мисля, че е там“, каза той за Путин. „Просто казвам, че не мисля, че той иска да спре, и това е много лошо.“

Въпреки че тонът на Тръмп спрямо Путин се промени значително през последните дни, той не е дал сигнал докъде е готов да стигне в подкрепа на Украйна. Във вторник той не каза как възнамерява да отговори на Путин. „Няма да ви кажа“, каза той пред пресата.

Въпреки очевидните неуспехи със САЩ, Русия не се отказва от целите си. Далеч от това, Москва вероятно сега се готви за дълга война, казват анализатори.

Путин, който има четвърт век опит в работата с американски президенти, знае, че Тръмп е склонен да променя възгледите си, каза Татяна Становая, старши сътрудник в Центъра „Карнеги Русия Евразия“. Днес Тръмп може да хвали решимостта на Украйна и да обещава повече помощ за затруднената нация, но скоро той отново би могъл да подкрепи наратива на Путин.

„Тръмп сега е склонен към Украйна, но какво ще бъде след две седмици, никой не знае“, каза тя. „Русия не е променила позицията си от самото начало на войната. Така че защо би се променила сега?“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата